Türkiye'de Kasırga İhtimali: "Kırbaç"

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • f827ff69e8feb78075.pngDaha önceki medicanelere bakarken önce güneye inmesini çekirdeğinin soğuk olmasına bağlıyorum. Sonrada yapısı gereği doğuya gitmeye başlıyor.Burada aklımdaki tek soru işareti kuzeye gitmesine neden olan durum?Onu da sanırım jet streamler sağlıyor.Mekanizma çok çetrefilli olunca anlamak bir o kadar zorlaşıyor.Benim bu güzel doğa olayından öğrendiklerim bunlar oldu.Modellerin gösterdiği şu anki duruma göre Yunanistanda karaya çıkması bizi oldukça rahatlatıyor....

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Gelmeyeceğini ümid ediyordum fakat Ecmwf sanırım son noktayı koymuş.Sadece izmir değil, çevre illerde dikkat etmeli. Ayrıca sanıyorum Marmara ya doğru bir rota çiziyor ve kasırga olmasada ciddi bir yağmur ve fırtına olabilir. Herkes önlem almalı

• Gelmeyeceğini ümid ediyordum fakat Ecmwf sanırım son noktayı koymuş.Sadece izmir değil, çevre illerde dikkat etmeli. Ayrıca sanıyorum Marmara ya doğru bir rota çiziyor ve kasırga olmasada ciddi bir yağmur ve fırtına olabilir. Herkes önlem almalı

Artık yavaş yavaş Ege Denizi üzerinden Aydın-İzmir-Çanakkale hattı arası bir noktadan ülkemize gireceği kesin gibi net olmamakla beraber devamında kuvvetle muhtemel rotası Marmara olacak.

• Yunan sinirli alan modelleri skiron ve poseidon da moradan ciktiktan sonra gucunu kaybetmesini ve nerdeyse izmir kiyilarina 40km ruzgar vermesini nasil yorumlarsiniz? Sinirli alan modellerinin kacirdigi birsey mi var?

• Yunan sinirli alan modelleri skiron ve poseidon da moradan ciktiktan sonra gucunu kaybetmesini ve nerdeyse izmir kiyilarina 40km ruzgar vermesini nasil yorumlarsiniz? Sinirli alan modellerinin kacirdigi birsey mi var?

Ülkemiz için WRF-UKMO daha tutarlı bilgiler verebiliyor. Genele baktığımızda sizinde belirttiğiniz gibi bu modeller kendi ülkeleri için yapılmış modeller ve ülke sınırlarından uzaklaştıkça tutarlılıkta aynı oranda azalıyor.

• eğer konuşulan kadar şiddetli gelecek olursa tahmin ediyorum mgm uyarıyı yaptığı an haberler yoluyla halk iyice bilinçlendirilir. gerekirse her vatandaşa sms olarak da atılmalı. zaten izmir belediyesi pazar günü çalışma şartlarını fırtınaya göre ayarlamış. ama her ne kadar uyarsak da yaşanacak manzaralar az çok belli. daha 2-3 gün önce izmiri şiddetli rüzgar vurduğunda sitemizdeki balkonlardan çanak antenler saksılar düştü. mazallah geçen birinin kafasına gelebilirdi bu tarz şeylere önlem alınması lazım ama maalesef insanımız "bişey olmaz" kafasında devam edip en ufak tedbir almayacak. şu saksıların içeri alınması bile belki 1-2 ölümü ya da yaralanmayı engelleyecek. umarım olağanüstü hal durumu oluşturulur ve konunun ciddiyeti halka anlatılır

Şuan Poseidon, Karaburun denizini çarşaf olarak gösteriyor lakin an itibarı ile 6 şiddetinde poyraz var. Şu 3 gün rüzgarlar çok kaotik.

• ECMWF küresel model altlığı ile çalışan WRF sınırlı alan modeli yarın öğleden sonra siklonun merkez değerini 968 mb olarak tahmin ediyor. Yurdumuza İzmir üzerinden 990 mb lık merkez değerli olarak pazar sabaha karşı giriş öngörüyor. Kıyı Ege'de şiddetli fırtına ihtimali artıyor. Alıntı: Ahmet Uçar

DoKm_16XcAAb_iT.jpg

• birşey sormak ıstiyorum hocalarımıza.

Bu tip firtina/kasırga oluşumları saat yönünün tersi hareket etmez mi? Bu tez üzerine döne döne mugla açıklarından yurda giriş yapması beklenebilir mi acaba?animasyon ve olası tatminler ise iyon denizi üstünde oluşup nerdeyse tam kuzey ardından batıya yöneliyor değil mi?

Dönüş yönü Saat yönünün tersinedir lakin bunun sistemin hareket rotasıyla herhangi bir ilişkisi bulunmuyor! Normal ve beklenen rota parabolik bir güneybatı kuzeydoğu güzergahı izlemesidir!

• ECMWF küresel model altlığı ile çalışan WRF sınırlı alan modeli yarın öğleden sonra siklonun merkez değerini 968 mb olarak tahmin ediyor. Yurdumuza İzmir üzerinden 990 mb lık merkez değerli olarak pazar sabaha karşı giriş öngörüyor. Kıyı Ege'de şiddetli fırtına ihtimali artıyor. Alıntı: Ahmet Uçar

DoKm_16XcAAb_iT.jpg

990 mb çok ciddi anlamda sistemin güç kat sayısını en az Bir tık yukarı çekmesi demek. Benim beklentim Ege 'den ilk karaya çıktığı anda 995 mb nın altında olmayacağı yönünde, inşallah can kaybı yaşanmaz!