Tahminci - Uzun Vade Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bakın..ben sizi elestiriyorum sadece..düz mantık.çok uzun vadeli tahminlerinizin hiç bir zaman verilerle desteklemiyorsunuz.itirazım bu.kötü bir sey yazmadım.her zaman verilerimi çıklayacagım dıyorsunuz ama hic bir zaman böyle bir sey olamadı.neyi anlamak ıstemiyorsunuz..size burda tahmin yapma hakkını vermiş yöneticiler tamam ama verisiz uzun vade tahmını için ayrı bir sayfada açılmış.size bir soru soracagım.gecenlerdede tahminlerimin kaynagını hazırlıyorum ve sızlerle paylaşacagım tarzında bir seyler yazdınız..hani nerde?

• bakın..ben sizi elestiriyorum sadece..düz mantık.çok uzun vadeli tahminlerinizin hiç bir zaman verilerle desteklemiyorsunuz.itirazım bu.kötü bir sey yazmadım.her zaman verilerimi çıklayacagım dıyorsunuz ama hic bir zaman böyle bir sey olamadı.neyi anlamak ıstemiyorsunuz..size burda tahmin yapma hakkını vermiş yöneticiler tamam ama verisiz uzun vade tahmını için ayrı bir sayfada açılmış.size bir soru soracagım.gecenlerdede tahminlerimin kaynagını hazırlıyorum ve sızlerle paylaşacagım tarzında bir seyler yazdınız..hani nerde?

Verisiz yaptığım hiçbir tahmin yoktur. Aynı şeyi daha önce tekrar yazdınız ve cevabım da aynı oldu. Kullandığım verileri size açıkladım, bunlara bir gün bakıp "a sistem var" da demiyorum, o yüzden tüm verileri de aynı anda paylaşmam imkansız/mesaj çok uzun olur/çok uzun süre alır. Kullandığım veri listesini yazmıştım daha önce. Bu verileri takip ederseniz (ki göreviniz kesinlikle değil, sadece teyit etmek istiyorsanız) göreceksiniz siz de dediklerimi.

Bahsettiğim model çok kısa vadeli ve yüksek çözünürlüklü bir WRF olacak, DEK tahmini için tamamen. Uzun vadede zaten endeks veya ensemble dışında sayısal veri kullanılmaz, hele sınırlı alan modeli.

• Demek ki başka bir evrendesiniz. Olmayan veriye yorum yapamam, verisiz de tahmin yapamam.

Valla hocam bu evrendeyim. Hatta samanyolu galaksisine bagli dünya gezeninin kuzey yarim kuresinde Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olup İstanbulda yasamaktayim 😊

• accuweatherin 2016-2017 kışı ile 2018-2019 kışı yaptigi tahmine bir goz gezdirin . Benzerlik cok var. Kanaatimce 2016-2017 den bi tik daha soguk bir kış olabilir bu kış. Halbuki o sene sonbahar gayet ılık gecmisti bu sezonki sonbahara göre..

• Spoiler olarak birkaç analog bırakayım:

archives-1914-1-12-0-1.png

archives-1914-1-12-0-0.png

archives-1900-1-11-12-1.png

archives-1900-1-11-12-0.png

Gerçi bunda İtalya'ya kaçmış ama olsun zaten, analogtan bunu çözmesini de beklemeyelim.

archives-1905-1-14-12-0.png

archives-1905-1-16-12-0.png

archives-1905-1-16-0-1.png

Not: Bu soğuklar gelecek diye atmadım, sadece ana fikir bilinsin (İskandinav YB) ve biraz da sinerji olsun diye bunları seçtim.

• tahminci hepsi naturel yillar. 2000 lerden sonra benzer sinoptikler varsa daha iyi olabilir

2001 de biraz benziyor yılımızla fakat diğerlerinden daha az. Benzer yıllar listesindeki ilk 10'un çok yüksek bir kısmı 1950 öncesinde. Zaten böyle -20 girer demiyoruz, dediğim şey İskandinav YB'nin aktif olduğu. Akşam analog dışındaki verileri de paylaşacağım.