Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dolar ve Euro inişte ama markette fiyatlar aynı 5 in altına inerse dolar merak ediyorum marketlerde indirecek mi fiyatları

• Dolar ve Euro inişte ama markette fiyatlar aynı 5 in altına inerse dolar merak ediyorum marketlerde indirecek mi fiyatları

Asıl konu bu . Dövizde ki yükselisle gelen zamlar acaba düşüşle beraber ayni oranda fiyatlarda düşüşe sebep olacak mi. Yükselisi bahane eden firsatcilar bakalim ne türlü bir tepki verecekler yada verecekler mi ? ...

• Benim indirecekleri konusunda suphelerim var nasıl olsa yaptık oldu diyip bu halkın sesi çıkmaz derlerse fena yanilacaklar mesela ben marketten yaptığım alışverişlerin fişlerini saklıyorum 2 aydır bakıyorum bir fark üç aşağı beş yukarı pek fark yok şimdilik

• Benim gibi ithal ürün ticareti yapanlar bir müddet daha fiyatlarını düşürmeyecektir.Çünkü yüksek döviz fiyatından girdi maliyeti oluştu.Ama dövizde aşağı yön istikrara kavuşursa tabiki fiyatlar aşağıya düşecektir.Burada merakım kısa vadede ithal olmayan ürünlerin tepkisi ne olacak?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Valla esnafın satmama lüksü yok.Genel geçer durum kardan ziyade çarkın dönmesi.20 küsur yıldır birçok kriz yaşadım ticarette.Ancak bu kısa vadede yaşadığımız ilk 3 e girer.Talep dengesi ve hükümetin tasarruf yönünde politikası piyasada nakit sıkışıklığına neden oluyor...

• Valla esnafın satmama lüksü yok.Genel geçer durum kardan ziyade çarkın dönmesi.20 küsur yıldır birçok kriz yaşadım ticarette.Ancak bu kısa vadede yaşadığımız ilk 3 e girer.Talep dengesi ve hükümetin tasarruf yönünde politikası piyasada nakit sıkışıklığına neden oluyor...

Dengelenme gecis sürecinde bu tür politikalar izlenir. Cari açık ve enflasyonla mücadele de bazi tasarruflar devleti mecbur birakiyor.

• Burada merakım kısa vadede ithal olmayan ürünlerin tepkisi ne olacak?

Elektronik ve beyaz eşyada ithal olmayan ürünleri kullanmakta titizlik gösteriyorum. Marketlerde de tercihim yerli üretimden yana. Fakat benim gördüğüm, çoğunluk tutturabildiğine ne kadar fazla satabilirimin derdinde.

Toptancı getirdiği yerli malı ürünün çıkışını dolara bağlıyor. Fiyatlar cep yakıyor. (yağ, un, şeker vb.)

Balıkçı bile, balık çok olduğunda stok yapıyor, az olduğu günlerde yüksek fiyattan satmak için.

Dolar bazında fiyat belirlendiği söylenen ihrac ettiğimiz bazı ürünler dolar çıktığında ölü numarası yaparken, ithal ettiğimiz ürünler ucuzken alınıp stok yapıldığı halde hemen yükselebiliyor...

• Seyyah hocam stokçuluk bizim halkin dogasinda var,)) alim gucu zayifladigi icin halka dokundu yoksa bu kriz oncesi marketlere gidip arabasini dolduran dolduranaydi. Torku disinda yabanci birsey almiyorum ozellikle sut ve sut urunlerinde.Ama daha 15 gun evvel 3.75 olan torku 1 lilt sut olmus 4.5...

Kisacasi bu isten herkes bir sekilde nemalanmaya calisiyor olan halka oluyor. Hep demisimdir bu krizle dahs cok dile getirdim temel gida ve ihtiyacta devlet ya denetimi sık yapacak yada serbest piyasa yerine kendisi fiyatlandiracak..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bir sevindirici haberde altından.

Her ne kadar çeyrek altin fiyatlari halâ yüksek olsada. Gram altin son 3 günde tam 11 tl düşerek 230 tl seviyesinden 219 tl seviyesine geriledi..

• Seyyah hocam örneklerinizde haklısınız maalesef."Ben bugün sattım sen komşudan al "diyen bir ticaret ahlakı vardı.Tüketim toplumu haline gelerek "hep daha fazla en lüksü" derken ortaya böyle bir ahlaksız ticaret oluştu.Ama o stokçular da uzun süre dayanamaz çünkü yüksek masraflı bir yaşam kaliteleri var.Ama önlemler de alınabilir.Mesela Türkiyede 22 milyondan fazla araç var.Bunun yarısı özel.Bunlarında %10 trafikte olmadığını farzetsek 10 milyon araç var.Günlük ortalama 50km yol yaptığı ve 40kuruş yaktığını düşünsek 20tl yapar.1 gün hiç araç kullanmasa ülke 200 milyon tl tasarruf yapılır.Ayda sadece 4 gün kullanmasak 800 milyon TL tasarruf.Karbon azalımı da yanında kar...

• @4 şubat hocam mükemmel analiz . Ve muazzam rakamlar ancak bizde böyle bir toplum maalesef yok. Lüks düşkünlüğümüz giderek artiyor. Hizmet sektöründe calisiyorum (otel) en çok lüks düşkünü Araplar gibi görünsede bizde yakin zamanda maalesef ayni seviyeye geleceğiz.

• Narsil

Aynen hocam, sizin ve arkadaşlarımın dediklerine katılıyorum ve bu sıkıntılı günleri de kısa zamanda aşacağımızı umuyorum. Aynı zamanda bu konuda halkın da uyanık olması gerektiğini düşünüyorum.

Bugün Şile de balık almaya gittim. Söylediklerine göre palamutun çifti birkaç gün önce 10-14 liradan satılmış.

Orada yaklaşık 20 kişiyle beraber teknelerin avdan gelmesini bekliyorduk. Derken denizden gelen bir tekne yanaştı ve birkaç kasa balığı karaya koyarak satmaya başladı. Torik 100-150 liradan, Palamut teki 10- 12,5 arası (boyuta göre kasası 100 lira civarından) satışa sunuldu. Fiyatlar bana biraz yüksek geldi. Bu fiyata zaten manavlar satıyor dediğimde bana balığın sonu geldiğini söyledi beyfendiler.

Sonra dikkat ettim yarım saat arayla tam 3 tekne karadan çıkıp, denizde yalandan bir tur atıp güya avdan geliyormuş gibi yanaşarak, sözde yeni avladıkları balıkları satmaya başladılar. (nasıl bir tiyatronun içine düştüm anlayamadım)

Bunun haricinde ben denizden balık beklerken baktım karadan arada takviye balık getirdiler kasalarla. Yani birkaç gün önce 5 liradan satılan palamutları 12,5 tan bize vermeye kalktılar. (biz denizden gelen kaplanı beklerken, karadan gelen mavi tüylü stokçular bizi kandırmaya kalktı :) )

Almadım tabiki, o yerli malı balıklar benim gözümde ithal üründen farkı kalmadı bir anda.

Dediğiniz gibi olan halka oluyor...

• @4 Şubat hocam haklısınız fakat şunu eklemek isterim, araç sahibi olupta geliri fazla yüksek olmayan kesim inanın biryerden bir yere giderken iki kere düşünüyor artık. Malum yakıt sarfiyatı yaklaşık iki katına çıktı. Zorunlu bir tasarruf var zaten

• Chronic53 bişey dikkatini çekti mi dün ve bugün Türk borsaları kapanınca dolar düşüyor Türkiye de borsalar 10-18 saatleri arasında açık 2 gündür akşam 18 den sonra düşüyor dolar

Evet dikkatimi cekti. Tipki piyasalar kapandiktan sonra yapilan operasyonla yükseltildigi gibi siyasal olarak düşürülüyor