S-400 Soğuk Havadan Koruma Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @4 Şubat @Cold.EFso zaten bir şey gelir yada olursa sebebi sizsiniz devlet memurundan fazla mesainiz var forumda :D :D

Maalesef üzüntülüyüm
    Milli sistem tarihlerimiz 25-30 Ocak ile zemherir gibi soğuk olmasını dilediğimiz Şubat ilk günler elimizden kayıp gitti
    Elimizden sabretmekten başka birşey gelmiyor , dileyelim ilerisi çok iyi olsun ki üzüntümüz o denli azalsın
    Hakkımızda hayırlısı

• gerçekten inanılacak gibi değil , Afrikaya kar yağıyor , biz umut ile bekliyoruz
    zaten başka çaremizde yok maalesef........

Anı yaşamaya bak hayatın tadını çıkar gez toz arkadaşların eşin dostun ben böyle avutuyorum kendimi. Kafa dengi bir insan ve sohbet muhabbet olunca insan unutuyor bazı şeyleri. Ya da Kartepe'yi hatta fırsatın varsa Doğu Ekspresini düşün derim. Bilet bulunamıyormuş şu sıralar manzara kar doğa tabiat harika diyorlar.

• @4 Şubat @Cold.EFso size bir sorum var müsayit olunca cevaplarmısınız lütfen. Şimdi modeller 10 günlük sıcak veriyor ya peki bu modellerde mesela 3-4 sonrası için ani değişim olur mu yoksa artık 10 günlük Zaman kesin ılık mı olucak? Şimdiden teşekkür ederim.

• bu modeller öyle birşey ki en ufak bir basınç dizilimi ile o kadar şey değiştiriyor ki sonrası için kelebek etkisi yani ne sıcak ne soğuk bilinebilir kesin olarak sadece ortalama olarak birşey söylenebilir bence

• @4 Şubat @Cold.EFso size bir sorum var müsayit olunca cevaplarmısınız lütfen. Şimdi modeller 10 günlük sıcak veriyor ya peki bu modellerde mesela 3-4 sonrası için ani değişim olur mu yoksa artık 10 günlük Zaman kesin ılık mı olucak? Şimdiden teşekkür ederim.

Yüce Mevla dilerse herşey olur
    Ancak günümüz teknolojisi baya ilerledi
    96 saatten kısa vadeler için tüm senaryolar +5 ve üstüyse realitede -5 ve altı gelmesi mucize gibi birşey olur
    Ancak yine de biz Allah’ın takdirinin geçmiş ve gelecek tüm ilimlerin üstünde olduğuna inanırız

• semih hocam modellerin bu kadar değişken olduğu başka bir yıl hatırlıyor musunuz ?
    2018 kışını şu ana kadar hangi yıla benzetiyorsunuz yoksa bu kendine has bir yılmı?
    cevaplarınız için teşekkürler şimdiden

• Bu sene azor atlantik okyanusunun daha batisinda konumlanmış olup zaman zaman izlamda veya ingiltereye dogru uzanmaya calistiginda kuzey atlantik ile bir bağ içine giriyor hiç sevmedigimiz alcak basinc alanlari olusuyor.
    Neticesinde ise beklentimiz sibirya halâ gerceklesmedi. Atmosferin azizligimi diyelim.

Hazar havzasi yb den kurtulamiyor bu sene abd kutuplarla boguşuyor. Afrika sıcaklari altimizdan baski yapiyor. Bu şubat belkide bizim için son çıkışımız olacaktir insallah.

• semih hocam modellerin bu kadar değişken olduğu başka bir yıl hatırlıyor musunuz ?
    2018 kışını şu ana kadar hangi yıla benzetiyorsunuz yoksa bu kendine has bir yılmı?
    cevaplarınız için teşekkürler şimdiden

Olaya kar olarak bakarsan 2007 2014 olabilir. Hatta 2007 dogu ve guneydogu icin iyiydi.

Kita olarak baktiginda birak Turkiye'yi Avrupa'da Bati Rusya'da da soguk yok. Avrupa'da gordugunuz kar fotograflarinin cogu Alplerden yani daglik kesimden.

Kuzey yarim kurede 2 yerde soguk hava deposu olustu. Abd yi vuran bolge Ve Sibiryanin dogusu.

Modeller gecmistede oynakti ama bu seneki kadar degil. 96. saatte bile mutabik degiller.

• @Efsane-Semih hocam modellerde bisey dikkatinizi cekiyor mu bilmiyorum ne zaman azor izlanda ya yada ingiltere ye dogru sokulmaya cabalasa korkunc ab olusturuyor.
    Zaten bu sene azor baya batıda konumlandi ayrica hocam modeller abartiyor tek kurtuluşumuz sibirya diye düsünüyorum sizin görüşlerinizde ayni mi dir.

• ya allah aşkına benim anlamadığım nokta bu abd ne ayak bütün soğukları adamlar vakum gibi çekiyor bu abd havayla oynuyor derlerdide inanmazdım ama inanmaya basladim X(

• Avrupa'ya soğuk sistem yakışmıyor net

Almanya diyagramı

Kuru kuru donacaklar çoğunlukla.Halbuki o soğuklar bize gelseydi ne kar alırdık Karadeniz sayesinde.Yazık oluyor canım soğuklara.

#AzorAvrupayaSoğuklarTürkiyeye