Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhabalar , bir sorum olucaktı. Tekirdağ merkez için bazı hava durumu siteleri yağışın en yoğun olduğu zamanlara kky demişler. Bu olasılık sizce ne ölçüde doğru? Okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla kar konusunda şanslı bir yerdeyiz de yükseklik bakımından kıyı şeridinde olmamız mı yğışları kky olarak almamıza neden oluyor ? Bilen birileri cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler.

• Merhabalar , bir sorum olucaktı. Tekirdağ merkez için bazı hava durumu siteleri yağışın en yoğun olduğu zamanlara kky demişler. Bu olasılık sizce ne ölçüde doğru? Okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla kar konusunda şanslı bir yerdeyiz de yükseklik bakımından kıyı şeridinde olmamız mı yğışları kky olarak almamıza neden oluyor ? Bilen birileri cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler.

Trakyada genellikle sıcaklıklar beklenilenden düşük olur.Bu tür sistemlerdede bu duruma dahil.En başlarda yağmur olarak başlayacak ama gecenin ilk saatleriyle birlikte kara döneceğini düşünüyorum

• Bende Karabük - Eskipazarlıyım bizim memlekette yağar muhtemelen.Merkez'de bence zamanla sıcaklık sınırıında kalabilir fakat iç kesimde kalıyor sonuçta fabrikalar var zamanla sulu kara çevirebilirdi bence.Tabi hocalara bir danışmanızı öneriyorum hocam.

Evet çevrelerine yağıyor merkeze yağmıyor garip 😊

• Enes hocam sana tek bir sorum olacak bursa merkez örtü cuma sabahımı yoksa cumartesi sabahımı daha mümkün?

Cumartesi sabahı

Enes Güleç(17) hocam birde ben sorayım. Kapıdağ metreyi zorlar mı ve Erdek Merkez ne olur ?

Kapıdağ güzel örtü alır.Metre durumunu bilemem ama en iyi örtüsünü alacak bu sezon.Erdeğe ayrıntılı bakmam lazım akşama bakarız

• 4-6 Ocak arası Marmara'nın doğusu olarak çok sınır hale gelmişiz yav ben dün netleşti artık sandım ama , şimdi daha detaylı baktım . İlk salınım için 850hPa soğukları çok sınırda kalmış büyük ihtimalle yağış miktarı ve rüzgar hamleleriyle yağışın şekli değişecek zaman aralıklarında . 2. salınım daha bir derli toplu gözüküyor ama 160-180h arasında olduğu için yorum yapması da güç. Şimdi Enes Güleç(17) 'in yazdığını da okudum ben de katılıyorum büyük ihtimalle Kocaeli-Sakarya olarak kar ve karla karışık yağmur olarak gidip geleceğiz .. Hayırlısı olsun :)

• Arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim.

Kocaeli İzmit umuttepe 500 rakım ne olur çok sınırda gibi ama bilemedim? Ne zaman başlar ne olur sizce?

• Karayel işi değiştirdi. Artık sınırlı alan modellerini takip etme zamanı.

Bandırma Perşembe gece saatlerinden Cumartesi öğlen saatlerine kadar 1 derece civarında..

Dün 7 Ocak 2017 tarihine baktım,850hpa da -4,-6 lar var. Yani umutsuz olmak için bir sebep yok.

Ayrıca hatırladığım kadarıyla 6 Ocak 2017 akşamı henüz sıfır izotermi girdiğinde kar başlamıştı.

• Arkadaşlar cevap verirseniz sevinirim.

Kocaeli İzmit umuttepe 500 rakım ne olur çok sınırda gibi ama bilemedim? Ne zaman başlar ne olur sizce?

ilk sistem için konuşursak bu akşamı görelim tekrar açıklama yapılabilir ama ikinci sistem icin tatminkar olursunuz hocam