Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Temmuzu atlattik mi tamamdir ... temmuzu hic sevmem...

Hatırlarsınız sanırım hocam 2014 yazında haziran ve temmuzun yarısında nerdeyse güneş görmemiştik benzer bi yıl olduğu için bu kanıya vardım
    Tabi umarım bu yılın 30 martı da 2014 e benzemez allah korusun

• Bulunduğum bölge 2si 15 cm üstü olmak üzere geçen sene 4 5 sefer örtü aldı ama bu sene böyle oldu.Rabbim böyle istedi.Belli olmaz bakarsınız güzel bir kapanış yaparız.Hayırlısı diyelim...

• Sinoptikteki Avrupa'daki AB'lerin ve Grönland'daki YB'nin temizlenmesi zaman alacak.O da bizde yok.Mart ayı geldi artık.Bomboş bir yıl... ŞAKA GİBİ! 2018 kışı gider ayak en büyük kazığını attı...

• İlk salınım şahsi görüşümce çok önemliydi
    Malesef büyük farkla kaybettik
    400 500 rakıma kadar örtü oluşturan bi yağış alabilseydik yapraklanmayı engelleyebilirdi
    Ama olmadı bundan sonra benim beklentim yapraklanma yaşandıktan sonra olumsuz etkileri olacak bir soğuk salınım olmaması
    Kışı kaybettik hiç olmazsa bölgemiz ekonomisi için önemli olan fındığı kaybetmeyiz
    Allah herşeyin en iyisini bilir hayırlısı olsun inşallah

• şu üçlemeye bakar misiniz. O kadar istikrarliki. Eğer iskandinav yükseği ile azor orta avrupa uzerinde ip gibi diklenseydi ve o devasa geniş capli sistemi bize verseydi en az 3-4gün ara ara yoğun kar karadenizden oluk oluk akar rekoru birakin ez 1 metreleik versiyonlar olurdu.tabiki bu bir hayaldir.yok mart takır tukur geliyor nereye geliyor 10 aydir kavrulduk .olusum varmış. Bişey de yok.bundan sonrada olmasın zaten ekinlere zarar. Bizi kar yağışı kadar mutlu edecek en iyi şey bol bol yağmur başka bişey değil. 20180223_101736.png

• Bu sezon gördüğüm en iyi örtü bu oldu o da 30 dk sürmemiştir hemen eridi tabi bunu göremeyen arkadaşlarda var Allah hepimize sabır versin

• Kabus gibi bir kış oldu benim için. Şu tarih olmuş örtüyü geçtim havada bile kar görmedim. Kar yağmasını geçtim yağmurda yok. Kuru soğuk var kaç gündür. 24 yaşındayım, hiç böyle felaket bir kış geçirdiğimı hatırlamıyorum. Dilerim ve umarım ki inşallah mart ayında böyle seyirlikte olsa bir kar yağışı görmemiz, hepimizin buna ihtiyacı var. O da olmazsa vay halimize...

• Arkadaslar bu kisi boyle kabul edicez meyvler findiklar cicek acti artik tabiata faydadan cok zarari olacak evet hepimiz husrana ugradik kahrolduk ama belkide artik kendmizi bu duruma alistirmimizmi lazim bizleri onumuzde neler bekliyor oturp tartisilmazi gereken bir konu olarak goruyorum Allahim herseyin insallah en guzelini bizlere uygun gorur.

• Hee bu arada bir bilgide paylasayim giresun trabzon sinirinda olan sisdagi yaylamizda normalde mayis ayindan once kardan dolayi cikilamazdi su an kar yok denecek kadar az oldugundan vatndaslarmiz piknige bile gitmye baslamis gercekten extrem bir kis soz konusu devletin ilgili kurumlarin acil olarak vatandaslari nasil tedbirleri alinmasi gibi genel bir uyari ve bilgilendirme yapmasi lazim diye dusunuyor ve bekliyoruz.

• aldigim habere göre trabzondam yukarı cikan yaylalarda camibogazi kar 30 40 cm varmış.tabiki gölgeli yerlerde koyuk ve yamaclarda supurulme ile biriken daha çok yığınların olduğu yol ağızları var.muhtarlar şimdiden fırsat bilerek yolları açtırmaya başlamış cunku yok kar yok doğru dürüst. Bi kışta böyle geçti diyelim napalim yapacak hiç bişey yok.o ispanya yunanistan arası çanağı deaktif olacağı önümüzdeki kış analizlerine başlanır

• @BaFRaLı55 hocam merhaba. Habrturk metr.muhendisi huseyin oztel asil soguklar 1 2 3 martda gelecek tahminler cok hizli degisiyor demis bugun aciklama yapmis asil gelecek hafta sonuna dogru dikkat etmemiz lazim demis sizin tahminlerniz nedir acaba cevaplarsaniz cok memnun olurum.