Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Bölgemizde en şanslı yer Sinop ve Samsun görünse de gözden kaçan bir dety var soğuk girişi arttıkça yağış azalıyor aslında en temel bilgilerden biridir hava soğudukça basınç artar bu yüzden yağış azalır. Yani ben Orta Karadeniz'inde ahım şahım bir sistem yaşayacağını düşünmüyorum hele ki 500hPa bu kadar kötüyken dek oluşumu bile zor sınırlı alan modellerine bakmak gerekiyor ancak 5 cm alırsak öpüpte başımıza koyalım.

• icon da sistemi dün akşama göre batılamış. soğukları dün doğu karadeniz de dahil olmak üzere sokuyordu, şimdi sınır ordu-giresun civarları olmuş. nasip diyelim. sistem 72'ye girdiğinde bir anda batılama eğilimi oldu. yapacak bir şey yok.

• görüldüğü gibi ecmf iyi çıkmadı dolayısı ile mgm de hüsran tahminlere devam.ay sonu şubat başı polar atak yicez.tek sıkıntı ege ve b.akdenizde her soğuk girişinde siklon patlıyor ve bodosloma d.karadenizi etkileyecek sistemi engelleniyor sıcak tarafta kalıyoruz soğuklar batıya vakumlaniyor.devamindaki ikinci polar atak .d.karadenizedir rahat olun.tabi dediğimiz gibi bu arada dokuz doğurtacak

• tam manasıyla gfs ecmf mutabık oldu.soguk ağırlığı samsun-sakarya arası -10lar giriyor .d.karadeniz -5bandı ve biraz üzerinde kısa süreli kalıyor. Batı karadeniz için güzel bir dek kar görüyorum. D.karadeniz için sert sistem öncesi ayak yapıyor. 17 şubata kadar karadeniz odaklı sert bir sistem gelecektir. Gfs ecmf yı yola getirdi diyebiliriz. Bu gibi oluşumların ardından sert bir sistem gelmesi %75lerin üzerinde dır beklentim bu yönde. subat ortasından sonra ise herkesin umutları kırılır. Geç kış olması mart ayinda da olası sürprizlere açıktır.

• Bafra tahmini MGM'nin

Cuma günü KKY olacağını pek sanmıyorum düşen yağışlar kar olarak düşmeye devam edebilir.

Samsun merkez için ise yüksek vermiş biraz sıcaklıkları gibi geldi bana