Mikdat Hoca cevaplıyor


 • @4 Şubat Abi Ocak Ayı soruları; son mesajından itibaren sorulan sorulardan mı seçilecek yoksa geçmişteki seçilmemiş bir mesaj yüksek beğeni alırsada seçilebilecek mi ?

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • merhabalar. Küresel ısınma olarak tabir ettiğimiz çevre olayı mantık olarak deniz suyu tuz oranını azaltacak belli yerlede fırtına sayısı artacaktır. kuzeyde daha yoğun kar yağışları olacak.ayrica bu durum ülkemiz ve ve aynı hizadaki hazar havzasına inecek sistem ya da oluşumların sayisina ne derece etki edecek .ilerleyen yıllar icin y.b ya da ab lerin güç konum bloke olacağı yerler için gücünü ve de rotasını radikal olarak degistirebilecek mi.

 • Sayın hocam iyi günler.Akşam hızlı bir soru havuzu oluşturup oylama yapıldı.İşte 3 sorumuz.
  1.Malum ilk sorumuz ; 2017/18 kışı için görüşleriniz nelerdir?

  [/quote]


  2017/18 kışını kolayca öngörmek için çok net bir sinyal yol. Örneğin şu ana zayıf bir La Nina gelişiyor. Neredeyse her sene ve dünyanın bir çok yerinde hemen kış başında "önümüzdeki yıl kış çok soğuk gececek" şeklinde tahminler basını doldurur ama genellikle kışlar bir önceki seneden daha sıcak geciyor. Bu tür tahminleri kömür mafyası mı yaptırır bilinmez. Bu sene henüz kışın başındayız ama uzun yılların ortalamasına göre kurak geciyor. Özellikle de önemli bir “kar kuraklığı” var. 15 Şubat tatilinde eğer kış turizm merkezlerinde güvenli bir kar örtüsü olmazsa turizm de de büyük sıkıntı olacak. Kış mevsimde genellikle atmosferik cephelerden yağış aldığımız için eğer batı bölgemize cephe gelmezse doğu bölgelerimize de cephe gidip yağış bırakamaz. Genellike Avrupadan gelip Türkiyeden gecen cepheler zayıflayarak gidip İran ve Pakistanda ölür. Bu nedenle kışın Türkiyenin batısı kuraksa iç Anadolu, Doğu Anadolu, vb de kurak geçer.  2.Türkiye'de meteoroloji mühendisliğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

  [/quote]


  Meteoroloji mühendisliği bir inşaat mühendisliği gibi gözle görülebilir fiziksel şeyler üretmiyor. Meteoroloji, gözle görülemeyen ve elle tutulamayan bir şey olan bilgi üretiyor. Türkiye henüz bilgiyi üreten ve bilgiyi kullanan bir bilgi toplumu değil. Örneğin pek çok tarım yapan insanımız hala TV’deki üç beş derecelik hava tahminleri ile idare ediyor. Benzer bir şekilde Spor,Turizm, İnşaat dahil pek çok sektör profesyonel meteoroloji hizmeti almıyor. Ya çok küçük işletmeler ya da bilince eksikliği ya da eksik meteorolojik okur yazarlık nedeniye durum örneğin ABD’deki gibi değil. O nedenle Türkiye gelişip bilgi toplumu haline geldikçe, Türkiye’de de diğer gelişmiş ülkeler gibi meteoroloji mühendisliği önemli bir meslek haline gelecek.

  3.Küresel iklim değişikliğiyle birlikte geçtiğimiz yaz mevsimindeki şiddetli dolu fırtınasının tekrar benzeri yaşanabilir mi ?

  [/quote]Küresel iklim değişikliğinin en önemli semptomlarından biri olan sıcaklı artışı genellikle yer seviyesi ile yukarı hava seviyesi arasındaki sıcaklık farkını yani kararsızlığı artırıyor. Yerin çok sıcak, yukarı seviyenin soğuk olması konvektif fırtınaların oluşumunda önemli bir etken. Bu nedenle küresel iklim değişikliği atmosferik cephelere bağlı olan (kış) yağışlarını azaltırken konvektif olan şiddetli yağışları artırıyor. Yani yağış rejimini değiştiriyor. Bazan kararsızlık, nem ve uygun bir yükseltme mekanizması bir araya gelince süper hücre fırtınaların etkisine girebiliyoruz. Bu nedenle İlkbaharın başından sonbaharın sonuna kadar şiddetli dolu, hortum, yıldırım ve yağmur içeren yağışlar ile giderek daha fazla karşılaşacağız. Bu yağışların etkisi nereye ve ne zaman yağdığına göre de değişir. Yine şiddetli bir dolu fırtınasının İstanbul gibi bir megapole rast gelmesi süpriz olmaz...

 • Ay boyunca sorularınızı tek tek sorabilirsiniz arkadaşlar.Sorular yine beğeniye göre seçilecekler.Aynı yerde birden fazla sorusu olanlar beğeni alsa bile değerlendirme dışı kalacaktır...

 • Miktad hocadan istediğim cevabı almış oldum. Buna vesile olduğnuz için size çok teşekkür ederim hocam ve tabiki destek veren herkese teşekkürlerimi sunarım.


  Demekki artık her yaz ayrı bir aksiyon ihtimali olacak. Mademki kışlarımızdan haftalar veriyoruz, o zaman yazında şiddetli dolunun sebep olduğu yazın ortasında ``beyaz örtüyü`` görmek bizimde mevlam kabul eylerse hakkımız demektir. :D

 • acaba bazı soruları birleştirerek mi hazırlasak?


  örneğin benim sorum iklim değişikliği ile ilgili bir soruydu, diğer arkadaşlar da aynı konuda çok iyi sorular sordular. bu soruları birleştirsek tek bir başlık altında daha doyurucu yanıtlar alabiliriz diye düşünüyorum. yani soruları öyle bir hazırlayalım ki kaçışı olmasın miktad hocanın :))

 • Sayın hocama verdiği cevaplar için teşekkür ediyorum.
  Hocamıza şöyle bir soru sormak istedim, (Biraz konu dışına çıkmış olabilirim. Sorum her türlü düzenlemeye açıktır.)


  Küresel iklim değişiminin ilerleyen yıllarda su kaynaklarımıza ve yaşanacak hava hadiseleri ile tarım sektörüne olası zararları nelerdir? Bu zararları en aza indirebilmek adına Devletimiz nasıl bir yol izlemelidir. Hangi tedbir mekanizmaları devreye alınmalıdır. Çiftçimize ve vatandaşlara bu konuda düşen görevler nelerdir.

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. İç Anadolu Raporlar - Yorumlar 10k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   10k
   Views
   611k
   10k
  3. Storm Chaser

  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 4.4k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   4.4k
   Views
   406k
   4.4k
  3. Cagatay17

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 1.9k

   • Samet
  2. Replies
   1.9k
   Views
   173k
   1.9k
  3. _Eray19

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 3.4k

   • Aytac
  2. Replies
   3.4k
   Views
   481k
   3.4k
  3. Aykut53

  1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 8.8k

   • Interstellar
  2. Replies
   8.8k
   Views
   394k
   8.8k
  3. Aykut53

  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar 4k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   4k
   Views
   243k
   4k
  3. schutzstaffel

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 3 (26.06.2021) Genel Yorumlama 10

   • Samet
  2. Replies
   10
   Views
   219
   10
  3. Aykut53

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 3 (26.06.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   186
  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) 40

   • Samet
  2. Replies
   40
   Views
   524
   40
  3. Mrsnow

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 2 (19.06.2021) Genel Yorumlama 163

   • Samet
  2. Replies
   163
   Views
   2.8k
   163
  3. burakakay

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 1 (12.06.2021) 47

   • Samet
  2. Replies
   47
   Views
   707
   47
  3. YAHYA

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 1 (12.06.2021) Genel Yorumlama 177

   • Samet
  2. Replies
   177
   Views
   3.3k
   177
  3. Samet

  1. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (2021) 1k

   • Narsil
  2. Replies
   1k
   Views
   24k
   1k
  3. PergamoN