İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Valla ben dersimi aldım. GFS şimdi şubat ilk haftasına coşturmuş. İstediği kadar coştursun. 10 gün önce de 23 Ocağı coşturuyordu. Yani artık modellere asla itimat etmiyorum; çünkü daha kaç takla atacağını mıh gibi yazdım kafama. Modellere bağlanarak hocaları takip etmeyin. Modelden önce hocaları takip edin, modeller çerez olsun. Tersini yapıyoruz, sonra çok ağlıyoruz. Ben her halükarda bu seneki tahminlere çok temkinliyim. Bu yıl kış çok çetin geçiyor evet, can sıkıcı. Geri kalanı da düşündürüyor artık. Umarım gelir bir şeyler.

Bu arada 7 Ocak sistemi ne kıymetli bir sistemmiş.

• uzman arkadaşlara bir sorum olacak, MGM son ölçümler sayfasını takip ediyorum. Sitede son yayınladığı rüzgar değerleri ile gerçek rüzgar arasında sanki fark var gibi hissediyorum. Acıbademde ortalık kopuyor üsküdar-kadıköy iskele ve göztepe değerlerine bakıyorum sanki farklı gibi geliyor, uzman arkadaşların yorumunu alabilirmiyim?

• Kusura bakmayın eğer saçma bir soruysa bilgili değilim fazla, son 4-5 gündür meteociel ve forumun yanı sıra mgmnin her tahminini kontrol ediyorum ve her güncellemede bambaşka bir şey gösterdiler ilk salı kar diyorlardı sonra salı çarşamba kky yaptılar sonra salı kky çarşamba bulıtlu yaptılar şimdi de salı kky çarşamba hafif kar demişler bu olay meteorolojinin beceriksizliği mi yoksa şu an havada olağanüstü olaylar mı oluyor

• bence şahsi gorusum mgm ecmwf gibi modellerden destek alıyor zaten gfs de bakıyor sanirım modeller takla attıgı icin mgmde sapma soz konusy zaten.mgm oyle kolay kolay yogun kar vermiyor gecen senede modeller.iyi yagıs tahmin etmisti mgm son 2 gun yogun kar koydu kısacası bence havadaki degisimden

• @kyriefor3 MGM ECMWF modelini baz alarak tahminlerini yapmaktadır, modeldeki değişimler MGM'ninde tahminlerini etkilemektedir. Bazı belirsizlikler vardı, modelde sistemi yeni yeni çözebildi, değişimler o yüzden. İyi forumlar..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Kusura bakmayın eğer saçma bir soruysa bilgili değilim fazla, son 4-5 gündür meteociel ve forumun yanı sıra mgmnin her tahminini kontrol ediyorum ve her güncellemede bambaşka bir şey gösterdiler ilk salı kar diyorlardı sonra salı çarşamba kky yaptılar sonra salı kky çarşamba bulıtlu yaptılar şimdi de salı kky çarşamba hafif kar demişler bu olay meteorolojinin beceriksizliği mi yoksa şu an havada olağanüstü olaylar mı oluyor

öncelikle mgm'nin ecmwf modelini kullanarak tahmin yaptığını bilmeni istiyorum.bu yıl her modelde olan karmasık ve istikrarsız çıktılar yüzünden değil mgm çok deneyimli hocalarımız bile yanilabiliyor.daha Ull için öngörülen yağış(dek)verilmemiş mgm çıktısında. Bu kış hiç bir şeyde hayır yok. Allah hakkımızda hayırlısını eylesin :31582 :bawling:

• Bu kis bize ogrettiki teldeki kusa degil ,eldeki kusa bakacagiz.subat ola hayrola.daha kirk takla atar.sonunda havada kar gormeye razi olmakta var.kismet.ani yasayalim.havada , karada yagsin yeter.

• Bu modeller kırk takla ve sinir sicakliktaki model istikrarina devam ettikleri surece bu kışı çöp kutusuna atabiliriz. Ocakta resmen sonbahar gunleri yasadik. Modellerin kirk takla atmadigi tek model 7 Ocakti. Modellerin istikrarli bir sistem gosterdigi vakit elbette kar aliriz ocakta elimiz bos olursa subat ve mart var beklemek zorundayiz