İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1986 - 87 efsane kışını gören biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Küresel ısınma ile birlikte doğanın dengesi çok bozuldu. İstanbul ' da 10 Kasım ' da kar yağdığını bilirim. 1987 kışında 6 Mayıs sabahı kar görmüşlüğüm var. Şimdi olsa büyük sürpriz olur. Ama çok zor.

Bi coğrafyacı olarak düzelteyim. Dünya'da aslında "Küresel Isınma" diye bir şey yok, "Küresel İklim Değişikliği" var :) .
    Bu değişiklik sıcaklık olarak ülkemiz genelinde ilkbahar, yaz, sonbahar mevsimlerinde etkili fakat kış üzerinde yağış dışında sıcaklık uzun yıllar seyrinde (bazı ekstrem durumlar hariç) devam ediyor. Kış sıcaklıkları Anadolu'da hemen hemen normal fakat yağış olarak batı kıyılarındaki yağış gittikçe azalıyor ve Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde gittikçe artıyor.

• GFS yağışın büyük bölümünü denize veriyor, ama kütleler şehrin en güneyine kadar aynı ekoyla [güçle] ilerliyor. Nasıl oluyor anlamadım? Sınırlı alan olarak kısa vade de başarılı olarak gösterilen GFS yağışta yanıldı diyebilirmiyiz? :D
    O zaman diyoruzki Forever Skewt! Son yukarı atmosfer durumuna göre yarın sabahın erken saatlerine kadar deniz üzerinde DEK oluşumları devam edecek

• GFS yağışın büyük bölümünü denize veriyor, ama kütleler şehrin en güneyine kadar aynı ekoyla [güçle] ilerliyor. Nasıl oluyor anlamadım? Sınırlı alan olarak kısa vade de başarılı olarak gösterilen GFS yağışta yanıldı diyebilirmiyiz? :D
    O zaman diyoruzki Forever Skewt! Son yukarı atmosfer durumuna göre yarın sabahın erken saatlerine kadar deniz üzerinde DEK oluşumları devam edecek

Bu sistemde hangi kurum başarılı oldu ki ? Skewt hariç. Hiçbiri kar göstermezken şu anda kar yağışı kovalar olduk. Herşey boş önemli olan Allahın takdiri. Şüphesiz ki kısmetide veren o dur.

(Dew point linkini atabilecek olan varmı? Giremiyorum)

• @KarTutkusu03 Bi coğrafyacı olarak düzelteyim. Dünya'da aslında "Küresel Isınma" diye bir şey yok, "Küresel İklim Değişikliği" var .

Bu yazınıza katılıyorum ama diger söylediginiz yazılara malesef katılamıyorum Küresel iklim degişikligi bizim ülkemizde Sıcaklık Artışı Sağlıyor Bununla Beraber biz buna ''Küresel Isınma'' Adını veriyoruz.. İlkbahar ve Sonbahar Yaşamıyoruz malesef artık ülkemizde Eskisi gibi.. Kış konusunda da kuşkular git gide artıyor Yani Deyim Yerindeyse Kış Ayında ilkbahar Sıcaklıkları Yaşıyoruz.. Sonbahar ile İlkbahar kalkmış demeyelim de süresi iyice kısaldı.. Yaz ve Kış (Serin) Ayları uzadı 6 ay Yaz mevsimi , 6 ay serin havalar diye tanımlayabiliriz bunuda.Sanki Akdeniz Karadeniz olmaya Aday bu gidişe.. Yağışlara Gelecek Olursak Batı Akdeniz ve Ege kıyıları ekstrem şiddetli yağışlar alıyor.. Örneğin;Doğu Avrupa'nın Sıcak kalması ister istemez Orta Ve Doğu Karadenizin ılık kalmasını sağlıyor Bu sene..Doğu Anadolu bile bu sene mevsim normalleri üstünde gidiyor Türkiye'nin en soğuk yeri Ardahan bile Geçmiş Yıllara nazaran ılıman gidiyor Bakalım bu patern degişecek mi bu sene Hep beraber göreceğiz İyi Forumlar.

• MGM İstanbul tahminini neye göre yapıyor acaba ? Çatalca ' ya 0 derece sıcaklık için yağmur ikonu koyabiliyor. Benzer şekilde Bursa Gemlik ' e 7 derece için kar ikonu koyuluyor. Çok ilginç.
    Akom hava tahminleri nispeten daha tutarlı görülüyor.