İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu (2017-2018 Arşiv)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen senede böyle bir sistem olmuştu hatırlıyorum sanki. Biz sıcaklığın düşmesini beklerken tam tersine yükseliyordu. Radarda kütle beklerken hiçbir tanesi gelmiyordu. Aynı ona benziyor. Bu sistemin(Sistemciğin) sonunda kar severler bayağı ateşleneceğe benziyor. Bayağı kişi ''Karsızlık Sendromuna'' katılacak gibi.

• Geçen senede böyle bir sistem olmuştu hatırlıyorum sanki. Biz sıcaklığın düşmesini beklerken tam tersine yükseliyordu. Radarda kütle beklerken hiçbir tanesi gelmiyordu. Aynı ona benziyor. Bu sistemin(Sistemciğin) sonunda kar severler bayağı ateşleneceğe benziyor. Bayağı kişi ''Karsızlık Sendromuna'' katılacak gibi.

hocam bir kar göremeden bu sistemde gitsin istemiyorum

• Sıcaklığın yağış durduktan sonra artmasının 2 önemli nedeni
    1-Yer seviyesindeki rüzgarın 10 derecelik deniz üzerinden esiyor olması
    2-Üst seviye soğuğu fazla kuvvetli olamaması oldu.
    Ama 1. faktör daha ağır basıyor

• @Cold.EFso Anadoluya Uğrayacak Gibi Genel Olarak Onlarda Sanki.

ağırlıklı Anadolu olması normal şu saatten sonra ama , radarın yanıp sönme şeklindeki çalışma şekli enteresan , radara bakarsanız Avrupa yakasına meyleden kütleler de dikkatinizi çeker , ayrıca o kütlelerin bir bölümü bizim radarda da kadraja girmiş

• ağırlıklı Anadolu olması normal şu saatten sonra ama , radarın yanıp sönme şeklindeki çalışma şekli enteresan , radara bakarsanız Avrupa yakasına meyleden kütleler de dikkatinizi çeker , ayrıca o kütlelerin bir bölümü bizim radarda da kadraja girmiş

İstanbula Giriş Yaptığından İtibaren Kütleler Batılıyor Zaten Ama O Yukarıda Kütlelerin Oluştuğu Bölgelere Bakarsak Anadolu İçin Avantajlı Olur Gibi Batılaması Büyük İhtimal Bakalım Göreceğiz,Gelebilsinler Hele Bi :)

• Umutsuzça İstanbul'un yüksek tepelerine doğru seyehatime başlıyorum Aydos,Çamlıca,Ferhatpaşa,Acarkent,Alemdağ buralar yeterli sanırım bakalım ne var ne yok hoş düzgün bir kütle yok ama kısmet artık.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Sen neymişsin be 6-10 Ocak 2017 sistemi, şimdileri saf kar bile zor görüyorken o sistemde İstanbul`un en sahilleri bile en az 40-45 Cm kar kalınlıgı almıştı. Bulundugum konumda yol kenarlarında 77 Cm lik 2004 yılından sonraki en yüksek kar kalınlıgı vardı.
    Kışın başında da dedim, şimdide diyorum 6-10 Ocak sistemi tarzında sistem alalım kışın geri kalanı isterse 15-20 derecelerde geçsin.

• Herşeyiyle ilginç bir sistem oldu, sistem ne kadar zayıf olsada öğrettikleriyle aklımda kalan bir sistem olacak.

Çiy noktası da anlık 2 derece şu an.

GFS Ye Göre -1 Olmalıydı Hatta Gece -2 Olacak Şuanda Nasıl 2Oluyor Anlık Nereden Bakıyorsanız Atabilirmisin Acaba?

• Sen neymişsin be 6-10 Ocak 2017 sistemi, şimdileri saf kar bile zor görüyorken o sistemde İstanbul`un en sahilleri bile en az 40-45 Cm kar kalınlıgı almıştı. Bulundugum konumda yol kenarlarında 77 Cm lik 2004 yılından sonraki en yüksek kar kalınlıgı vardı.
    Kışın başında da dedim, şimdide diyorum 6-10 Ocak sistemi tarzında sistem alalım kışın geri kalanı isterse 15-20 derecelerde geçsin.

Aslında tam bir sene de önce benzer duygular içindeydik. Yeni yıla girmeye saatler kala ne modellerde ne diyagramlarda hiçbirşey yoktu. Yorumcuların da hiç bir beklentisi yoktu, ondan dolayı başlangıcında küçümsenmişti hatta 6 ocak sistemi. Ancak yeni yılın ilk saatlerinde ecmwf diyagramı bambaşka bir çıktı sunmuş ve hiç bozmadan 6 ocağı karşılamıştık. Bulundugum yerde birikme olmayan düz arazide 1 metreyi bulmuştu ve sokak aralarındaki arabalar sadece birer kar tümsegi görüntüsündeydi. Yine bekliyor ve diliyoruz efenim..

• Aslında tam bir sene de önce benzer duygular içindeydik. Yeni yıla girmeye saatler kala ne modellerde ne diyagramlarda hiçbirşey yoktu. Yorumcuların da hiç bir beklentisi yoktu, ondan dolayı başlangıcında küçümsenmişti hatta 6 ocak sistemi. Ancak yeni yılın ilk saatlerinde ecmwf diyagramı bambaşka bir çıktı sunmuş ve hiç bozmadan 6 ocağı karşılamıştık. Bulundugum yerde birikme olmayan düz arazide 1 metreyi bulmuştu ve sokak aralarındaki arabalar sadece birer kar tümsegi görüntüsündeydi. Yine bekliyor ve diliyoruz efenim..

Bu hangi forumun yorumcularıydı ?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...