Aralık Ayı Görünümü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 20 Araliktan once gelecek sistem için hafta sonu bir başlık acacaginizi soylemissiniz.Bu basligi acmadan şunu diyebilirmiyiz onemli bir sistem yolda yoksa çok onemli bir sistem degil mi.

Normal bir sistem.yerine gore degisir.trabzon icin iyi.

• Furkan kardeşim dediğiniz gibi yaklaşık 4-5 gündür bu fazdayız ve modeller daha sistem vermeden önce bu faza geçmiş ve @Efsane-Semih üstadın haftalar önce sinyal verdiği 6-7 aralık tarihlerinin sistem görebileceğini konuşmuştuk
    Mjo analizleri kolay değil ve isabet oranı daha düşük ,belki azorla ilgili ipucu veriyor desek yeridir çünkü büyük basınç merkezlerini öngörebiliyorlar ordan hareketle.
    Dün üçe döner gibi yapıp dörde yönelmesi yeni bir atılım olabilir diye dip not belirtmiştik , mjo etkisi 8-10 gün sonrası anlaşılabiliyor
    Ayrıca Azor , Vorteks yada İskandinavya’da yakın vadede iyi biri görünüm varsa mjo ya sadece uzak vade için ek veri adına bakılabilir

• Hocam elinize saglık bu ilk sistemde trakyada derekoy demirkoy kar alırmı sizce? Birde hocam ocakta trakyayı nasıl goruyorsunuz sanslımıyız bu yıl ?

• usta hayırlı olsun öncelikle yeni konu önümüzdeki 6-7 aralık sisteminin tadı kaç metreden sonra çıkar. Benim için işin seyirlik kısmı da o kadar kötü değil ama kar sevdasıda böyle işte hep daha fazlasını istiyor insan.

• Eski üyeyim, Ankara konusu dışında mesaj atmam, takip de etmem, çok da anlamam. Merakımı gideririm, forum vasıtasıyla. Ama haftalar öncesinden, hatta önceki aydan 7 Aralık'ta sistem bekliyorum demek, yetenek ve cesaret işidir, herkes kalkışamaz. Tutmayabilirdi, cesaretle sınırlı kalırdı. Tuttu, başarı ile katmerlendi. Birkaç gün önce sonra da gelebilir. Akademisyenim, yanılma payı vardır istatistik biliminde. Neler görüyoruz, ne yanılmalar, saçmalıklar, çakallıklar, intihaller. Forum üyesi olmasam, önyargı ile bilimsellikten uzak bir şekilde adam boş atmış dolu tutmuş, ne var ki lan derdim. Ama emek ve çalışma var o belli. Bir de maddi ve teknik imkanlarınız olsa neler yaparsınız demek ki. İşini iyi yapanları ve başarılı olanları severim, bir de ülkemizde çıktısı olsa tadından yenmez ama işte neyse. Tebrik ederim, başarılarınızın devamını dilerim.

• Sistemle ilgili konu acicam dedigim halde israrla şura bura nolur diyosun. Bunaltma beni.

pardon sormam bir daha ancak ornek olarak baska biri soru sormus cvp verılmıs bana verılmeyınce tepkı vermek dogal hakkım su an net deıl dersın bizde bunaltmayız seni soru yok tmmdır bundan sonra

• Baska biri sormus cevap vermissem tahminimden eminimki vermisim. Dunku gfs ye gore sana cevap versem kar yok bugunku oglen gfs ye gore kar var derdim. Umutlananda husrana ugrayanda sen olurdun. İlla bunumu istiyosun @deffoe

Herkesin sorusuna cevap vermeme imkanim yok, boyle bir zorunlulugumda yok.

• hocam kışın gidişatı ne durumda kış tahmininizde ocak ve şubatta gecen seneki gibi sert soguklar ve yogun kar li sistemler gelebilir demistiniz . Geçerlimi veya olumlu olumsuz bir gelisme varmi