Aralık Ayı Görünümü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @sistemci,sedat abi..2007 için sürekli milad diyorsun ama 2007 den sonra cok harika sistemlerde aldık..ben seni bu konuda çok karamsar görüyorum..2007 berbattı evet ama 2007 den oncede çok berbat kışlar hatırlıyorum..

• cold efso bu dongu bize ne zaman doner sen ne dusunuyorsun aralik i kapatmadan olabilirmi ocagimi bekliyecez ? :)

bu hususlarda Semih üstat ve diğer yazarlarımızı dikkatle takip etmenizi öneririm
    Esasında onlar zaten başından beri Aralık sonu ve Ocak dönemini işaret ediyorlardı
    Ayrıca bu kışın geç kış modeline ( Ocak/Şubat ) namzet olduğu görüşümüzü çeşitli defalar dile getirmiştik , şu görüntü biraz oraya doğru kaymış gibi ama gelişmeleri ve yazarlarımızın fikirlerini sabırla takip edelim

• son 2 senedir aralık ayını hareketli geçirmemiz insanlarda aralık ayı için sabırsızlık yarattı. Unutmayın arkadaşlar esas kış kıyılarımız(marmara ve karadeniz) için ocakla başlar. İç bölgelerde de soğuklar kendini iyice hissettirir. Dolayısıyla 144. saatten sonra değişen modeller için şuanda endişelenmeyin. Takipte kalın..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Geçen yıl Aralık başında dağlarımız ve Doğudaki kent merkezlerimiz ve bazı İç Anadolu kent merkezleri karlıydı ve bu değerler 15-20 Aralık’ta çok ciddi seviyeye ulaşıyordu , Bu yıl şu ana kadar Uludağ ve Kartalkaya zayıf karlı, İstanbula daha yakın olan Kartepe’de hiç kar birikimi yok

• @Cold.EFso normaldir ustad,gecen sene aralik ortasinda gelen sistem istanbulda da incecikten ortu yapmisti sabah erken saatlerde, o sistemden marmara ve bati karadeniz yuksek tepe ve daglari iyi kar aldi. Bu sene de 20 aralik gibi yine bakariz, gelen sistem kartepeye saglam yagis birakacak kanimca,hatta ayin 11 i gibi gelirse diger sistem dahada artar. Tek sikintii bu 2 sistem arasi hava soguk kalmayacak

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• kartepe otel bölgesinde 30 cm kadar kar vardı ama lodos hepsini eritti iki günde geçen sene aralık ayı hep soğuk geçti yağan kar kaldı hatta olduğum yerde bile iki kere hiç yağmur yağmadan kar başladı çok az şahit oldum bu olaya inşallah bu sene aynı hadiseleri ocakta şubatta yaşarız.

• Evet @Baybars hocam haklısınız, dağlarımızın muhtemelen iyi kar alacak olması teselli olacak bu sistemde , Ayrıca Trakya ve Bulgaristan tarafı da bir türlü kar almayınca Batı kesimlerimiz için pek iyi olmuyor, Balkan sistemlerinin batı kesimler için önemi biraz daha ortaya çıktı , 11 i sistemi de gelirse birçokları için süpriz olacak ( bu sistemde süpriz yapmıştı ama süpriz yapmaya devam etti zayıflayarak) , biraz güçlense dağlarımıza daha çok yararlı olur ve ilerisi için sinerji olur elbette

• @sistemci,sedat abi..2007 için sürekli milad diyorsun ama 2007 den sonra cok harika sistemlerde aldık..ben seni bu konuda çok karamsar görüyorum..2007 berbattı evet ama 2007 den oncede çok berbat kışlar hatırlıyorum..

siz şunu anlamakta zorluk çekiyorsunuz canım ben 2007 den sonra kışlar bıçak gibi kesilip hiç kış olmayacak demedim diyememde 2007 en sıcak yıl olarak lanse edilmiş o yıldan beri artık küresel ısınma iklim değişikliği ve basınç anomalilerin zamanla farklılaşmasına ve gözle görülür şekilde değişime sebeb veriyor bunlar 20-30 dene içersine yayılacak ama giderek zamanla kışların azaldığı dönemler olacak öyle olmasaydı kışlar 15 Aralık başlayıp 30 ocakta bitmezdi şubat ayları artık kış olmaktan çıkıyor son 10 senedir Ayrıca bu sistemin abartılı olduğunu düşünüyorum bani hiç kar görmeyen biri olsam amuda kalkardım