Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam neden sessizsin?

modellerin umduğumuz tarihlerde ve devamında düzelip Babalaşma ve bir önceki mesajımızda belirttiğimiz dönemler için efsane potansiyelinin döngü gelişmeleri açısından devam ettiğini görmek mutlu etse de bir takım özel nedenlerimden dolayı eskisi kadar aktif ve keyifli olamıyorum bu aralar

Ama tüm desteğim ve sinerjim umudu olanlarla beraber

belirttiğimiz ay ortası dönemi yani 17 sinden önceki sistemi sağlam alalım , daha uzun vadeli beklentimize sıra gelecek nasipse( iki ve özellikle üçüncü ) , önce makul örtü sonra mezura isteriz ..

• Ana fikir olarak Son üç yorumumuzun arkasındayız

Efsanevi geç kış ve finali için ok yaydan çıkmıştır

Uzun süre önce ifade ettiğimiz ve Beklediğimiz gibi 6/7 Şubattan itibaren soğuk taraftayız ve aralıklı ataklar alıyoruz nasipse

13/17 dönemi sistemi yabana atılamaz rüzgar yönü daha hafif soğuma durumunda bile yetebilir ve değişimler 72’ye kadar sürer

Yukarıda belirttiğim bazı özel nedenlerimden dolayı pek katkı sağlayamasam da ortamdaki sinerji düşüşü zaten bozuk olan moralimi daha da bozmakta, toparlanınız

Uzun vade için iki ve özellikle üçüncü sistem ile ve devamı süreçle rahatlayacağız inşaAllah

Tarihler saatler yada ufak ayrıntılardaki değişimler hep olası

6d2b1f8.gif

Modellerin iyice kafayı yediği şu ortamda soğuma kovalayan , efsane kokusu alan ve takip eden , sinerji yayanlara tebrikler

Uzun vade belirttiğim dönem civarı için NEFL diyorum

Gfs nin gidişatına Oha diyorum ( oha fazı bile icat oldu bu yıl)

Olumsuzculara bye diyorum

Hepimize sabır diyorum

• Cold.EFso

Zafer inananlarındır.

Sonuçta, hiç bir şey olmasa bile, neden kar yağmadığının dinamiklerini anlayacağız Hocam.

Az şey midir?

Evellallah o sistem (ler) gelecek. Beyaz rüyayı tekrar yaşayacağız.

Ama ufak bir not atayım. Kendimden ve bölgemden çok,üstüne basa basa "Karadeniz Kıyıları" için istiyorum bu sistemlerin en az birini.

İnşallah gelir, ekstra enerjim Karadeniz'e :)

• 144 saat vadeye bile girememiş ve oldukça değişime açık sistemi şimdiden öldürmek olsa olsa aceleciliktir

Sinoptikte ufak değişimler 13/17 sistemini tatlı bir hale sokabilir

Beklediğim zincirleme sistem sürecinin ilk iddialı sistemi budur ve yukarda dediğim gibi son 72 bile çok şeye gebe olabilir

Baba sistem dönemi faz analitiği hesabını yapmıştık bu sayfada günler önce , döngü gidişatı harika ve pes etmek yok

Kişisel bencillik merkezli ve moral bozucu her türlü yaklaşıma hayır , ortak sinerji ve bilimselliğe devam

Jma yaklaşımı ufak değişimlerle mümkün

887abc2ce89d02cb217.gif98c7db80ace77.gif

2 hafta önce ilan ettiğimiz 6/7/8/1 😘😘82704e20.gif

• hocam 1.faz bizim için ne demek oluyor

şu anda tek fazın sonucundan ziyade kendimce büyük bir SSW sonucu getireceğine inandığım 6/7/8/1 sürecine odaklıyım

Yani merkezden bire girmekle 6/7/8 üzerinden 1’e varmak aynı şey değil

Döngü konusu öyle tek faz tek sinoptik paylaşıp bize etkisi şudur denecek kadar basit yada net değildir

Yoruma açıktır ama analog çalışmalar yapılmadan anlaşılamaz

Ayrıca mjo kalibrasyonuna tabi diğer verileri de incelemek gerekir ki bunun sonucu 22/28 Şubat ve devamı için ( eğer fazlar ani bozulmazsa ) çok büyük olaylar umuyorum

Biz 6/7/8/1 umarken modeller hayal görme diyordu ama şu anda o noktaya geldik

4caa99b7b4b82868ade945.gif4a3a9a5e7c97c9272e.gif

2e7c2a6fd72b9.gif

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Bu fazların etkisi hemen değilde 1-2 hafta sonra etkisi olmuyormu ?Yani bugün 7.fazın etkisi atıyorum 20 şubat gibi.

bingo

işte 2 yıldır beklediğim yorum ve soru bu

Sizi tebrik ediyorum

Bunu çözen mjo yu çözer ancak yıllar sürecek analizler gerekli

Ama tam olarak çözen yok

Global üstatlar Farklı yorumluyorlar

Biz biraz yaklaştık soğuma dönemlerini ön görmekte , ama şiddeti ve tam günü hala tam oturmadı kafamda onun için tam şu kadar süre demeyeceğim ve araştırmalarım sürüyor

Ama şunu diyeyim her fazın bize etki süresi kesinlikle aynı değil ve bunun sebepleri var ve çözebilen bir adım önde olacak her zaman

• Cold.EFso, benim bildiğim öyle.Yani şuan 7.fazdaysak bunun etkisi 10-15 günü buluyor. Bugünlerde 7.fazdayız. Bu da kısmen işimize yarıyor ki o da zaten 15-20 Şubatta etkisini gösteriyor. Ama ciddi bir şekilde işimize yaradığıda söylenemez. 8.faza geçiş görünüyor daha sonraki bu da ay sonuna yansır, 8.fazda işimize yaramaz. Yani gidişat pek iç açıcı görünmüyor ki, gröland blokajı tehlikesi ile karşı karşıyız. O da olursa Mart ilk 1 hafta 10 günde gider. Sonra elde de pek bir şey kalmıyor zaten. Ama umutla beklemeye devam.İnşaallah umutlu bekleyişimiz yerini bulur da bizde muradımıza eriririz.

• Önceki 2 sayfada Şubat 13/17 sistemi , devamı ve özelikle 22/28 Şubat ile Mart ilk yarısı için verili yorumlarımı yaptım ve çok güzel şeyler umuyorum

Beklentisi olmayanlar da kişisel yorumlarını düşüyor ama katılmıyorum

Tahminlerde farklılık olabilir ama yaklaşımlarımızı bilen bilir

Allah en hayırlısını versin diyelim

• Kış bitti mi ? Neye göre kime göre Marmara bölgesi adına Trakyalı arkadaşlar gayet memnundur hem de ısınmadan sonra yine hatrı sayılır bir kar geliyor İstanbul ne yapsın beklesin mi 4-6 derecelerde .

• Kış bitti mi ? Neye göre kime göre Marmara bölgesi adına Trakyalı arkadaşlar gayet memnundur hem de ısınmadan sonra yine hatrı sayılır bir kar geliyor İstanbul ne yapsın beklesin mi 4-6 derecelerde .

Siz şimdi neye atar yapıyorsunuz. Kışın bitmesine mi? yoksa Trakya belki bu sistemden kar alacak ona mı?

• Atar mı nerede atar ? Atar işi lise yıllarında olur biz o devirleri yedik geçtik ben kışın en geç bitirenlerden biriyim herzaman bu senede yine o kadrodayım .

• gidişatta beklentimize uygun gelişmeler olduğu için yaptığımız yorumların arkasındayız

Mart Ortasına kadar bam bam bam

Önce ilk iki sistem , sonra Şubat sonu efsanesi hedefi

349a8.gif

Çok şükür iki hafta önce ifade ettiğimiz faz gidişatını Ecm ikrar etti

Efsane gelmezse benim için çok büyük sürpriz olur , hayrolsun

• Şubat sonu veya engeç Mart başı için beklentim olan NEFL sistemi bu çapta ve ayardadır günlerdir ifade ettiğimiz üzere

Zamanı ile ilgili Ecm döngüsü gibi olursa 23/28 Şubat ( Eps görüyor şu an ama malum dönek , takip şart)

Gfs gibi olursa 26/3 Mart civarı olabilir( Gfs daha çok dolaştırıyor süreci)

Tabi önce 15/22 Şubat arası maks verim almak için dua edelim

Bundan sonra çoğunlukla soğuk taraftayız beklediğimiz gibi

İlk sistem yine yaklaşırken zayıfladı ama 15/18 arası hala güçlenebilir ( Vermeyince mabud neylesin Mahmud)

İstanbul 25 cm den az örttü alırsa benim için fiyasko olacak bu kış beklentime kıyasla

Ancak Allah’ın izniyle GEÇ kış da olsa alacağız bu güzelliği

8dbc40721f478ce211.png26a6e6fe.png7316d1de.jpg

• Cold.EFso

Sayın Hocam;

Senin konuna gelip bazen saçmaladığım için, bana da saçmalama hakkı verdiğin için teşekkür ederim evvela :)

Daha önce boş zamanlarımda bilmediğim için modeller ve onları meydana getiren verileri incelemeye çalıştığımı yazmıştım.

Ama sizlerden farklı olarak, ( tabi şu anda saçmalama aşamasında bir düşünceden bahsediyorum) işin biraz da mekanik, dinamik, enerjinin korunumu gibi abidik gubidik kısımlarını baz alarak da bir şeyleri anlamaya çalışıyorum. :)

Hocam ben şunu farkettim. :)

Dünyanın çapı yaklaşık 13.000 km (12.742 km) . Daha da ilginci, çekirdeği, magma dediğimiz erimiş metallerden oluşuyor. Daha da ilginci bu cismin elektromanyetik bir yapısı da var.

Şimdi kabaca düşünürsek, bu katı cisim kendi etafında saatte tam 1670 km/h. hızla dönüyor. Bu dönüş esnasında etrafındaki atmosfer de hareket ediyor ve en basitinden diğer dinamikleri hesaba katmasak bile sadece bu sürtünmeden dolayı inanılmaz bir enerji açığa çıkıyor.

Bu enerji atmosferin dinamiği için gerekli olan enerji. Yani atmosferik olaylar aslında bu enerjinin, enerjinin korunumu yasası gereği, kendini oluşturan yerküreye intikali veya yerküreden atmosfere enerjinin transferi şeklinde oluyor.

Fakat bu akışı standart olmaktan çıkaran bazı farklı dinamiklerde var. Dünya nın manyetik alanına etki eden kuvvetler ve bu alanın gücününzamanla artıp azalması, dünyanın kendi etrafındaki hızının zamanla artıp azalması, katı cismin merkezinde yer alan magmanın hareketleri ve bir çok farklı hareket.

bu hareketler daha doğrusu farklı hareketler, bu enerji akışını standart bir akış olmaktan çıkarıyor. Bazen çok fazla, bazen çok az.

İşte atmosfer cismi ( artık dinamiklerinden dolayı atmosferi bir cisim olarak da tanımlayabilirim) bu enerji akışına reaksiyonlar veriyor.

Hortumlar, kasırgalar, yıldırımlar, karlı yıllar veya karsız yıllar, belli çoğrafyalarda ısınma ve soğumalar gibi.

Aslında olay şu;

"KÜRESEL ISINMA FİLAN YOK" , " KÜRESEL SOĞUMA, MİNİ VEYA DEVASA BUZUL ÇAĞLARI YOK"

Tüm yaşananlar, bu enerji akışı sırasında olan sapmaların atmosfer cismi ve yerküre cismi arasındaki telafisi sırasında oluyor.

Ortada bir toplam enerji var. Ama atmosfer ve yerküre cismi bu toplam enerjiyi korumak zorunda.

Transfer de sapmalar olursa da bunu bir şekilde telafi ediyorlar.

Arkadaşlar;

Hava olayları, depremler ve bir çok olayın ardında bu enerjinin korunumu kanunu gizli aslında.

Mesela özellikle son iki yıldan beri modellerin saçmalamasından bahsediyoruz. Çünkü modelleri oluşturan veriler, öngörülemez şekilkde saçmayalabiliyorlar.

İşte bu verilerde ki sapmalar bu enerjinin korunumu sırasında ortaya çıkan anormal hareketler.

Ben açıkcası, bu enerji dinamikleri tam olarak ortaya konulamadan ( veya anormal hareketlerin olmadığı rutin yıllar) meteorolojik tahminlerin çok da sağlıklı olabileceğini artık düşünmüyorum.

Teorim bu :)

Ama bir kar sever ve bilim aşığı olarak, hedeflediğin tüm öngörülerinin gerçekleşmesi için sana yoğun bir sinerji gönderiyorum. :)

Sevgi ve selamlarımla