Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben bu aralar çok yoğun bir dönem yaşamama rağmen, sadece izleyici olarak, kısa süreli foruma takıldım.

Uğraştığım işle ilgili bir şeyler yaparken, biraz da Vintersaga kardeşimin "modeller ve sapmalrı" konusu da biraz ilham verdi.

Yapmaya çalıştığım şey şu oldu;

Sanayi de otomasyon uygulamaları çalışmalarını baz alarak, CAD ---> CAM dönüşümleri bazlı, CAM--->CAD dönüşümlü (Cad-Cam bir örnekleme modeli olarak kullanımıştır tabi) bir çalışma yaparak, modelleri oluşturan verilere ve fiili durumdan sapmaları kullanarak aslında olması gereken çıktılara ulaşmaya çalıştım.

Şu anda veriler çok ham ve anlamsız görünüyor ama, çıktıları kullanarak ulaşmaya çalıştığım ham model verileri tek kelime ile anlamsız oldu.

Bir birinin hemen hemen aynısı olan sinoptik çıktılarının başlangıç verileri bile anlamsız oldu.

Buradan çıkardığım ( dediğim gibi, şu aşamada anlamsız olan/olabilecek) modellerin başlangıç verileri, BAZI parametreler her program çalışmasında girilerek çıktı verileri değiştiriliyor.

Sanırım, bazı olayları çözümlemek için ( algoritmanın yetersiz kaldığı düşünülerek) parametre eklemeleri yapılıyori

Çok uzattım ve anlamsız konuşuyorum farkındayım ama, modeller üzerinden yaptığımız çıkarımların ve akıl yürütmelerin hatalı sonuçlar verebileceğini düşünüyorum. Herkesin bildiği bir gerçek belki bu ama, hep söylediğim gibi, matematiksel bir sonuca ulaşmaya çalışarak ( yetersiz, karışık ve anlamsız verilerle de olsa) görmek ben şaşırttı açıkcası.

Bence modeller doğruyu söylemiyor :)

ispat derseniz, kabaca algoritmayı anlatmaya çalıştım ama belki yaz döneminde daha güzel verilerle konuşabilirim.

Kısaca, modellere bakarak kavga etmeyin, moralnizi bozmayın, havalara da uçmayın :)

Cold.EFso Hoca'nın sayfasını kullanarak buraları meşgul ettiğim için kendisinde özür diliyoeum.

Kolay gelsin, iyi forumlar

• Seni sevmiyorum Bastardı

Soyadın gerçek mi değil mi bilmiyorum ama o da bana sempatik gelmiyor

Cohen le olan “duygusal” yakınlığınızı da biliyorum

Hadi geçen yıla , arctigeddon dedin anladık

Bu yıla da Coldmageddon demişsin

Hani şu dibine kadar donduğun ve sadece kuru soğuk aldığın sistem

Zalim Armageddon’u çağrıştırmaya çalışıyorsun tıpkı zengin sahiplerin gibi

Senin karşında ezik olan senin gibi olsun

Aralık için bize YB Hakimiyeti verdin yamuldun , hem de sağlam yamuldun bu fakirler senin ayarını verdi

Ocak ilk yarı da yamuldun aslında

Faz yorumların berbat

Şubatta da yamulacaksın

Daha önemlisi zihninizin arkasındaki o kıyamet ve savaş senaryolarını başaramayacaksınız

Biz bir sisteme balyoz demeye bile utanırken siz savaş çağırışımı yapıyorsunuz sürekli ve düşman tanımınızı biliyoruz , ki git onu Chomsky üstada sor !!

Barış ve insanlık kazanacak

Çünkü bizler varız

• Cold.EFso hocam MJO daga ğeçen direk 5.fazdan çekirdege daliyodu sanki nodlu bunlara birden 6-7. faz a yol aldilar ^^

mesele zaten onu öngörebilmekti ve HF olarak uzun vadeye adeta damga vuruyoruz , mjo ya ışık tutuyoruz

Belki sistem güçleri beklentimizin epey altında kaldı ama bundan sonra gelirse tam gelecek , ya herro ya merro durumu

İşte geçen haftaki kabul etmediğimiz ve değişecek dediğimiz vaziyet

62a4dbf80b19ef.gif

Bir sayfa önce de bugünle ilgili yaptığımız dünkü yorumumuz var

Şu saatten sonra beklentim çok Yüksek , nasipten ötesi yok ama sahillerde en az bir karış kar görmezsem çok ama çok üzülürüm