Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Cold.EFso kar yağması konusunda :))

Biz ciddiyiz de siz niye böyle arada kaldınız hocam , Kartepe şimdiden -3.5 derece ve 13 mm yağış almış , bereket versin , esas soğuma girince -12 falan bile kesmez sizi , bugün size zahmet bir kaç taze foto atın da gözümüz gönlümüz şenlensin :)

• Bir doğulamadan bahsediliyor
    Soğuk da AB de doğulamasın daha fazla.
    Zaten AB kuzeydoğu meyilli
    Benim arzuladığım doğulama İstanbul sayfasında belirttiğim gibi soğuk-yağış çakışmasının Trakya ve Avrupa yakasının batısında görüldüğü şekliyle mükemmel olması ve şehrin tümüne yarayacak şekilde bir DOĞULAMA
    Ve bunu şimdi gfs son güncellemede denedi
    Gayet iyi gidiyor
    Duaya devam
    Hedef her ilçede en az 20 cm kar
    Sibirya Keyfi hayırlı olsun

• Bu sistem gelişi sürpriz olduğu kadar son ana kadar da sürprizci karakteri ile bizi heyecanlandırmaya devam edecek görünüyor , tespitimiz de öyleydi zaten.
    Yüce Allah’tan bizlere efsanevi görüntüler yaşatacak sürprizleri vermesini dilerim.
    Soğuk 1-2 derece daha uygun , süre de 8-12 saat daha fazla olursa , ki bu gayet mümkün , sistem belki de tarihin efsane sayfalarında yerini alabilecektir

• İstanbul’da kar yağışı ne zaman başlar
    Modellere bakıp Perşembe ilk saatler diyen de var Çarşamba akşam da
    Ama bunu şu saat itibariyle hiç bir model çözemez tam olarak
    Yine iş bizlerin fikir jimnastiğine geliyor
    Ayın 26-27 si yer seviyesi 4-5 dereceleri zaten çok geçmiyor
    Ayrıca 850 için 27 sinde hala çok garip farkta senaryolar var ki -3 civarı girip 28 ine kadar çok yükselmese ( aynı bile kalabilir modeller hala çözemiyor görüldüğü üzere ) 28 inde asıl soğuma etkisinin ilk saatlerinde bile SAF KAR alabiliriz
    Ve beklentim o yönde , hatta 27 si çok kritik gün ve Avrupa yakası Başakşehire kadar ki kesimler karla tanışabilir
    Yani 27 sindeki gelişmeler ve soğuma 28 indeki büyük BALYOZ’u çok etkileyecek ve belki de yağışın çoğunu KAR almamızı sağlayacaktır, heyecanlı olacakforum.havaforum.com/attachment/19310/forum.havaforum.com/attachment/19309/

• İç Anadolu’nun Doğusu daha etkili kar alabilir ama Güney ve Batı kesimleri süpriz bir yağış alabilir , bu sistem son ana kadar takip sistemidir
    Bu Arada kışı kapatma şeklindeki yorumunuz bu yıl beni en çok çıldırtan yorum oldu ve anlaşılan gene başladık
    168 sonrası ASLA bilinemez
    Ne demiştim özellikle 11-13 mart ile 8-10 mart dönemini önemseyelim ve hatta 5-6 mart dönemini bile hemen çöpe atmayın çünkü enerji birikimi muazzam ve ufak bir çatlaktan bize sızabilir ( bu sistem öyle mesela )
    Bu kış başka bir kış ve herşey olabilir
    Ufukta sistem gözükmese bile aniden gelişebilir
    EcM akşam güncellemesi 168 de Güney Avrupa’da , 192 de kuzeyimizde ufakta olsa bir sinyal verip beni heyecanlandırdı
    Kolay değil ama mümkün ve gayet de olabilir
    En azından kuzey kesimlere yarayabilir
    Biraz daha taşların yerine oturmasını ve gelişmeleri bekleyeceğiz
    Onun için lütfen saçma kış bitirenler daha fazla yazmasın şunu
    Bir de kışı bitirip bitirip , hatta burada bir sürü bizleri üzüp , sinerjimizi bozup şu sistemin tadını hiç birşey olmamış gibi çıkaranlar var
    En azından yanılmışım bee DEYİN
    Bu ERDEM olur zarar değil
    Neyse , Önce şu sistemden maksimum yararlanalımda hayırlısıyla

• @chronic53 hocam teşekkürler , bilimsel analizlerinizi ilgi ile izliyoruz
    Bu arada ben mevsimlik işçiyim , sürekli takılmak zahmetli , her babayiğidin de harcı değil , biz arada takılıyoruz böyle , iş güçten fırsat buldukça

• @chronic53 hocam teşekkürler , bilimsel analizlerinizi ilgi ile izliyoruz
    Bu arada ben mevsimlik işçiyim , sürekli takılmak zahmetli , her babayiğidin de harcı değil , biz arada takılıyoruz böyle , iş güçten fırsat buldukça

sen devam et güzel kardeşim bizde seni izlemeye devam ediyoruz doğru bildiğin yoldan şaşma:)

• @Cold.EFso evet hocam sizi en ıcten dileklerimle tabrik ederim bu olağan üstü sinerjiniz ve azminizden dolayı durmadan bizlere bilgi verdiniz inşallah bu emeğinizin karşılığını en güzel şekilde alırsın inşallah beklentiniz zonguldak adına hala olumlu yondemi hocam kar ve örtü görecekmiyiz

• @karbulutu Zonguldak güzel kar alıyor , değişen birşey yok ama AB hareketi size 1 Mart’ta çok sağlam kar bile bırakabilir

Bu arada bir arkadaş neden başka modellere bakıyorsunuz gereksiz kalabalık demişti ve yanılıyordu
    Şu değişken ortamda hepsi ipucu olabilir
    Örneğin bu sistemin kralı CFS olmuştur ve burada paylaştığım üzere soğumayı 4 gün önce en doğru okumuştu , o ara gfs -5 falan giriyordu forum.havaforum.com/attachment/19336/

• Hocam hayırlı akşamlar kolay gelsin :)
    Muazzam detaylarınla renk katıyorsun foruma demeden geçemeyeceğim ve en önemli özelliğin tam bir öğretmen gibi kimseyi kırmadan etmeden sorulan sorulara içtenlikle , her seferinde heyecanla cevap vermen :)
    Benimde bir sorum olucak hocam size Önümüzdeki sistem Düzce'ye ilk karını ne Zaman düşürmeye başlar ? Ve ortalama örtü tahminin nedir hocam ? Rakım 186 :)

Şimdikten çok teşekkür ediyorum hocam kolay gelsin hayırlı çalışmalar

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley