Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herşey tabiki mevlamın takdirinde ancak koyduğu sistemin anlaşılmasından fayda sağlıyacak kavimler olduğunu da söylemiş.Yani şu an bizim "ne olacağı belli değil " dediğimiz durum aslında bir sistem dahilinde sadece bilgi seviyemiz yetersiz kaldığı için bunu söylüyoruz.Benim iddaam da bundan kaynaklanıyor.Henüz yeterli seviyede olmasa da bilgim 11-13 arası İstanbulda kar olmayacağını düşünüyorum.Eğer yağarsa senin wildleo1907 hocamın bilgisi daha iyiymiş derim.Hakkınızı veririm.Karsever olarak da mutlu olurum.Ama yetersiz bir bilgi seviyesinde isem burada kuru kalabalık yapmanın da bir mantığı yok...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ben 11/13 yada 14 kar yağacak demedim hocam , sistem bekliyorum dedim ve hamdolsun gelecek gibi duruyor

Sizde 11/13 sistem gelmeyecek demiştiniz bazı verilere göre ve hiç önemli değil bu, nasip işi sonuçta

Kar yağsın da kimse bişey bilmemiş olsun

Ayrıca -7 girip kar yağıp , -9 girip yağamadığı da oluyor , sorun sistemi ( yağışı ve soğuğu ) alıp almamak bizim için

Kar -6 ları garantiledikten sonra konuşulacak konu

• 4 Şubat dostum burada kalmalı. Öyle küsüp gitmek yok. Bu sitede herkes özgürce kar beklentilerini yazar. Örneğin ben 11 14 aralık sisteminde kar bekleyenlerdenim. Dek ihtimali söz konusu. Modeller de göstermekte zaten pts salı herşey netleşir. Akşam diyagramı çok hoşuma gitmedi öğle daha iyi geldi sanki. Bu sistemde eğer 850 hpa -8 -9 lara çekersek rüzgarı da yıldız karayele çevirirsek modellerde o zaman gayet güzel bir sistem bizim olur ancak incelediğim kadarıyla rüzgar hemen her güncellemede ne hikmetse batı karayel ağırlıklı karadan eseceği için nem sıkıntısı var bir miktar ancak bunun dışında diğer bileşenler fena değil bakalım neler olacak.

• Artık aralıktan sonra "sistem " benim için İstanbulun kar göreceği sistemlerdir.Soğuk olup yağış olmazsa ya da tersi durumda yani sevgili karsever üyeler penceresinden kar yağışını izlemiyorsa o gelen sistemler beni ilgilendirmiyor.Ama bu yönde mutlu olanlara da enerjilerine de saygı duyuyorum....

• Artık aralıktan sonra "sistem " benim için İstanbulun kar göreceği sistemlerdir.Soğuk olup yağış olmazsa ya da tersi durumda yani sevgili karsever üyeler penceresinden kar yağışını izlemiyorsa o gelen sistemler beni ilgilendirmiyor.Ama bu yönde mutlu olanlara da enerjilerine de saygı duyuyorum....

yanı bu 6/8 ve 29/1 Aralık sistem değil sizin için , peki hocam , saygı duyarım

• yanı bu 6/8 ve 29/1 Aralık sistem değil sizin için , peki hocam , saygı duyarım

Tam tersi anlamışssın daha yüksek beklentilerimin olduğu sistemlerdi.(Havada kar görebilmek adına)Semih hocanın sayfasına attım olası tahminlerimi duvarımda da var...

• Hazır herkes buradayken bir sorum var.

İzlanda'da 980 mb basınç varken Akdeniz havzasında 1000 mb alçak basınç kadar yağış bırakamıyor. Bunun nedeni sadece yer şekilleri ve deniz sıcaklığı vs mi yoksa başka nedenleri var mı?

• Sevgili hava sevdalıları

Bizim en büyük zevkimiz takip ve netice

Çok şükür 11/13 dönemi iyi gidiyor

İşte diyagramın 3 gün gibi kısa sürede gelişimi ortada ve hala gelişiyor 1a9f367d7.png

ac37deea68e9ad17dd301.png

Şimdi daha zor bir gelişim beklentim devam ediyor

Çeşitli konvektif verileri , faz yorumlarımla harmanlayıp 28/1 , 6-8 ve 11/14 dönemleri için bişeyler yapabildiğimizi düşünüyorum

Özellikle 6/8 döneminde endeksler bile aleyhimizeydi ama sistemi öyle yada böyle aldık

Şimdi 17/22 ye odaklıyım

Hala mı diyenlere , evet hala diyorum

Belki yirmisi de olabilir ama çok uzamaz gibi kanımca

Modellere ne zaman yansır ?

İşte asıl soru o ve 14-16 dönemi İzlanda alçağının çözümlenemeyen davranışları işi karıştırıyor , vp200 ve kelvin iyi , Hazar’ında konvektif terbiyesi fena değil o dönemler için , o halde ben beklentimi devam ettiriyorum ve gelirse 11/14 ten daha sağlam olacak gibi nasipse

22’si sonrası ne olacak ?? Hah İşte asıl mevzu orada , Sibirya yönlü yada polar Sibirya konsorsiyumu belirtileri var demiştik ama asıl mevzu nereyi vuracağı?

Avrupa mı biz mi

Bu ssw sonuçları için de her zaman geçerli

Bence daha yakın vadedeki düşük olasılıklı sistem bile 20 gün sonrakinden daha reeldir

Onun için 7-25 Aralık arasına odaklanmayı daha rantabl buluyorum kendi adıma

Ayrıca 20/25 Aralık dönemine kadar İstanbul örtü göremezse kendimi başarısız sayacağım yukardaki saydığım sistemlerde yöntemimizi ıspatlamış olsak bile

Çünkü temel tezim ; Adım adım Zafereydi

• Dostum aklıma bir şey takıldı Grönlandla ilgili bir veri tutuluyor mudur?.(örnek ssw,pna,mjo vb. gibi) Bir de dikkatimi bir şey çekti GFS ve GEM diagramındaki senaryoların hemen hepsinde bu bölgede yüksek varken Atlantikte hemen derin siklonlar olusuyor bunun açıklaması nedir?Bir etkileşim söz konusumudur acaba???(Kış ayları için)

• Teşekkür ederim ilker.gunebakan hocam

Bizler de sizin bilimsel yaklaşımlarınızı takip ediyoruz , matematikten bilişime ve en nihayetinde meteorolojiye kadar olan değerli yorumlarınızdan istifade ediyoruz

Okan35 , Grönland başlı başına bir konu ve tabiki oradaki basınç değişimleri , kar ve buz seviyesinden tutun da endeks etkilerine kadar herşeyi önemli ve takip ediliyor

Gréy çok güzel bir soru sormuşsunuz dün ama tam uzmanlık gerektiren konu o , bana göre konvektif aktivite ile siklon oluşum şartları bunda rol oynuyor ama şu aşamada profesyonel meteorolojiciler o konuya daha iyi cevap verirler

Biz daha çok tahmin işlerine yoğunlaşalım

Ha bu arada tahmin demişken İstanbul’da Salı gününün girişinden Çarşamba sabahına kadar ki dönemde ( sürekli değil ara ara ve daha çok yükseklerde) kar yağışı bekliyorum son verilere göre

Değişim devam edecek olumlu yada olumsuz yönde ama şu görüntüyle kar yağışı bekliyorum.

Ne kadar , tutar mı , hangi rakım bu sorular için doğru adres değil burası , çünkü daha çok uzun vade çalışıyorum ama sadece kar olasılığı görebildiğimi yazmak istedim

• Biz buna bizim köyde Anomali diyoruz :)

05d5f07d5.png

Ve bu Anomali bakış açısına göre çok şey anlatıyor aslında ;

Kuzeybatımız , Balkanlar , Doğu Avrupa coşmuş , Kırım yeni yeni uyanmaya başlamış diyor

Doğulu atak beklerken acele etme diyor

Birçok kişi İngiltere yada İtalya derken , tahmin ettiğimiz 11-14 sistemini beklediğimiz şekilde neden biz kaptık onu anlatıyor

Çünkü bu Anomalinin bir de bir hafta öncesi vardı

İyi bir tahminci geleceği anlamaya çalışırken yaşananları da göz önüne alır ve nerede zaafiyet var bilir

Bu belki modellerin daha çok dikkat etmesi gereken bir kriter bana göre

Kafkaslar düşündüğümüz gibi zaafiyeti maalesef Hale’n atlatamadı , Hazar bölgesi de sırıtıyor anomalide

17/22 ve 23/25 dönemleri için daha önce de verilerden hareketle fikir yürüttüğümüz yönde hareketlenmeler var , ikisi de ani gelişecek iki sistem potansiyeli taşıyor

Bu sistemlerin Kafkasya , Astrakhan , Rostov bölgelerinde konvektif uyanış yapması ancak bizim tam bir Sibirya salınımı almamızı sağlayabilir ki , Doğu bölgelerimiz için de o hat çok önemli

Eğer mjo ve bileşenleri ile yaptığım analiz orta vadede büyük değişim yaşamazsa polar Sibirya konsorsiyumu iş yapar , yoksa sadece Sibirya düzelmemiş bir Kafkasya olursa Avrupa’ya kaçma riskini son ana kadar taşıyabilir

Biz yine de sinerjimizi bozmayıp ta Aybaşından beri beklediğimiz gittikçe güçlenen Aralık ikinci yarı ve finali beklentimize uygun gelişmeler olması için dua edeceğiz

• 15-16 Aralık dönemi Model Savaşları

The War of Models ( WOM) Part 2

11/12 savaşlarını kazandık

Şimdi İzlanda’ya karşı yine büyük Azor hamlesi bekleyeceğim nasipse ( yüzde 80 lehimize gelişme bekliyorum )

Modeller İzlanda alçağının ataklarını öngöremiyor bi türlü

Ama biz Adım adım sertleşen sistemler şeklinde bir döngü bekledik ve üç dört günü geçmeyen sistem araları dışında hareket

Faz yorumum önceki mesajlarda söylediğim dönemler için bize sistem öngörüyordu ve umuyor ve diliyorumki yarından itibaren düzelmeler Cfs ve İcondaki gibi başlayacak

• Meteoroloji değişimi takip edebilmek ve kendini dar kalıplara sıkıştırmamak demektir

Evet Aralık üçüncü hafta çok daha karmaşık ve hareketli olma potansiyeli taşıyor

Faz denklemlerimiz umduğumuz yöne doğru ilerliyor , adım adım sertleşen sistemler 28/1 , 6/8 ve 11/13 ( İstanbul’a kar ihtimali arttı) sistemleri ile iyi bir trend yakaladık çok şükür

Şimdi Aralık başında 17/22 hareketliliği ismi verdiğimiz dönem için hafif kuzeydoğulu ve daha sert bir sistem alma zamanı

Azor güzelleşiyor , İzlanda çekiliyor , Kafkaslar canlanıyor ve hemen peşinden bir sistem daha görünüyor

Yirmisi civarı sistem için biraz yalnız kaldım gibi ama modellerin düzeleceğine inanıyorum , faz ve endeksler lehimize , umarım modellerde gfs-p gibi düzelmeye başlar b1f0490a07eb5d3f.png

977eb06d63.png

• Okan35 bölgeniz için bir şey diyebilmek için en erken ocağın ilk haftasından sonra bekleyin derim.Ama siz coldefso kardeşimi takip edin derim.Sinerjisi daha yüksek kışa yaklaşımı her türlü olası sistemleri kar yağmur demeden takip ediyor.Mjonun forumda ilk adresi.Benim zaten bavulumu toplama günlerim yakın iddaamdan dolayı :)

• Günlerdir 17 dönemi ile ilgili birçok paylaşım yaptım

Bunun nedeni o dönemler için sistem beklememdi ve hatta sistem gelmezse buna şaşarım demiştim

Modeller hala ÇÖZEMEDİLER

The War of Models, reload

Ecm soğukları kuzeye çekiyor ki mantıklı değil

Gfs ve Paraleli soğukları güneye yani üzerimize attı

Gem soğukları kuzeybatıya çekiyor

Yani modellerin kafası oldukça karışık

İş gene AZOR’a kalıyor

Eğer Azor İzlanda’yı İngiltere’nin doğusuna atmazsa , yani İzlanda’ya izin vermezse Gümbür gümbür bir sistem gelecek , takip ettiğim veriler böyle diyor

Eğer Azor İzlanda’ya yenilirse biraz gecikmeli kuzey/kuzeydoğu yönlü sistem alırız

Ama ben ilk senaryoyu daha olası görüyorum , yani faz denklemleri ve konvektif gidişattan beklentim 17/22 dönemi için iyi bir sistem alacağımızdır

Dilerim isabet ederiz ve soğuk sektörde kalmaya devam ederiz

84ed54f3.gif561e7f2a7e.pngfcd7cafdf423de4f42152c5b2.pnga0787e38af6dbe5.pnga85e8148f8eee.pngfcd7cafdf423de4f42152c5b2.png

• Ama siz coldefso kardeşimi takip edin derim.Sinerjisi daha yüksek kışa yaklaşımı her türlü olası sistemleri kar yağmur demeden takip ediyor.Mjonun forumda ilk adresi.Benim zaten bavulumu toplama günlerim yakın iddaamdan dolayı :)

teşekkürler hocam , itiraz edemeyeceğim mjo konusundaki iltifatlarınıza 😊

Hava Forumda döngüyü okuma , faz denklemleri ve Mjo analitiği konusunda bilinç oluşturma adına Türkiye’de ilk ve TEK başarılı çalışmayı hep birlikte başardığımızı düşünüyorum

Bunda sizin de katkınız var ( bazı yorum farklarımız olduğu sır değil )

Bende birçok arkadaşımız gibi PV aktiviteleri ve SSW gelişim süreçleri yorumları açısından sizin önemli bir uzman olduğunuzu düşünüyorum ve bu konuya odaklanmanız menfaatimize olur

Bu arada Mjo konusunda Bastardıya gönderme yapmıştım ve çok şükür haklı çıkıyoruz , 6/8 , 11/13 ten sonra hala modellerin çözemediği 17/22 ve 23/25 sistemleri de gelip İstanbul ilk örtüyü alınca ona Baston ve Türk lokumu göndereceğim ( şakadan anlayan bir ihtiyar delikanlı üstad o 😊) e9e08a964c14bea1f264.png

db0a372.png