Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso

Üstad,

Zaten başlarken saçmalıyorum büyük olasılık diye uyardım.

Ben konu hakkında çok bilgi sahibi olmadan, fizik kuralları ile bir şeyleri açıklamak mümkün olabilir mi diye bakıyorum.

Daha da saçmalayabilirim bu arada :)

Mazur görün lütfen. Ama düşününce de kesinlikle haklısınız bu arada.

Ben şöyle düşündüm başlarda. Dünya gezegeni ve tüm sistem aslında bir mekanizma.

Meteorolojik oluşumlar ise, teorik olarak belki de, sonsuz sayıda parametresi olan bir alt sistem.

Fakat belli başlı parametreleri derken buraya geldim.

Ha bu arada, rüzgarlar konusuna olan ilgim katlanarak büyümekte :)

Yaz sezonu uzun,daha çok başınızı ağrıtacak bu fakir. :)

sevgi ve selamlarımla

• Ecm’nin yeni sürümü için ateş edilir , adeta bizi duymuş kral :gun_bandana:rk223_kgigf-12351

Kralın iddiasına göre

İfs46R1 versiyonu ile

Süreklilik ve tutarlılık sağlanacak

50 senaryo kümesi daha da güzelleşecek

İki güncelleme arası uçurum ihtimali azalacak

Tropik etki daha çok izlenecek ( mjo , fakirin beklentisine destek geldi)

Deniz parametrelerinde Ncep hedefleri aşılacak

Enerjinin salınımı ile ilgili fizik denklemleri daha fazla incelenecek

Çözünürlük iyice yükselecek

Geçen yılki faciadan sonra 120 saat vade hataları minimize olacak

2 m sıcaklıkları tahmini ( en çok vurguladığım)

Rüzgar tahminleri daha da ciddileşecek (rüzgar osilasyonu kokusu)8accce8d4fc87d7aa.jpg

Hayırlı olsun

Dikkatimi çeken yaklaşımlar bunlar

Kutup karakteri için de ekstra destek gerek

Gfs p kumda oynamaya devam ede dursun

Umarım bunlar temenni olarak kalmaz

• Hayırlı olsun. Şahsi görüşüm yakın ve orta vadede başarı %2-3 daha arttırılabilir ama bilimsel sınıra geldik gibi. Uzun vadede özellikle 7 günden sonrasına odaklanılması gerek. Kısa vade de konvektif yağışlarda ve siklonlarda hala keşfedilmeyi bekleyen gizemler var. Bunlar çözüldükçe modellerin konvektif yağış ve siklonlarda ki tahmin başarısı iyileşmiş olacak.

• Mevsime göre oldukça serin bir döneme giriyoruz , yağış konusunda tam matematik yada tam dijital yaklaşımlara çok katılamıyorum, her an ters köşe olabilir insanoğlu, ama bu serinliğin kıymetini bilip şükretmek lazım

Oldukça sıcak günlerden sonra ilaç gibi gelecek

Gerçi hala tam bir bunaltıcı yaz havasını yaşamadık , en azından Yüksek nem artı yüksek sıcaklık görmedik ve göreceğiz gibi Temmuz’da

Fakat 2/5 Temmuz arası bu ciddi serin dönemden sonra bahsettiğim türde ilk bunaltıcı dönem olacak gibi. Afro-İstanbul kokusu var :)

Ama ondan sonra tekrar serinleme belirtileri diyagramda da görülüyor

Dalgalı kur olması iyidir , gelecek sezon için beni rahatlatan Harika bir gidişat olur böyle devam ederse , stabil osilasyon bozulmayan döngü saç baş yoldurur

7 tane ucu ucuna sistem yada 40 gün süren aşırı negatif Nao gibi..

Bu dalgalı kur gidişatı Açısal momentum teorisinin isabetli gittiği yorumu yapılabilir

Pasifik’teki depresyon ve fırtına aktivitesi global verilerin isabet oranının biraz toparlandığını gösteriyor , ama 1969 dan beri ilk defa Pasifik 50 gün hiç fırtına üretmedi ve bu bir rekor oldu

Bakalım hangi teorileri çökertecek bu durum

İşte bu öngörülemezlikten dolayı içinden geçtiğimiz iklim dönemine “neometeo dönem” adını vermiştim ve gelişmeler haklı çıkarıyor

Yeni Gfs sürümü çok başarılı gerçekten baya toparlamış görünüyor

Zevkli bir yaz ve sonbahar dönemi bizi bekliyor gibi nasipse

Dalgalar iyidir

(Elektromanyetik salınım rezonansa kadar gidebilir ve bir enerji salınımı ne godzillalar getirebilir kim bilir)

122748a6f6bf190893d9adea.jpg

47475e2cb5316ca039d3d779.png

8e3700e4625ad.jpg

Bu yaz godzillasının alfa eğimi nerdeyse kış alfaları gibi yüksek ( mutlak değeri)

Demekki baya sıcaklık değişimi var kısa sürede ve bu nem ve deniz şartlarında baya riskli aslında ( İstanbul için hala sürpriz değişimler olabilir )

Bakalım özellikle Karadeniz’de neler yapacak , Allah tüm zararlardan korusun ülkemizi

• İlker hocam buradan yanıt vereyim model sayfası diyaloga pek uygun olmadığı için

Konuya Şüpheyle yaklaşmanız ve hatta hepimizin endişelenmesi normal

Geçen yıl ne başardı ki Gfs yi ele geçiriyor bu paralel bozuntusu demeniz de gayet doğal 😊

Ama konuştuğumuz model Gfs

Yani küresel anlamda kabul etmek gerekir ki modellerin Piri( Ecm dahil)

Çünkü Gfs , Noaa ve Ncep’in yani global verilerin toplandığı ve yorumlandığı merkezlerin göz bebeği adeta

Gfs-P geçen yıl birşeyler denedi ama bunu denerken fazla özgün yenilikler peşinde koştu ve risk aldı

Burada test sürümü olması bazen Brezilyalı cömert model BAM gibi davranması hayal kırıklığı yaşatsa da geçen yılın öngörülemezliği hangi modeli Pert etmedi ki

Fv3 çekirdeği yaklaşımının Geleneksel Gfs çalışma sistematiği ve veri merkezi üzerine daha başarılı olacağını umut ediyorum yada etmek istiyorum

Döngü kavramını ülkemiz meteoroloji camiasına kazandıran biri olarak ( ki hala kullanmaktan imtina edenler var) , döngüyü doğru okuyabilmekte Gfs merkezli Bias kontrol mekanizmasının en az yeni sürüm kadar etkili olacağını( ilerde ayrıntılı analizini yapacağım, model çıktıları değil girdileri asıl karın ağrım ve tüm mesele orada) ve bu kış büyük tartışmalar ve heyecan yaşayacağımızı düşünüyorum.

Ne modellerle Ne de modelsiz 😀

• Önemsediğim bir veriden hareketle uzun süren kafa patlatmalarla acizane bir Analog yaptım

Bu şekilde toplar oluşacağını düşünüyorum bu 2 yıl içinde.

Esas sorum şu ve yanıt arıyorum

Bu yıl mı , yoksa gelecek yıl mı göreceğiz iyice aşağı enlemlere inen -25 lik böyle bir çekirdeği .

Ve bu çekirdek bizi ne kadar etkileyecek ?

Yoksa yine saç baş mı yolacağız?

180 gün sonra mı 540 gün sonra mı kim bilir ? ( 900 gün ve üzeri olacağını sanmıyorum)

b653f059877d45879bee831.png

Ayrıntıları çalışmalar bitince yüzeysel de olsa belirteceğim

Ancak öngörülmezliğin dibi asıl bu yıl olacak görünüyor

Çünkü global veriler yine sekiz çizmeye başladı , başta el nino/la nina denklemleri olmak üzere

Artık kışların 2 yarıları da iki farklı yıl gibi davranıyor, bunu asla unutmayalım

Modeller mi ?

Onların işi hakikaten zor

Kendini Güncellenme ve yenilenme iyidir ama her ameliyatın mutlaka bir alışma/nekahat evresi vardır ve bu yıl onun için daha da zor olacak gibi ..

• Cold.EFso bir iklim analistçisi olarak fikrinizi merak ettim. Amatörce hızlı hızlı bir anlatim dedim en azından görsel olsun anlaması kolay olur :) 2017 yazından beri okla belirttiğim yönden Türkiyemiz serin ve yağışlı ataklar yiyor ve bunun yansıması kışın bordo renkle belirttiğim alanda devam ederek alçak basınçların pörtlemesine hatta geçen yıl az kalsın kasırgaya dönüşecek felaket senaryolarına yol açtı.

b812ae0d7d0115117fe4aed1b.png

Sorum şu ki 2017 yazından beri süre gelen bu dizilimin kışımızı berbat etmesi tesadüf müdür? Geçen hafta 1 bu hafta ikinci kez aynı doğrultudan sistem alıyoruz bunun endekslerle ya da başka parametrelerle bir açıklaması var mıdır?

• Teşekkür ederim Gréy , elimden geldiğince yorumlamaya çalışayım, oldukça kapsamlı ve tek bir cevabı olamayacak konulara temas etmişsiniz, öncelikle yaz dönemi atmosferik olayları çözmek kışa göre çok daha zor oluyor.Endeksler açısından bakarsak , yani örneğin şu anda negatif Nao yaşıyorken sağlam bir atak alma olasılığımız var ve geçen hafta daha negatif Nao ve Nötr Ao ile sıkı bir atak aldık, zaten iklim bilimci üstadlar belki de bu yüzden Lokal hadiseleri izlerken yazın endeksleri daha az dikkate alıyorlar ve daha az değiniyorlar, daha çok global verileri , temel endeksleri çözme amacıyla takip ediyorlar.

Kaldı ki yağışlar daha çok yerel dinamiklerin etkisiyle oluşuyor , örneğin nem, buharlaşma gibi faktörler ve bunlar anlık şaşırtabiliyor insanoğlunu , Ayrıca benim bir kaç yıldır “zaafiyet” diye isimlendirdiğim ve başka da kelime bulamadığım bir parametre daha var ki onu çözemiyoruz , tüm şartlar iyi ama yine de yağış oluşamıyor , 100 km ötede bir yanda armut büyüklüğünde dolu yağarken öbür taraf boş boş bakabiliyor.

Ama iki yere de 500/850 hPa başta olmak üzere temelde aynı şartlar hakim görünebiliyor , kışın bizler için temel referans olan değerler yani.Onun için ilkbahar yaz dönemi tahminlerinde yüzde yüz matematik hesaplamalara bağlılığa şahsen kafam yatmıyor ( geçen hafta çok ağır soğuma aldık ama cılız yağışlar görmekte bile zorlandık yerel dinamiklerden dolayı )İşte o yerel parametreleri , zaafiyeti yada Aksiyonun gerçek sebebini bulmak gerek.Minicik kütle karada nasıl bir canavara dönüşebiliyor, dolu oluşumu şartları zaten tam bir mucize.
    Kendi adıma haritada işaretlediğiniz güzergahın doğal, hatta olumlu olduğunu düşünüyorum Biraz daha kuzeybatılı olması halinde İzlandik karaktere bürüneceği için tercih etmem ve İzlanda geldi mi gitmez, tebelleş olur.

Daha doğulusunu da geçen hafta gördük yaşadık ve Doğu Karadeniz dağlarına kar bıraktı şaşılacak bir şekilde ( bunun Doğu Karadeniz için müthiş bir ipucu olabileceğine inanıyorum) Özellikle Moskova’nın hemen kuzeyinde -4 lük polar çekirdek mevsime göre oldukça güçlü ve hiç normal değil bu görüntü
    Global verilere baktığımızda daha önce de ifade ettiğim üzere 2015 yazı ile benzerlik devam ediyor ama son bir haftadır maalesef yine okyanus verileri acayip değişimler gösterdi , hala zayıf nino ile zayıf Nina arasında gidip geliyoruz, 3.4 saati fikir veremiyor ( beklentim zayıf nino hala ama değişebilir )Ülkemizde şu ana kadarki 2019 yaz karakteri ise 2016 yazına daha çok benziyor benim gözlemlediğim kadarıyla Yani Godzilla öncesi yaşadığımız yaz demek oluyor bu 😊( neden bir ipucu olmasın) Ha yazların benzerliği iddiam haklı çıksa bile kışlar da benzer olacak diye bir kaide yok ama bir üstte yaptığım global veri merkezli analog çalışma sonucu ile birleştirince bu kışa olan saygım artmaya başlıyor Ayrıca halen Sonbahar ile Kış arasında bile tam bir korelasyon olduğu sonucuna ulaşılamadı

Serin yaz Serin sonbahar Ilık kış da olabilir
    Diğer yandan geçen yılı İstanbul açısından ele alırsak , kışın ilk yarısı tam 7 atak aldık ve hep ucu ucuna sistemler oldu1 derecelerle örtüleri , 150/200 km ile efsaneyi kaçırdık( 23 Şubat) , İstanbul’a -11 girişi oldu kuzeybatıdan ama -14 dibimizden kaçtıBu kadar ucu ucuna bir durumu yazın şu güzergah vardı onun için kışı berbat etti olarak değerlendiremiyorum.
    Ha bu belki Doğu Karadeniz için geçerli olabilir , ama ben Doğu Karadeniz bahsi açıldığında Kafkasya koridoruna bakmayı tercih ederim,

Balkanlarda zaafiyet yoksa Marmara ve Batı bölgeler Kırımda zaafiyet yoksa nerdeyse tüm ülke Kafkasya’da zaafiyet yoksa Orta ve Doğu Karadeniz Urallarda zaafiyet yoksa Avrupa kıtası daha şanslı demektir, Oralardaki zaafiyet halini de sistemlere verdikleri cevaplar, duvar mı oluyor yoksa koridor açık mu , YB nin oralardaki karakteri , soğuk çekirdekleri eritiyor mu yoksa koruyor mu( tamamen enerji transferi mantığı) , dağ endeksleri ve torkları ile Gwo değerlerinin yerel sonuçlarını karşılaştırıp yorum ilave ederek bir öngörü yapabiliriz (İki yıldır Kafkas ve Kırım zaafiyeti olduğu için Sibirya’dan tek atak alamadık , Sibirya atakları hep batıya doğru aktı )

Bu sene için evet bu sene için talihimiz dönebilir.

Öngörülmesi çok çok daha zor bir yıldayız , sadece Okyanuslardaki Tropik verilerden yola çıkıp Kutup bölgesi ne kadar güçlü olacak ve Isınmaların sonucu bizi ne kadar etkileyecek bunları birazcık anlayabilsek elimiz daha rahat olacaktır

524a6337.jpg91e506a2e1be9.jpgea360f3e1557a8940f6.pnga7157e66d518bf6a1de.png

• Geçen hafta cephesel bir yağış almamıza rağmen yağışlar zayıf kaldı dediğiniz gibi bunun sebebi sıcaklığın yavaş yavaş düşmesi olabilir. Serin hava yerleştikten sonra rüzgar yönüne bağlı olarak yerel konumlarda kuvvetli yağışlar görüldü. Yarın gece ise sıcaklık doğrudan düşecek ve yağış bu sefer beklediğimiz gibi olacak benim yorumum bu şekilde.

Tabi ben de İzlanda sistemi yerine bunu tercih ederim en azından yaz mevsimi rahat geçiyor ama bahsettiğiniz Kafkas zaafiyeti hala devam ediyor. Şöyle ki Kafkas zaafiyeti dediğimiz şeyde birinci faktör Karadeniz'in sıcak olması ve bunun tetiklediği şey ise Kafkas Dağları ile Karadeniz'in inanılmaz sıcaklık farkı nedeniyle yerel alçak basınç üretmesi. Yani bir nevi Akdeniz mekaniği gibi çalışıyor Karadeniz son yıllarda. Bu duvarı yıkıp geçer dediğimiz soğuklarda yıkamayıp Balkanlar üzerinden kıvrılarak geliyor ve benim bahsettiğim koridora sebep oluyor yaz-kış.

Sonbahar-kış korelasyonunda da şahsi fikrim sıcaklık ve yağıştan çok, basınçların dizilimi ao-nao nun genel görünümüne bakmak. Söz konusu iki yıldır İzlanda çok güçlü ve Pasifik'te çok sıcak olunca Amerika'ya kasırgaları pompaladı durdu bizde öylece izledik sözüm meclisten dışarı bunu yanlış okuduk ve her zamanki gibi kış sert geçecek dedik. Ama kışında aynı performansı devam ettirince elimiz boş kaldı.Sonbaharda en çok İzlanda'ya dikkat edeceğim :)

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Okyanuslardaki son gelişmelere ( özellikle Pasifik Sst verilerine ) göre zaten çok çok zayıf giden el nino’nun artık bay bay demek üzere olduğunu görüyoruz

Bir kaç gün içinde son güncel verilere göre 2020 için net fikir oluşur , şu anda Nötr olma ihtimali de var , La nina da olabilir , çok düşük ihtimal tekrar Nino’ya da dönebilir

Öngörülemezliğin Kralı olacak 2020 çok şaşırtıcı ve sürprizlere açık olacak görünüyor daha şimdiden

• OLR

Atmosferik Rossby, Denizel Rossby

Kelvin Ekvatoral kelvin ( sadece Kelvin bile Mjo kadar mühimdir )

Kelvin dalgalarını okuyamayan modern meteoroloji alanında zorlu bir şekilde analitik yapıyor demektir

Ve bunların QBO’ya etkisi

Qbo neden yanıltıcı ???

Tropik devinimin kuzey enlemlere etkisi

Rüzgarlar , 10-30-50-100-200-300 hPa

Isınma sinyalleri

Ani Isınma belirtileri ve sonuçları

En önemlisi Mjo/Kelvin/VP 200 korelasyonu

Velocity Potansiyeli

Enerjinin korunumu ve dalgaları konuşuyoruz ( Elektromanyetik ve Enerji transferi )

Mjo / Gwo/Açısal Momentum ilişkisine varacağız oradan

Ve en önemli Teleconnection elemanlarından PNA

AO/Nao artık tüm insanlığa mal olduğu için yazmıyorum

Peki Mjo ile SSW arasında ilişki var mı?

Var hem de nasıl , sadece bir kalıba sığmıyor onun için daha çok uğraşı istiyor

Asıl başbelamız koridorlar

Onlarla ilgili bir sinyal yakaladım gibi

Gwo fazlarında dağ endekslerinin verdiği cevaba göre en geç Ekim ayına kadar Kafkas/Kırım/Ural bölgesi hakkında fikirlerim olacak

Bu verilerin çoğu zahmetli ve ücretli

Örneğin 4.fazda (rüzgar ) orta Asya’nın kuzeyinden güneyli bir atak oluşunca bölgede YB ile cevap alırsak umudum azalacak yada tersi olacak

Kısaca 6 farklı m/s-1 türünden tropik dalga ve osilasyon verisi ile 10 a yakın indeks ile sonbahar kışı anlamaya çalışacağım kendi çapımda

Bunların analogları çok zahmetli ama yoğunlaşıyorum

Bana göre bu tarz yada tersi her analiz özeldir , güzeldir çünkü emek vardır

Önemli olan üstüne bişey koyabilmektir

Son yılların en karmaşık en gizemli ve en iştah açıcı yılı olacak gibi

Benim için modelleri afallatan her yıl özeldir ve güzeldir

Modeller afallıyorsa bize ne olmaz ki ?

Heyecan sadece kar yağma şartına bağlı değil , önemli olan takip ve öğrenme

Herşey olabilir

Esnek olalım süprize açık olalım ani gelişmeler karşısında şok yaşamayalım

Bu yaz herşey çok farklı gidiyor

Kim ne derse desin ATMOSFER bildiğini OKUR , bize düşen anlamaya çalışmaktır

4efd65.jpg666fad.jpgbf729070010e85a9.png876a16a.png073dfe3e370cb96150.png

• Cold.EFso hocam emeğinize sağlık. Sayenizde sizinle birlikte bizde öğreniyoruz. Forum adına teşekkür ediyorum. Hava Forum bir okuldur. Ve bana göre kışın değil, yazın öğretir.

Sağlıcakla kalın. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

• Değerli yorumlarınız ve destekleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar

ilker.gunebakan hocam , DoquKaradeniz28 çok sağolun

Bitcoin madenciliğinden bile daha zor yaptığımız iş , karşılığı da madden yok ama keyfi ve bunu yaşaması paha biçilemez atmosfer aşkının

42cdfd2c134eedc087f.jpg66f84a2e.png

Gözümüz aydın Nötr faz artık belirginleşti Nino sayacında, uzun aradan sonra zayıf el nino’ya çau diyoruz 🤗

Bu demek oluyor ki , çok sürpriz olmazsa Ekim’e kadar Nötrmüşüz gibi yorum yapabiliriz diye düşünüyorum , Nötr en zor durumdur , değişime açıktır , imkanı olanlar nötr yıllarla ilgili trik noktalarda birşey yakalarsa paylaşabilirler

• Paris 41 derece şuan rekor sanırım

Fransızlar “Yanıyoruz Fontaine abi” diyorlardır muhtemelen

Valla kışın Fuat abiyi çok andık ama yazın anmak pek hoş olmasa gerek

Umarım bundan sonra gerek kalmaz ülkemizde

Zira Avrupa’da bazı yerlerde son 70/80 yılın sıcaklık rekorları kırılmış

Şimdi Avrupadaki bu 3.ciddi sıcak atağı da görünce bizim fevkalade serin ve başarılı bir yaz geçirdiğimiz ortada

Ağustos’un izlandik destekle hem Avrupa’nın batısında ve hem de bizim için kuzeydoğulu atakla serin geçme ihtimali var ve umarım öyle olur ( Avrupa’ya üzüldüğüm için onları da ekledim duygusal olarak )

Bu arada Kazak Kırgız hinterlandı da çok sıcak geçiyor

Hem Avrupa ile hem Orta Asya ile ters korelasyonumuz devam etti bu yaz ağırlıkla

Bu ikili ters korelasyonun yarısının bile kışa taşınması durumunda Sibirya Japonya’ya kaçmazsa bize patlar :))

• “Ağustos sonuna kadar serinlik yok”mu ?

Eylül’e kadar mı yoksa ?

“Hayır hayır Ağustos başı serinliyoruz” mu

Haa ondan sonra ısınıp daha üşümüyoruz?

Bence bu cümlelerin hiç birine gerek yoktu

Çünkü çok değişken bir atmosferik dönem yaşıyoruz ,eldeki verilerle çözemiyoruz

Bunun ne kadar süreceği de belli değil

Ağustos’u sımsıcak veren tahminler değişti

31 Temmuz -2 Ağustos’a serinlik veren senaryolar iki gündür elendi

Şimdi 3-7 Ağustos serin ve yağış var modellerde ( bence bu pek değişmeyecek)

Ama ya ilerisi

Kurban Bayramı dönemi ne olacak ?

Tatil planı olanlar ne yapsın ?

Kurbanda İstanbul ( ve kuzey bölgeler)

Antalya ( İzmir’den aşağı bölgeler )

Güneydoğu

Ve iç Bölgeler olarak ele alıyorum

Serinleme ihtimali mevcut inatçı patternle tam kuzeyli geleceği için ( iç kesimlere de yağış haliyle)

İzmirden aşağısı şanslı ve yağış da almaz diye umuyorum ( kuzeybatılı ve yanal gelmedikçe şiddetli Oraj zor bence , çünkü sıcak soğuk çatışması o durumda daha ani ve sert oluyor, kora kor mücadele gerek şiddetli Oraj için, bu pattern serin ve orta yağış patterni 3 sistemdir)

Kurbanda Güney kesimlerin yağış almaması tercihim ve beklentim ( belki de oralara gitmek istediğimdendir)

Eğer 3/6 Ağustos sistemi gelirse

7-10 Ağustos ısınma

11-15 Ağustos dönemi tekrar serinleme kuzey kesimler için söz konusu olabilir

Çünkü 10 gün ip gibi düz diyagram hiç olmadı bu yaz ve Ağustos daha da inişli çıkışlı olur diye düşünüyorum

• Merhabalar dostlar az önce nao ve ao indeksine baktım 16 nisandan bugüne kadar hep negatifte kalmış her iki indeks de aynı durumda. Ao -2 den nötre doğru gitmiş, nao da -1.5 dan nötre doğru gitmiş. Eğer indeksler bu şekilde devam edecek olursa bu kış gelecek olan sistemler ao ve nao nun negatiften nötre çıktığı anlarda gelir ki. bu da bizi ne kadar tatmin eder orasını bilemem. Tabii köprünün altından daha çok sular akar ancak şu anki duruma göre tablo bu şekilde. Hayırlısı bekleyip göreceğiz.