Uzun Vade Merkezi - Tahminci

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @tahminci hocam Yapmayın ALLAH aşkına milleti beklenti içine sokuyorsunuz böyle Aralık 7 dediniz sonra 10 Aralık dendi şimdi 20 Aralık deniliyor 20 Aralıkta olmadı farzayalım Ocak ilk haftası denilir ondada Azor sıkıntı çıkarır sonra Ocak Sonu denilir nereye kadar gidilecek böyle ne kaldı zaten bi Şubat kaldı elimizde... geçen sene Şubatı da sayarsak 10 ay boyunca kavrulduk resmen ta Kasımın ilk günlerine kadar Aralık Geliyor daha yeni yeni hafiften soğumaya başladı Memleket.. Bence 1 aylık 1 haftalık hatta 4-5 günlük tahmin bile yanıltır bizi bu sene çok farklı gidiyor Atmosfer..

• valla ben sadece semih hocanin tahminlerine bakiyorum 7 aralik dedi gfs sinyal yakti yani 7 aralik dedi diye 10 arlikta olabilir tahmin sonucda sabirla belemenizi guzel gunler yakindir insallah

• @tahminci hocam Yapmayın ALLAH aşkına milleti beklenti içine sokuyorsunuz böyle Aralık 7 dediniz sonra 10 Aralık dendi şimdi 20 Aralık deniliyor 20 Aralıkta olmadı farzayalım Ocak ilk haftası denilir ondada Azor sıkıntı çıkarır sonra Ocak Sonu denilir nereye kadar gidilecek böyle ne kaldı zaten bi Şubat kaldı elimizde... geçen sene Şubatı da sayarsak 10 ay boyunca kavrulduk resmen ta Kasımın ilk günlerine kadar Aralık Geliyor daha yeni yeni hafiften soğumaya başladı Memleket.. Bence 1 aylık 1 haftalık hatta 4-5 günlük tahmin bile yanıltır bizi bu sene çok farklı gidiyor Atmosfer..

8 Aralık sistemi kıyı kesimlere ilk kar'ı getirecek Batı'da. Bunun aksi bir yorum yapmadım.

Ay sonunu zaten pazar günü belirtmiştim. Beklentim devam ediyor.

• Önümüzdeki kış, polar bölge-Sibirya bölge basınç marjının biraz daha polar bölge fazında açık olması ihtimali yüksektir. daha kasım ayında sibiryanın bazı kesimlerinde -56 hatta -60 derecelerin ölçülmesi kanaatimce erken güçlenmiş bir Sibirya termik yükseği anlamına gelir ki bu da sibiryanın güçlü pozisyonunun kış ortasına bile gelmeden zayıflaması riskini artırmaktadır. bu nedenle de özellikle Qbo nun güçlü doğulu fazda henüz yer almaması ve bu yöndeki eğilimine devam etmesi riskinin de yer aldığını düşünecek olursak ki mjo nun durumu nispeten daha umut vericidir; özellikle şubat-mart aylarında polar kökenli soğuk ataklar azor yükseğine doğrudan bağlı olarak bize gelebilir. ancak burada elzem olan net şekilde azor antisiklonik hava merkezinin gücü ve genleşme yönüdür. eğer azor yükseği orta avrupaya kadar genleşip güçlü şekilde yerleşebilirse kutup kaynaklı soğuklar alabiliriz. ben naçizane fazla aktif bir Sibirya yükseği beklemiyorum. zira Sibirya bölgesinin basınç anamolisinde son yıllarda başlayan basınç düşüşü ışıma yani enverziyon olgusunun zayıflaması kaynaklıdır. bu zayıflamada özellikle barents kara denizinin azalan buzul hacminin yarattığı ısınma artışının etkileri fazladır ve bu süreç artarak devam etmektedir. muhtemeldir ki önümüzdeki yıllarda da sibiryada zayıflama devam edecektir. ve polar vortex ise güçlenecektir. daha güney enlemlerde polar vorteksler yaşanabilecektir.nao endeksinin hafif pozitif fazda ao endeksinin ise fazla güçlü olmayan negatif fazda salınım yapmasını bekliyorum. hafif la nina etkisi de nao üzerinde negatifleşmeyi dengeleyici etki yapabilir ki bu lehimize olabilir. Aralık ayı genelinde batı ve orta avrupanın iyi kış yaşayabileceğini ocak ayında batı ve kuzey batı şubatta ise ülkemizin kuzey ve iç ve doğusunun mart ayındaysa tüm kuzey kesimlerin kar yağışları alabileceğini yine bilhassa da şubat ayında başta akdeniz olmak üzere ege nin bol yağmurlu bir dönem yaşayabileceğini düşünüyorum. Sibirya aralık ta kıta avrupasına çalışacak gibi ocak ve özellikle de şubatta polar bölge bize çalışacak gibi bir kış kokusu alıyorum. ancak aralık ayında kar almayacağımız anlamına da gelmiyor bu tahminim. güçlü bir Sibirya dalgası avrupaya gelirse bu mutlak şekilde bize de kırıntılarıyla gelebilir ve kar bırakabilir. Semih hocama sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum ve kış tahminlerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.