2017-2018 Kışı Ön Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam şahsi fikrinizi merak ediyorum 2017 yılını geçebilecek Trakya adına daha iyi olabilecek bir kış yaşayabilir miyiz? Malum geçen sene son 7 yılın en iyisiydi.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• Hocam şahsi fikrinizi merak ediyorum 2017 yılını geçebilecek Trakya adına daha iyi olabilecek bir kış yaşayabilir miyiz? Malum geçen sene son 7 yılın en iyisiydi.

Gecen kış Trakya icin yaptigim kıs tahmini cuk oturdu. Son yillarda gormedigi kar yagisini gordu. 2017 gibi olurmu bilmem ama bu kışta iyi kar alacak.

• @Efsane-Semih hocam Polar verteksin zayıf beklenmesinin sizce nedeni nedir? Kuzey sibiryadaki erken soğuma ve kar yağışı bizde de erken kış için bir veri olabilir mi? Ekim başına kadar negatif Ao ve Nao beklentisi karadeniz bölgesini hızlı bir soğumaya neden olur mu ?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @Efsane-Semih hocam Polar verteksin zayıf beklenmesinin sizce nedeni nedir? Kuzey sibiryadaki erken soğuma ve kar yağışı bizde de erken kış için bir veri olabilir mi? Ekim başına kadar negatif Ao ve Nao beklentisi karadeniz bölgesini hızlı bir soğumaya neden olur mu ?

Kesin şu diye bir sebebi yok. Atmosfer oyle istiyor diyelim ancak ben basinc yerlesimlerinin sebep oldugunu dusunuyorum. Azor,Sibirya yb bunlar vortexin guneye inip inemeyecegini belirleyen seyler. Bazen azor yb cok guclu olur yataya baglar vortexin guneye inisini engeller.

Kuzey Sibirya'daki erken kar yagidindan cok o bolgedeki sogumanin yayilma egili onemli. mesela gecen kisa girmeden once kar ortusu bayagi batiladi sinirimiza kadar geldi. ocak basi ile birlikte bizde kara gomulduk. Erken kis icin veri olmaz ama ümit verir.

Karadeniz bolgesinden kastın denizdeki soguma ise kuzey ne kadar sogursa denizde okadar cabuk sogur.

• @Efsane-Semih hocam soru çok olduğu için herbirinden sonra teşekkür edip sayfanızı doldurmak istemiyorum.Ama sağolun zaten her soruma cevap alıyorum ve bunun için teşekkür ediyorum.Evet sorumda denizde soğumayı kastetmiştim.Çünkü Ekimin 2.haftasında karadenizde oluşacak çok sıcak günlerden hemen sonra kutuptan inen güney bir salınımla ortaya dek oluşumu yaşanabilir mi?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• semih bey ecmw sabah verisine bakabıldınızmi? yagıslar cogunlukla kuzeyde toplanmış gibi.ıstanbul merkez bu hafta yagış olarak sızce nasıl olabılır? ve son 216 ,240 taki lodos fırtınası gözukmekte,yagıla cakışıyormu acaba bu fırtına? tesekkurederım..

• Semih hocam Manisa Salihli içinde tahmin alabilir miyim çünkü gecen sene Turgutluya kadar gelen kar Salihlide karla karışık yağmur yağmıştı. Şimdiden teşekkürler.

Bu detaya giren bir konu. Soguk havanin ne derece kuzeyde kalacagina yada guneye inebilecegine modellere bakarak soyleyebiliriz.

• @Efsane-Semih hocam soru çok olduğu için herbirinden sonra teşekkür edip sayfanızı doldurmak istemiyorum.Ama sağolun zaten her soruma cevap alıyorum ve bunun için teşekkür ediyorum.Evet sorumda denizde soğumayı kastetmiştim.Çünkü Ekimin 2.haftasında karadenizde oluşacak çok sıcak günlerden hemen sonra kutuptan inen güney bir salınımla ortaya dek oluşumu yaşanabilir mi

Dek olmaz dey olur.

• semih bey ecmw sabah verisine bakabıldınızmi? yagıslar cogunlukla kuzeyde toplanmış gibi.ıstanbul merkez bu hafta yagış olarak sızce nasıl olabılır? ve son 216 ,240 taki lodos fırtınası gözukmekte,yagıla cakışıyormu acaba bu fırtına? tesekkurederım..

Basinc yerlesimi geregi yagislar deniz uzerinde daha cok. Ayrica denizlerde cok sicak buda yagisi artiriyor.

Ekim ilk hafta onumuzdeki sistemlerden sonra bir isinma olacak. Ruzgar guneye donecek. Yagisa bakmadim.

Yagisa genelde yazin bakiyorum. Havalar cok sicak oldugu icin. Sonbaharda pek yagis takibi yapmam.