2017-2018 Kışı Ön Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam siz beni anlamadınız ama neyse ben giresunluyum hocam doğu karadeniz. Sadece bölgemizin iyi bir kış geçirmesini istiyoruz hocam geçen kış ve bu kış doğu karadeniz bölgesinin sıcaklığının mevsim normalleri üstünde geçeceğini söylediniz Geçen kış büyük ihtimalle en kötüsünden mevsim normallerinde bitirdik bölgemiz olarak. Bu kışta mevsim normalleri üzerinde bekliyorsunuz o yüzden dedim en iyisi kasım ayını beklemek Zaten kış boyu iki baba sistem alsak yeter. Herşeyin en doğrusunu Allah bilir sizin tahmininize çok saygı duyuyorum hocam İnşallah hayırlısı olur

• @emrahbekdemir geçen 14 ve 1 aralık sistemleri doğuyu felç etmişti hatırlatayım. mevsim normalleri falan değildi geçen kış.
    mesela örnek olarak elazığ :

sence elazığ için kasımın 23'ünde -9 normal mi ?
    veya aralık başında kar yağması ?

veya ayın 12-13 ünde yağan yağmurun ortalığı sele çevirmesinden hemen sonra kara dönüşmesi ve günlerce yağan karın yerde 25-30 cm kalınlık bırakması, -20 leri gören soğuktan o kadar karın buza dönüşmesi ve haftalarca erimemesi, yani doğu için soğuk dediğin zaman düşünmelisin. elazığ için bu normal değil yani. ki elazığ -20 gördüyse diğer kuzeydoğu illerini düşün.

accu'nun kış tahminleri ancak kasım sonunda belli olacak fakat şimdiki tahminleri aralık'ın yarısını kurak ve m.n üstü gösteriyor.

accu'nun an itibariyle elazığ için kasım ve aralık tahminlerine bakarsan aradaki farkı görürsün zaten.
    kasım:

aralık:

4 Mal editiert, zuletzt von 19.01.2022 ()

• Hocam siz beni anlamadınız ama neyse ben giresunluyum hocam doğu karadeniz. Sadece bölgemizin iyi bir kış geçirmesini istiyoruz hocam geçen kış ve bu kış doğu karadeniz bölgesinin sıcaklığının mevsim normalleri üstünde geçeceğini söylediniz Geçen kış büyük ihtimalle en kötüsünden mevsim normallerinde bitirdik bölgemiz olarak. Bu kışta mevsim normalleri üzerinde bekliyorsunuz o yüzden dedim en iyisi kasım ayını beklemek Zaten kış boyu iki baba sistem alsak yeter. Herşeyin en doğrusunu Allah bilir sizin tahmininize çok saygı duyuyorum hocam İnşallah hayırlısı olur

Su an yapilan ön tahmindir.kasimdada degisebilir ocaktada.gerekirse kış ortasi guncelleme yaparim.

ben guncelleme yapana kadar bati kardan yikilirken siz gunesleniyodunuz. guncellemeyi yaptik siz kardan yikildiniz biz guneslendik.

Guncellemeleri takip et.

• Semih hocam sanki sizde biraz doğu bölgelerimize karşı bir haksızlık görüyorum. Geçen senede bu senede tahmininizde doğu bölgelere normallerden sıcak dediniz. Jamstec ve accuweather tahminlerinde doğu bölgelerimiz adına iyi çıkmış. Sadece doğu bölgelerimiz değil tüm ülkemiz adına iyi çıkmışlar. İnşallah tüm ülkemiz adına iyi bir kış olur bütün bölgelerimiz kardan nasiplenir Geçen sene doğu karadeniz adına parça parçada olsa marmara kadar kar aldığımızı düşünüyorum Yüce Allah nasip etti.İnşallah bu yılda daha fazlasını görürüz tüm bölgelerimiz adına.

Semih hoca objektiftir onda hiçbir sıkıntı yok.

Ama en az batı kadar kar aldık derken 14-15 saatte 60 cm den fazla kar aldı Trabzon, Rize aynı şekilde. Geçen kış doğu bölgeler için harika bir kıştır. Aralık da Pozitif endeksler hakimdi ve 4 sistem kafkasdan sıyırarak teğet geçti. 6 Ocak şanssızlık oldu ama her zaman olur. Şubatta 1 günlük güzel bir kar yağışı aldık 5-10 cm ne ise oldu. Daha ne olsun iç bölgeler hariç kıyılarda bunu yaşayabilen kaç yer var. Hak ettiğimiz Ull nasip olunca çok iyi bir kış oldu batı bölgeleri batı bölgelerde yaşayanlar bilir orası için de iyidi ama.

• Iri de guncellendi.

Jamstece gore benzer tahminde bulunmuslar ve negatif endeks beklentisi var.

IRI'DE ve Jamatec'te anlatilmak istenen tamda budur. Bu sene Orta Avrupa çok sansli. Bu kis buna benzer goruntu cok gorucez diye tahmin ediyorum.Oyuzden marmarayi ozellikle Trakyayi sansli gordum. ic bolgelerde karasallliklari sayesinde normaller ustunde kar alabilirler.

• Resimden tam manasiyla bir sonuc cikaramayanlar icin yaziya dokeyim.

Azor bati avrupaya çikacak. kuzeyde bulunan soguk guneye inecek trakyanin batisindan a.b kuzeye cikacak. bu durumda trakya sansli olacak.

Azor daha dogulu kuzeye cikarsa orta abrupaya yakjn yerlerde de yb olmus olacak.bu durumda a.b daha dogulu kuzeye cikacak.mesela 2004 yada 7 ocak sistemi gibi ozaman marmara geneli sansli olur. buda olayin detay kismi.

bu sene azorun cok dogulayarak sistemleri karadenize gondermesini beklemiyorum.

Ya bati daha sansli.ne kadarlik kismi sansli onu en gec kasimda gorucez.Kasimdaki Nao guncellemesi onemli.

Yukarida yazdiklarim ön tahmindir. Birebir gerceklesecek diye dusunmeyin ancak bu tahmini destekleyen veriler gelmeye basladi.

Hakkimizda hayirlisi.

• 2009 2010 kisi bati avrupa icin cok iyi bi kisti.bizde yanlis hatirlamiyorsam 23 ocak gibi baslayip 3 subata kadar soguk bi donem yasamistik ancak pek tatminkar degildi.kisaca kotu bi kisti ama bol yagisliydi.

Ben oyle bir kis beklemiyorum.

Dedigim gibi Azorun alacagi konum yada endeks degeri bu kosida efsaneler arasina sokabilir cunku Avrupaya guclu soguklar inecek bu hemen hemen kesinlesti. suan en sansli yer Orta Avrupa sonra Guneydogu Avrupa yani biz.

Ilmeteo her sene kendini soguk gosteriyo ya tum sistemler sanki onlara inecekmis gibi gosteriyor. bu senede gosterirlerse inanin:)

• Hocam siklon Trakya nın batısından geçerse Trakya da yağmur olmaz mı? Cümleyi tam olarak anlayamadım

siklon kuzeye cikarken yayilir. birde nerden ciktiginada bakmak lazim

mesela onumuzdeki sistemde de siklon kuzeyimizde ama serinligini aliyoruz. siklonun tam dogusunda kalicaz seklinde dusunme.

• 2009/2010 kışı gibi olabilir mi @Efsane_Semih hocam ? qbo değerleri birebir nerdeyse?

Arsivden tekrardan baktim.daha iyi hatirlamis oldum. kuzeyimizde deli soguklar vardi ama inmiyo diye agliyoduk.tam sinirimiza geliyor Avrupaya kaciyordu. Aslinda ornek olarak verilebilecek bi kis.tek farki bati avrupada ozamanki soguklari beklemiyorum ama orta avrupa ve bizdeki goruntuler gerceklesebilir. birde o donem 1067 lik sibirya yb olmustu. bu sene olup olmayacagi net degil henuz.

• @Efsane-Semih hocam öncelikle eline sağlık. inşallah azorun biraz daha doğuladığı sistemler olur da bizde nasipleniriz. Ayrıca iç kesimlerde normal üstü kar alabilir demişsin ama a.b ler batıdan yukarıya çıkarsa orta Anadolu yağışı az almaz mı soğuk batıda takılı kalmaz mı

• Arsivden tekrardan baktim.daha iyi hatirlamis oldum. kuzeyimizde deli soguklar vardi ama inmiyo diye agliyoduk.tam sinirimiza geliyor Avrupaya kaciyordu. Aslinda ornek olarak verilebilecek bi kis.tek farki bati avrupada ozamanki soguklari beklemiyorum ama orta avrupa ve bizdeki goruntuler gerceklesebilir. birde o donem 1067 lik sibirya yb olmustu. bu sene olup olmayacagi net degil henuz.

2009-2010 Kışı;
    Son yılların en şiddetli polar havası iniş yapmıştı, ancak bizi ıska geçip Batı Avrupa’ya gitti. Bize çökseydi Akdeniz-Ege-Karadeniz kombinasyonuyla tarihi şeyler olurdu büyük ihtimalle. Hollanda’da Belçika’da bile nehirler donmuş, Hamburg limanı buz tutmuş. Talihsizliğe bak.alıntı dediğiniz gibi o dönemin görüşlerinden biri.Bu sene ya ıskalamazsa neler olur acaba ?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 2009-2010 kışı 2004ten beridir Trakya'nın en sağlam kışıdır. 18-19 Ocak gibi 15-20cm yapan bir sistem vurdu ardından 22 Ocak gibi bir efsane ile özellikle Tekirdağ düz yolda dizi geçen ,birikintileri adam boyu kar aldı. Ardından 2 Şubat civarı 30 - 40 cm civarı yapan bir sistem daha vurdu. Kar günlerce erimedi Trakya'da. Bu sene benzer şekilde hocamızın dediği gibi Avrupa Şanslı. 2009-2010 da batı Avrupa şanslıydı çok. Bu sene ise Orta Avrupa. Bu bize soğukların sarkmasını kolaylaştıracak bir durum olarak görüyorum. Komşuda pişer bize de düşer.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• @Efsane-Semih hocam öncelikle eline sağlık. inşallah azorun biraz daha doğuladığı sistemler olur da bizde nasipleniriz. Ayrıca iç kesimlerde normal üstü kar alabilir demişsin ama a.b ler batıdan yukarıya çıkarsa orta Anadolu yağışı az almaz mı soğuk batıda takılı kalmaz mı

Sadece batidan yukariya cikacak a.b ler almayacak. Kuzeyden inecek soguklar Akdnizde tepki a.b ler olusturacak.siz bu a.b ler ile kar alacaksiniz. @BerkeG7 iç egede dahil.