2017-2018 Kışı Ön Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eline emeğine sağlık Efsane Semih,

Batı avrupalıların kafası biraz karışık onlarda doğulu QBO bekliyor ancak onlarda el nino, lanina durumuna göre mevsimlik tahminlerini günceleyen uluslararası meteoroloji istasyonları gibi sağlıklı bir öngörüde bulunamıyorlar nedeni pasifikteki nötr koşullar. Son verileri incelediğimizde ekvatoral pasifikte su sıcaklıklarının Aralık, Şubat döneminde soğuk hafif la nina olacağı yönünde -0,5 -1 derece, yıl boyu enso durumunu ele aldığımızda geçen 12 ay ve gelecek 5 ayı gözönünde bulundurursak buna en çok benzeyen yıl 67/68 ki türkiye özellikle ocak ayında nefes alamamış, yurt geneli. Önümüzdeki kışta sert kış olma yolunda adım adım ilerliyor. doğulu QBO ve azorun alacağı olumlu konuma göre 2017/2018 tarihteki yerini alır.

• Özellikle hocalara bu sene güneş lekelerinden dolayı efsane kış beklenmiyormuydu zaten yani efsane olması gerekiyordu öyle okumuştum galiba bu forumda

Gunes lekelerinde azalma var.bu global anlamda sogumaya neden olacak ancak birden degil yavas yavas. henuz global anlamda nötr bile degiliz.birkac yil daha bekleyebiliriz etkilerini gormek icin.

• Soru : Geçen kış Dek yağışları ile metrelerle ölçülen kar almıştık . Şanslı tarafta kalmıştık , piyango bize vurmuştu diyelim. Bu kış deniz suyu sıcaklığının yüksek seyretmesi- gerekli şartlar oluştuğunda- rekor yağışlara yol açabilir mi ?

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam size bir sorum olacak:
    Sert kışların yaşandığı senelere baktığımızda (örn. 1992) hep şubat ayında kendilerini göstermişler. bunun sebebi nedir ?

Allahin takdiri baskada bisey degil.

Son yillarda da aralik sert geciyor.

• Soru : Geçen kış Dek yağışları ile metrelerle ölçülen kar almıştık . Şanslı tarafta kalmıştık , piyango bize vurmuştu diyelim. Bu kış deniz suyu sıcaklığının yüksek seyretmesi- gerekli şartlar oluştuğunda- rekor yağışlara yol açabilir mi ?

Gelen sogugu torpuleme ihtimalide var. Dek sadece deniz sicakligiyla alakali degil. ruzgar hizi,yonu,850 hpa yada 500 hpa sogugu vs.bunlarda onemli.

Kışa daha var ozamana kadar denizde soguma artar belkide.

• @Efsane-Semih hocam zaten gerekli şartlar oluştuğunda diye belirttim. Yani deniz suyu sıcaklığının yüksek olması avantaj da olabilir dezavantaj da olabilir. O an ki koşullara bağlı kısaca. :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• jamstec guzel cikmis yagisa takilmayin daha degisir. Yalniz biraz tutarsizlikta yok degil. onumuzdeki qy biraz daha farkli cikabilir. Ön kış tahminime yakin bi tahmin yapmislar. Bizi normeller alti vermisler. Ayni sekilde Avrupayida.

• Semih hocam sanki sizde biraz doğu bölgelerimize karşı bir haksızlık görüyorum. Geçen senede bu senede tahmininizde doğu bölgelere normallerden sıcak dediniz. Jamstec ve accuweather tahminlerinde doğu bölgelerimiz adına iyi çıkmış. Sadece doğu bölgelerimiz değil tüm ülkemiz adına iyi çıkmışlar. İnşallah tüm ülkemiz adına iyi bir kış olur bütün bölgelerimiz kardan nasiplenir Geçen sene doğu karadeniz adına parça parçada olsa marmara kadar kar aldığımızı düşünüyorum Yüce Allah nasip etti.İnşallah bu yılda daha fazlasını görürüz tüm bölgelerimiz adına.

• @emrahbekdemir,ben öyle düşünmüyorum.Semih hoca elinden geldiğince objektif olmaya çalışan birisidir ve şu an verilerde ne görüyorsa onu söylemektedir.Zayıf La Nina,Doğulu QBO ikilisi biraraya geldiğinde neler olacağını objektif bakan herkes görüyor zaten.

• Hayır o anlamda değil tabikide doğulu qboda batı bölgeler daha şanslı ona lafım yok ama sadece qbonun doğulu olmasıyla ilgili birşey değilki en sağlıklı veriler kasım ayında çıkan verilerdir. Accuweather ve JAMSTEC kış tahmini iyi çıkmış doğu bölgelerimiz adına o yüzden batı bölgelerimiz şanslı doğu bölgelerimiz normaller üstü geçecek demek pek sağlıklı gelmiyor İnşallah bütün bölgelerimizin kardan nasibini alması dileğiyle Yaradanın bize lutfettihi bir nimetine inşallah nasipleniriz. O pencere karşısına geçip beyaz bir meleği izlemek bitiriyor insanı.

• Semih hocam sanki sizde biraz doğu bölgelerimize karşı bir haksızlık görüyorum. Geçen senede bu senede tahmininizde doğu bölgelere normallerden sıcak dediniz. Jamstec ve accuweather tahminlerinde doğu bölgelerimiz adına iyi çıkmış. Sadece doğu bölgelerimiz değil tüm ülkemiz adına iyi çıkmışlar. İnşallah tüm ülkemiz adına iyi bir kış olur bütün bölgelerimiz kardan nasiplenir Geçen sene doğu karadeniz adına parça parçada olsa marmara kadar kar aldığımızı düşünüyorum Yüce Allah nasip etti.İnşallah bu yılda daha fazlasını görürüz tüm bölgelerimiz adına.

oncellikle accu kis tahminini yayinlamadi.

mobilden girdigim icin hangi ilde oldugunu gormuyorum.eger dogu anadolu ise dua et sicak gecsin oranin sicagi dahi gunduz 0 derecedir. oranin sicak olmasi a.b hakimiyetinde oldugunu gosterir ve bol kar anlamina gelir.soguk olmasi yb hakimiyetinde gecirecegi anlamina gelir ve az kar alir.

Bu konuda benden objektifini bulamazsin. gecen kis trakyanin cok iyi kis gecirecegini soyledik nitekim son 10 yilinin en iyi kar yagisini aldilar.metrelik kar gorduler. sonra veriler degisti. kis guncellemesi yaptim. karadenizde sansli dedik. 2 tane baba sistem aldilar.bati ise 7 ocak sisteminden sonra dogru durust sistem almadi.

Yorm yaparken gecmiste yaptigim yorumlari iyi takip edin. actigim basliklari iyi okuyun.ona gore yorum yapin. ben herzaman gordugumu soylerim.ne eksik ne fazla.

• Semih hoca Türkiye'deki en objektif tahmincidir arkadaşlar.Başka forumların tahmincilerinin sadece belli bir bölge üzerine yoğunlaştığını cümle alem biliyor.Semih hocamız ise her yerden uzunca ve detaylı olarak bahseder alkis3223213123 Bu kış sezonuna da her zamanki gibi HF hazır uzays3271653126