Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

• Hocam siverek hakkında biraz bilgi verirseniz mutlu olurum

3 ayrı modele göre bakalım isterseniz.

GFS kky ve yağmur ağırlıklı olmak üzere zaman zaman kar bekliyor.

ECMWF tamamen yağmur bekliyor bir ara kky görebilirsiniz diyor.

Avrupa modeli var o daha iyimser ona kalırsa önümüzdeki saatlerde etkisini arttıracak bir kar yağışı var ve sıcaklığın ilerleyen saatlerde 1,5 derece ve altına inerek gece boyu 0 ila 1,5 derece arası gidip gelmesini bekliyor.

• Hocam yanlış anlamayın sizin tenzihen söylüyorum, 5 cm ön görülen kar hadisesinde olaya şöyle bakmak daha doğru olabilir mi acaba, kar ihtimali %30 olmaması ihtimali %70 gibi .

• Antepte olan arkadaşlar için söylüyorum fırsatınız varsa erikce ormanına gidin şehir merkezine 10 km 1 saat önce oradaydım bir karseveri tatmin edecek ölçüde kar var (10 cm kadar) ve şuan ki haliyle daha güzel olmuştur çünkü an itibariyle merkezde güzel yağıyor ama hava 1 derece erikce de ise sıcaklık -1 derece ile her kar tanesi erimeden tutuyor imkanı olan kesinlikle gitsin :)

• Hocam yanlış anlamayın sizin tenzihen söylüyorum, 5 cm ön görülen kar hadisesinde olaya şöyle bakmak daha doğru olabilir mi acaba, kar ihtimali %30 olmaması ihtimali %70 gibi .

Oda çok zor çünkü modeller kar yağışı yüzdesini vermez, bu oran bana göre %50 %50 iken farklı bir tahminciye göre %30/%70 olabilir gibi gibi bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Her zaman daha tedbirli kelimeler seçip cm işine hiç girmemek daha doğru olacak gibi. :)

• Bugünkü yağış alanlarını hiçbir site tutturamadı. Yağış yoğun beklendiği yerlerde radarda kütle yok, yağışın az beklendiği yerlerde ise yoğun yağışlar var.