Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen Sistemde Bulunduğum Adana’nın İlçesi 35 Cm Civarı Kar Almıştı. Bu Sistemde De Azda Olsa Kar Alacağımızı Düşünüyorum. Doğu Akdeniz’in Belkide Rakım Olarak En Yüksek Yeri Diyebilirim.

• Kar19 uzun vade dediğin bekleyip görecez dediğin güne daha 14-15 gün var inş o tarihten sonra kışa giriş yapacaz herşey güzel olur bol yağışlı bir kış görünüyor kasımdada bunu gördük çoktandır görmediğimiz yağışları aldık inş kışında yağışlara soğuklar eşlik eder güzel kar yağışları alırız

• bence sistem var

Sistem mistem yokkkk şu anlık görünürde bişeye benzer bişey yok olacağıda görünmüyor keşke olsaydı en çok ben sevinirdimde ama yok yok yok neye göre sistem analizi yapılıyor ben hala çözemedim arkadaşlar sistemleri bıraktım benim görmediğim ne var ona bakıyom sistem gelmesi açısından anlık 6 saatte bir değişen verilerle sistem gelmiyor işte..........

usta değilim ama bence sistem var :)

• buzmavisi hocam sistem tabiki var. Ancak bizi etkiler mi etkilemez mi onu takip ediyoruz biz. Yani ihtimal dahilinde olan senaryoları düşünüyoruz. Bu senaryolar da henüz hiçbir modele yansımadı ancak bu olmayacağı anlamına gelmez. Ortada bir gerçek var. Kuzeyimizde biriken soğuklar var. Ve orda bulunduğu sürece sistem de var. Tek problem gidişatın nasıl olacağı. Saygılarımla

• bölgemiz adına güncellemeler iyi mi peki. Tabiki hayır. Ama güneye bir salınım olabilir mi. Tabiki evet. Kararsızlığın çok olduğu bu dönemde sistem bugün var yarın yok. Ya da tam tersi. Bugün yok. Yarın var. Modelleri çok dikkate almamak lazım bence. Yeterki bize yaklaşan soğuklar olsun.

• Hocalarım benim medak ettiğim bişey var. Ben 4 aralık 2017 tarihinde yani kısa bir zamandır foruma üyeyim ve hep kararsızlık gördüm. Acaba bu kararsızlık evvelde var mıydı ve bu kadar çok muydu? Cevaplarsanız çok sevinirim 🙂

• Sistem mistem yokkkk şu anlık görünürde bişeye benzer bişey yok olacağıda görünmüyor keşke olsaydı en çok ben sevinirdimde ama yok yok yok neye göre sistem analizi yapılıyor ben hala çözemedim arkadaşlar sistemleri bıraktım benim görmediğim ne var ona bakıyom sistem gelmesi açısından anlık 6 saatte bir değişen verilerle sistem gelmiyor işte..........

Buzmavisi. kusura bakma da ercan hocam da karcanavari da bu sitede yillardir tutarli ve isabetli tahmin yapan kardeslerimizdir. Gercekten sizin görmediğiniz veya goremediginiz bisey var demek ki. Kac gundur forumda sistem olabilir dense hemen ardindan sistem falan yok sistem gelmeyecek tarzi mesajlar atiyorsunuz bence bu tavrınızdan vazgecin cunku tahmin yapan arkadaslara saygisizlik oluyor.

[size=large][/size]Sadece KAR :)

• model sayfasında genelde istanbul üzerinde durulup ona göre iyi mi kötü mü yorumları yapılıyor ama asıl kara ihtiyacı olan bölge bizim ki o yüzden bölge sayfamızı daha etkin kullanıp hocalarımızın yorularını bekliyorum

• model sayfasında genelde istanbul üzerinde durulup ona göre iyi mi kötü mü yorumları yapılıyor ama asıl kara ihtiyacı olan bölge bizim ki o yüzden bölge sayfamızı daha etkin kullanıp hocalarımızın yorularını bekliyorum

Şuanki sistem ağırlıklı olarak batı bölgeleri etkilediği için batı üzerinde değerlendirmeler yapılıyor haliyle.Ülkemizi veya doğu bölgeleri etkileyen bir sistem olduğunda doğu adına yorum yapılır.Şuan durum bundan ibaret özellikle doğu merkezli bir sistem olunca genellikle Doğu Karadenizli forumdaşlarımız konuyu dolduruyor sizleride bu zamanlarda(doğu veya ülke merkezli soğuk sistemlerde) model konusunda görmek isteriz iyi forumlar...

• Bugün gfs de 7 8 aralık için bir sistem çıktı şu an bakıldığında bölgemizi etkiler mi? yoksa batı sistemi mi?

Vade çok uzun şimdiden kesin birşey söylemek doğru olmaz.Daha çok değişir. Bölgemizi etkileyip etkilemeyeceğini ise zaman yaklaştıkça göreceğiz. Takibe devam...