Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • daha önceede yazmıştım ben bu kışın geçen kışa göre daha kötü olacağı düşüncesindeyim meteorolojiden anlamam sadece tahmin veya düşüncem son kaç kışta sistem geliyor gelecek derken her defasında sistem şuraya kaydı , yok zayıfladı yağış ve soğuk çakışmadı gibi söylemler birçoğumuzu karamsar hale getirdi evet kışın başı inşaAllah bölgemiz kalan kış aylarında bereketli yağmur ve kar yağışını alır özellikle kızıltepe gibi kar yağan nadir yerlerde :)

• Küresel ısınmanın yaşandığı şu yıllarda kar beklemek tabiki de sıkıntılı. Ancak bu, mevsimin kötü geçeceği anlamına gelmez. Uzun dönemlik tahminleri yapan bu işi gerçekten sıkı yapan kuruluşlar dahi uzun dönem tahminlerinde yanılırlar. Modeller de bilgisayar teknolojisinin bir ürünü. Mevcut bazı verileri girersin makina sana olası bir tablo çizip verir. Değil 10günlük zaman, bazen 24 saatlik durumlarda bile uyuşmazlıklar olur. Özellikle bu tip sistemlerde sınırdaysan iş son saatlere kalır.

• Arkadaşlar merhaba;

Bir haftayı aşkın süredir Antakya'dan sis eksik olmuyor. İki gündür gündüzleri de etkili. Şu an merkezdeyim. Görüş mesafesi 50 metre. Yağış da yok. Geçtiğimiz hafta bir kaç saat yağış oldu o kadar. Bu kötü şartlar ne kadar devam edecek? Yağış olsa sis dağılır. Yağış var mı? Uçaklar inmiyor o da ayrı bir sıkıntı.

• Arkadaşlar merhaba;

Bir haftayı aşkın süredir Antakya'dan sis eksik olmuyor. İki gündür gündüzleri de etkili. Şu an merkezdeyim. Görüş mesafesi 50 metre. Yağış da yok. Geçtiğimiz hafta bir kaç saat yağış oldu o kadar. Bu kötü şartlar ne kadar devam edecek? Yağış olsa sis dağılır. Yağış var mı? Uçaklar inmiyor o da ayrı bir sıkıntı.

Merhaba hemşehrim evet sis bayağı etkili oluyor.Akşam saatlerinden itibaren yağışlı havanın etkisine girmemizle birlikte sis dağılır.Ama yağışlar zayıf görünüyor.Bu benim görüşüm , hocalarımız daha iyi bilirler.

• ARKADAŞLAR...,
    Bölgemizde kuraklık var...Bu aşikar....Benim gibi 80 lerde dünyaya gözlerini açanlar bilir. Kışları yağmur sık aralıklarla yağardı...Sabaha kadar yağmurun çatılardaki suyunu tahliye eden su borularının sesini duyarak geçerdi. Bu sesi dinleyerek uykuya daldığımı hatırlarım :) (Eski müstakil evler ahşaptan pencerelerinde biraz etkisi var tabi :) )..Kışın bu sesin kesildiğide olurdu doğal olarak.... Ama bugünler gibi 1 günlük yağıştan sonra 10 günlük hatta bazen 15 günlük arayla değil....

Her neyse geçmişe mazi derler. O yüzden can sıkmayalım daha fazla.....Asıl meseleye gelelim...

SON 3 senedir elninonun tavan yaptığı seneleri geçirdik ve öyle yada böyle düşük rakımlı bir kaç il hariç illerimiz ort. en az 2 gün güzel kar aldı...
    Kovalayacağız...Buda çok keyiflidir....Takibin keyfine varın ;) ...Geldiği zaman keyifli vakitler nede olsa 8) nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz....o YÜZDEN Her anın tadını çıkarın....Görüşmek üzere ALLAH'A emanet olun ,sağlıcakla kalın....

• ARKADAŞLAR...,
    Bölgemizde kuraklık var...Bu aşikar....Benim gibi 80 lerde dünyaya gözlerini açanlar bilir. Kışları yağmur sık aralıklarla yağardı...Sabaha kadar yağmurun çatılardaki suyunu tahliye eden su borularının sesini duyarak geçerdi. Bu sesi dinleyerek uykuya daldığımı hatırlarım :) (Eski müstakil evler ahşaptan pencerelerinde biraz etkisi var tabi :) )..Kışın bu sesin kesildiğide olurdu doğal olarak.... Ama bugünler gibi 1 günlük yağıştan sonra 10 günlük hatta bazen 15 günlük arayla değil....

Her neyse geçmişe mazi derler. O yüzden can sıkmayalım daha fazla.....Asıl meseleye gelelim...

SON 3 senedir elninonun tavan yaptığı seneleri geçirdik ve öyle yada böyle düşük rakımlı bir kaç il hariç illerimiz ort. en az 2 gün güzel kar aldı...
    Kovalayacağız...Buda çok keyiflidir....Takibin keyfine varın ;) ...Geldiği zaman keyifli vakitler nede olsa 8) nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz....o YÜZDEN Her anın tadını çıkarın....Görüşmek üzere ALLAH'A emanet olun ,sağlıcakla kalın....

Hocam çok haklısın eskiyi bende çok iyi hatırlıyorum orta okul lise yıllarında inan evden okula okuldan eve yetişemezdik yağmurdan yaştan son yıllarda müthiş bir kuraklık var galiba artık bu durum bölgemizin karakteristik özelliği bu tablo ilerleyen yıllarda daha belirgin bir hale gelecek gibi görünüyor genel hatlarıyla iklim bu çizgide oluşmaya başladı küresel iklim değişikliği doğal olarak ilk bizim bölgeyi vuruyor Allah sonunu hayretsin bilmiyorum belki de bu duruma alışmak gerek artık :)

• son güncellemeye göre Batman-Siirt hattı bölgesinde soğuk girişi sırasında yağış artmış. Perşembe sabahı erken saatlerde bu iller şanslı. Ancak soğuk girişi sınırda olduğu için temkinli olmakta fayda var. Sürprizlere açık

• Malatyanın şu an 10 derecenin üstünde olması gerekirken 3 derece buda havanın bi cilvesi olsa gerek kaç gündür böyle inşallah yağış geldiği zamanla soğuk çakışır :)

elazığ'da aynı hocam daha yeni sis dağıldı 3 gündür
    hava desen 3 dereceyi geçmedi kaç gündür