Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sıkıldım valla 3 5 cm ortu olaydi bari :) gecen sene 14 aralikta yarim metreye yakin kar almistik 1 gunde endekslerde kotu 20 sine kadar bos ocaga kadar bu dongu doner insallah yoksa vay babayin :)

Uzun vadede beklentim yılbaşına kalmadan en kötü yılbaşından hemen sonra bu döngünün kırılacağı yönünde. Memlekete 30 Aralık'ta geleceğim inşallah toprak beni bekliyor anladım ben. :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• yağışlar diyarbakır-malatya-elazığ üçgeninde şöyle olur tahminimce :
    elazığda çarşamba gün boyunca yağmur devam eder, akşama doğru 3 derece civarına düştüğünde kara çevirir yağmaya devam eder, yer soğuyunca da en fazla 1 cm lik örtü bırakıp yağış çekilir.
    malatya da ise gün boyunca yağmur yer yer kky görülür, akşam ise çok hafif kar geçişleri olup yağış çekilir.
    diyarbakıra yağış biraz daha erken girer, çarşamba gün doğmadan yağmur atmaya başlar, gün boyunca devam eder ve gece civarlarında yağmur yer yer kky görülebilir ve perşembe sabahı yağış çekilir.

kar yağışı sadece elazığ'da örtü bırakabilir o da 1 cm yi geçmez.

• Merhaba arkadaşlar. Son verilere göre güneydoğunun batısında kar ihtimali az gibi. Çarşamba akşam belki 1-2 kar tanesi görülebilir. Bunun dışında Diyarbakır ve Dicle bölümü perşembe kar alabilir. Çok soğuk 1-2 gün olacağı kesin.

• öncelikle önemli olan soğukların bölgeye sokulması. yağış konusu kesinlikle son 6 saate kadar da net değil. karamsarlığa gerek yok ancak şunu da eklemek istiyorum. bu tip sistemler son yıllarda çoğunlukla birbirini aratmıyor. soğuk girmeden çoğu kesimde yağmur, soğuk girdikten sonra da kuru soğuklar. bu maalesef böyle. bu durum muhtemelen güneyimizde bulunan suriye kara parçasının varoluşu. bu sistem bir iki kere daha takla atar. iyi mi olur kötü mü olur hepberaber görürüz inşaallah.

• @KARcanavarı kardeşim hoşbulduk sağol inşallah hep birlikte güzel tatminkar bir kış geçirmemizi diliyorum herşeyden önemlisi bol yağış olsun zaten yaz mevsiminde aşırı ısınmadan kuraklık yaşayan bölgemiz hiç olmazsa bu eksikliği kış yağışlarıyla giderirse çok iyi olur zaten bizim en büyük sevincimiz kış adına kar yağmasıdır ama son yıllarda yaşadığımız kış kuraklıkları üzücü bir durum yaratıyor gerçekten ben kardan falan geçtim artık tabikide kar yağsın istiyoruz ama şu kurak geçen yılları görünce insan hiç olmazsa mevsim normallerinde yağışa bile razı oluyor çünkü ılık ve kurak kışlar ciddi anlamda can sıkıyor inşallah bu sene güzel bereketli bol yağışlı bir kış geçiririz Allahın izniyle birde bu sistem için şehitkamile bağlı atalar, bayatlı köyü civarına gidilirse belki kar görme şansımız olabilir bu köylerin rakımı 1200 mt sonuçta az değil birşeyler olabilir yada sof dağı(1500mt) bunun için çok daha uygun olabilir diye düşünüyorum :)

• geçen sene miydi ondan önceki sene miydi bilmiyorum ama güçlü bir sistemin doğu karadenizden ülkeye giriş yapacağını 5 gün boyunca istikrarlı biçimde gösteren modeller son iki güncelleme ile birden önce orta karadeniz oradan alıp marmara neredeyse balkanlara kadar götürdü ve sistem tam da istanbuldan giriş yapmıştı. kafkasya sistemi bir gün içinde marmara-balkan sistemine dönmüştü. hiç bir şeye kesin gözüyle bakmayınız bence. soğuklar güneydoğuya giremeyebilir bile ya da tam tersi sistem biraz doğulasa gömebilir.

• Masallah forum baya hareketlenmis :) buralari tekrar böyle aktif görmek çok güzel. Okudugum kadariyla güneydoğu yine yapacagini yapti once yuzumuzu guldurdu sonra sen misin gülen al sana sistem dedi :D daha araligin basindayiz en azindan Antep adina konusuyorum en guzel kar yagislarini hep ocak ayinda almışızdır hayirlisiyla bekleyip gorelim karamsarliga gerek yok.

[size=large][/size]Sadece KAR :)

• geçen sene miydi ondan önceki sene miydi bilmiyorum ama güçlü bir sistemin doğu karadenizden ülkeye giriş yapacağını 5 gün boyunca istikrarlı biçimde gösteren modeller son iki güncelleme ile birden önce orta karadeniz oradan alıp marmara neredeyse balkanlara kadar götürdü ve sistem tam da istanbuldan giriş yapmıştı. kafkasya sistemi bir gün içinde marmara-balkan sistemine dönmüştü. hiç bir şeye kesin gözüyle bakmayınız bence. soğuklar güneydoğuya giremeyebilir bile ya da tam tersi sistem biraz doğulasa gömebilir.

kara tarih 17 şubat :D :D :D