Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hatay'ın kar görebilmesi için yağışın cumartesiye sarkması gerekir. Hava çok ciddi soğuyacak, kar değerlerine düşecek. Diyagram öyle gösteriyor. Ama mutlaka yağışın cumartesiye sarkması lazım. @meteor00 @ibigsel durumlar @metinzinet @karmanyağı:)

cuma günü akşamı yağış var ve sıcaklık düşüşüde o zamanlara denk geliyor, cuma akşamı da görürüz diye düşünüyorum.

• cuma günü akşamı yağış var ve sıcaklık düşüşüde o zamanlara denk geliyor, cuma akşamı da görürüz diye düşünüyorum.

Örtü için yetecek mi? En az 5-6 saat sürmeli. Bundan kuşkuluyum. Ama daha önceki mesajlarda belirttiğim gibi. Burası Hatay. Cumartesi gün boyu kar görürsek hiç şaşırmayın. Sürprizi çok bu şehrin.

• Arkadaslar Van nasıl olur pazar günü uçağım var istanbula seferleri iptal edecek bir yagıs sözkonusu mu pazar günü için ? Teşekkür ederim

• Haklısın cumartesi yağış olsa muazzam olurdu gün içinde bütün gün kar yağardı. Çok şansısız bu konuda en soğuk günde yağış kesiliyor. Cuma akşamdan itibaren cumartesi gece ilk saatlere kadar yağış var tabi örtü yapacak kadar olacağını sanmıyorum. Ama dediğin gibi hatay sürprizleri sever bir bakarsın cumartesi de devam eder yağış bizde güzel kar görürüz :) Gerçi hiçbir model hiçbir site yağış göstermiyor ısrarla ama olsun umut fakirin ekmeği değil ki hemşerilerim :) @kisadami @karmanyağı:) @ibigsel durumlar @meteor00
  • Mgm'nin bolgenin dogusuna cuma icin verdigi yogun kar yagisi icin temkinli olmakta fayda var.cunku son birkac gün modeller inatla bolgenin dogusuna sogugu indirmiyor.bundan onceki sistemlerden de birtakim cikarimlar sonucu diyarbakir merkez dahil, batman,siirt,mardin şehir merkezleri cuma akşamina kadar çoğunlukta şiddetli sağanak cuma aksam saatlerinden sonra da kuzeyden baslayarak sinir hattina kadar yagislar yogun kara dönüyor. Ancak gun icinde bu sehirlerimizde zaman zaman karla karisik yagmur ve kar olabilir.rakimi yuksek kesimler zaten kar olarak alacaktir.sinir bolgelerindeki ilcelerimize soguk dalga daha gec gireceginden daha gec saatlerde kara döner. ancak ayin 28'i gun boyu araliklarla da olsa bolgenin dogusunda her karış toprağa bol bol kar yağacak :) il ilce köy mahalle. artik yağış işi şans.

• Haklısın cumartesi yağış olsa muazzam olurdu gün içinde bütün gün kar yağardı. Çok şansısız bu konuda en soğuk günde yağış kesiliyor. Cuma akşamdan itibaren cumartesi gece ilk saatlere kadar yağış var tabi örtü yapacak kadar olacağını sanmıyorum. Ama dediğin gibi hatay sürprizleri sever bir bakarsın cumartesi de devam eder yağış bizde güzel kar görürüz :) Gerçi hiçbir model hiçbir site yağış göstermiyor ısrarla ama olsun umut fakirin ekmeği değil ki hemşerilerim :) @kisadami @karmanyağı:) @ibigsel durumlar @meteor00

Ben geçen sene herkesin güneşli dediği günde -4 Ocakta- kar gördükten sonra hep açık bırakıyorum. Belli olmaz. :)

• her zaman başımıza gelen klasik şey işte soğuk geç giriyor yağışın en önemli kısmı yağmur olrak düşüyor sonra arta kalanlarını kar olarak alıyoruz bi istisna tam hatırlamıyorum ama heralde 2014 ocak ayındaydı şöle ocağın 17 si falan daha o zmn forum falan bilmiyorum anlamıyorum mgm den baktım ertesi güne yoğun kar demiş baktığım günde hava ılık güneşli yağmur falan yoktu kalktım ertesi gün okula gidecem 6-7 gibi hava buz gibi kapalı 2-3 saat serpti böle aralıklı artık bundan bişey olmaz dedim 11 gibi bi yağmaya başladı ertesi günün sabahına kadar durmadı ana yolda kar dizime geliyordu 55-60 cm vardı. Ah o günler o günden sonra zaten yeni moda oldu bizim burda önce şiddetli yağmur sonra kar güneşli havadan direk kara geçsek ne güzel olur halbuki yağış olur soğuk olmaz soğuk olur yağış olmaz bi sistem alsak adamakıllı sene boyunca 1 kere sağlam kar aralıksız şöle kuvvetli tüm diğer sistemler başkalarının olsun önemli değil ama olmuyor kışı daha kurak geçen konya karamana bizim bölgenin toplamından fazla kar yağdı bıktım artık yeter yaw

• @MidyatliQnuR bahsettigin sistem sibirya sistemidir.sibiryadan gelen soguklar batidan gelen dalgalara gore daha alcak seviyelerden ilerler. bu yuzden once kuru bir soguk ve ardindan gelen yagis da direkt kar olarak duser. yer islanmaz.yagmur falan olmaz.