İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok güzel bir açıklama teşekkürler Burak bey.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• bende mesela soğukla çakışmayan dandik siklonik sistemleri defalarca yaşayınca, nalet olsun en azından soğuk sıkıntısı yaşamaylım diyorum ve DEK li sistemlerin kulaklarını çınlatıyorum

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bende mesela soğukla çakışmayan dandik siklonik sistemleri defalarca yaşayınca, nalet olsun en azından soğuk sıkıntısı yaşamaylım diyorum ve DEK li sistemlerin kulaklarını çınlatıyorum

aynen oyle isi sorunu ozellikle kiyilar da cok olur cephesel sistemlerde bunu cok yasadim o yuzden 6 ocak 10-15 yilda bir gelir :) ins aliriz yine guzel bi sistem

• Akom ve meteoroloji ters köşe üstüne ters köşe oldular bu sene.
    Diyagramlar da çok aldattı yağış haritaları da...
    Hocalarımız da yorumcularımız da bizlerde çok aldandık.
    Önümüzdeki diye diye şubata girdik. Belki 1-2 sistem daha alır sezonu kapatırız.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• Galiba iyi bir dek yağışı ile siklonu kıyaslamak daha sağlıklı olur yoksa bu gün olan göster çek yağışlarına bakarak siklonu kıyaslamak yanılgıya düşürebilir bizi.

Tabi gönlüm siklon yağışında.

• 6 ocakta istanbul avrupa yakası kardan yıkılırken anadolu yakası yüksekleri coşarken kartal-pendik-tuzla sahilleri neredeyse hiçleri oynadı, siklon soğukla çakıştığı çok olmuyor maalesef. 10 yılda bir görürsünüz bu tür soğuk-yağış çakışmasını, bu sene pattern DEK li sistem üretmedi. Bu gelende azor yüzünden batı için bitik çıktı. Şuanda 100 km ötemizde kocaeli-sakarya bizim almamız gereken yağışları alıyorlar. Kısacası bu sene madem dediğin gibi siklonik sistem patterni var o zaman bir tane daha 6 ocak tarzı alalım ki değer kazansın @Merteoloji57

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• istediğimiz buydu:) ama olmadı maalesef:)

• gece ancak -12 -13 karadenize cokuyor 850 hpa da.simdi soruyorum ruzgar 30-40 km poyraz yildiz arasi esiyor karadeniz su sicakligi 7-8 civarinda yer seviyesi de zaten 0 dolaylarinda dek icin sartlar cok uygun mu ? 13 c isi farki bariz ortada mi ruzgar hamleleri kuvvetli mi ? bu sartlar altinda karadenizin calismasi kolay degil ancak gece isi -13 lere dusecek karadeniz pompalamaya baslayacak gibi bu sistem de dek sartlari malesef cokta iyi degil.dek mi siklon mu derseniz bence tartismaya gerek yok dek evet ani yagis birakir ancak heran bitecegini bildgin icin radara bakmaktan acaba ne zaman bitecek ne kadar surecek demekten ani yasayamazsin.6 ocaktaki sistemde cik oyna kar topunu rahat rahat bakma radarina neden biliyorsun cunku daha 1.5 gun araliksiz yagacagini.hangisi daha iyi ? ikisininde sartlarinin cok iyi oldgu durumlarda ikisi de iyidir bu sisteme istanbul icin dek sistemi bile diyemeyiz tepki absi olusmadi azor ustumuze iyice yattigi icib sicaklik son gunlere dogru -14 -15 lerden -10 lara dustu yukari seviye -38 den -30 lara geriledi bunlar aslinda facianin ayak sesleriydi hayal kirikligi aslinda surpriz olmadi bazi arkadaslar konu acmadim diye sitem ettiler haklilar acmak lazim ama son gunlere dogru soyleyecek sistem kalmamisti tek tesellim bugun oglen yarin oglen arasi araligi uzunda surse dek bantlariydi oda olusamadi bahsettigimiz sartlardan dolayi.bence vurun kafayi yatin yorulmayin subat var dha.haydi iyi geceler herkese

olayı çok iyi özetlemşşiniz hocam

• Bu sene.şubat bu şartlar oluşmuşken boş durmaz.En azından 6 ocağa yakın bir sistem bizi ziyaret edecektir.Buna inanıyorum.Ama herşey bir yana kış gibi kış yaşıyoruz.Hangi il batısından doğusuna en az 50 Cm bir kar örtüsü gördü.Biz gördük bunu bu sene.