İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • aynen o dönemdeki arşivlere bakılırsa e5 te bile betonlaşmış 25-30 cm kar :)

Meteorolojik veriler açısından karşılaştırılmasın birşey diyemem fakat 87 kışı ile bu sistemi karşılaştırmak bana yanlış gibi geliyor. Meteorolojik olarak tüm şartlar aynı olsa bile 87 yılında İstanbul'da şimdiki yoğun yapılaşma ve nüfus yoktu, teknoloji ve imkan açısından daha da gerideydik (kapanan yolların açılması, atılan solüsyonlar vs). Tüm bunlar da karların daha çok birikmesine yolların kapanmasına vs. sebep olmuştur diye düşünüyorum. Bugünkü şartlarda E-5 te 25-30 cm betonlaşmış kar olmasını imkansız gibi görüyorum; hemen müdahele edilirdi :)

• Kırmızı ve mavi çizginin arası iyice açılmış yağış kesilmiş hava açmış. Attığın grafiğin açıklaması bu 8)

Buda yağışın sonlarına doğru kar diyor o zaman.Hatırlattığınız için sağolun.Ben yine bakıyım.

• Elimizde bulunan verilere göre bu sistem 1987 sisteminden (yağış açısından) daha aktif bir sistemdi.

• Yolları temizleyecek çok fazla araç yoktu.
    • Her insanda otomobil yoktu, şehirde otomobil azdı.
    • Yüksek binalar ve sanayileşme çok yaygın değildi.
    • Nüfus 5.5M civarı seyrediyordu. Şu anki resmi nüfusun 3/1 oluyor.
    • Şehirleşme şu ana göre daha az idi. (Isı adası olayı)

Sonuç olarak baktığımızda bu sinoptik 1987 yılında gelseydi MGM'nin resmi 63 santimetre ölçüsünü egale etmiş olurdu.

Eğer soğuk ve süre açısından bakarsak bu sistem 1987'nin yanına yaklaşamıyor.

• Elimizde bulunan verilere göre bu sistem 1987 sisteminden (yağış açısından) daha aktif bir sistemdi.

• Yolları temizleyecek çok fazla araç yoktu.
    • Her insanda otomobil yoktu, şehirde otomobil azdı.
    • Yüksek binalar ve sanayileşme çok yaygın değildi.
    • Nüfus 5.5M civarı seyrediyordu. Şu anki resmi nüfusun 3/1 oluyor.
    • Şehirleşme şu ana göre daha az idi. (Isı adası olayı)

Sonuç olarak baktığımızda bu sinoptik 1987 yılında gelseydi MGM'nin resmi 63 santimetre ölçüsünü egale etmiş olurdu.

Eğer soğuk ve süre açısından bakarsak bu sistem 1987'nin yanına yaklaşamıyor.

Bu sistem 87 yılının yanından geçemez.Abartmayın

• Akşam 18:00'e ait çıktıyı paylaşırsa hava açar tabi :hfyeni (18):

Benim açımdan önemli olan ilk bakışta karmaşık gibi görünen ama aslında yorumlaması çok da zor omayan bu diyagramın doğru şekilde yorumlanması. 2 çizgi arası mesafe birbirine ne kadar yakınsa o seviyede nemlilik o kadar yüksek demek. Bulut demek yağış demek. Sonra dew point sıcaklığı kaç hava sıcaklığı kaç seviyesine göre sıra ayrıntılara geliyor.

Sabaha doğru yağışın bol olduğu saatler. Atmosfer baştan aşağıya nemli 900hpa seviyesine doğru sıcaklık 0 derecenin üzerine çıkmaya başlıyor 4 derecelik çiy noktası sıcaklığı şakır şakır yağmur diye bağırıyor ancak rüzgar batılı ve cephe arkasındaki soğuk havaya bağlı olarak deniz etkisi en aza inecek ve sabah saatlerinde yağış kara dönüşecek. Bu tempte eğer 900hpanın aşağısı da olduğu gibi çaprazlama giden 0 derece çizgisinin sol tarafına geçebilmiş olsaydı bu kez yoğun kar yağışı olur diyecektik. Tıpkı dün sabah İzmir için olduğu gibi.