6 Ocak / Efsane'msi Sistem /

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba herkese hayırlı forumlar ... :thumbup:

Arkadaşlar uzun bir süredir beklediğimiz sistem bir gün erken olarak 6 Ocak 2017 tarihinden itibaren balkanlar karadeniz karması üzerinden ülkemize giriş yapacaktır.

Sistemin ülkeye geliş ve giriş haraketlerini öncelikle sizlere sunmak istiyorum :

,

Ecmwf olayı şu şekilde anlatmaktadır :

Batı avrupa üzerinden yükselen azor ; polonya , belarus , ukrayna üzerinde bulunan soğuk hava çekirdeğinin üzerimize doğru salınmasını sağlamıştır. Bu çekirdek öncelikle polonya , slovakya , çek , avusturya , slovenya hattını sınır çizerek etkileyerek sonra ülkemize balkanlar ve karadeniz karması olarak ülkemize giriş sağlıyacaktır.

Tam bir ülke sistemi olarak ülkemize giriş yapacak olan sistem sadece ; Güney ege kıyıları , akdeniz kıyılarında kar gözükmeyebilinir...

Sistem 850 Hpa da Trakyada (-16 , -17 ve zaman zaman -18 ) ler verecek iken marmara ve batı karadenizde bu değerler ( -14 , -15 ) , iç ege ve güney marmarada ( -12,-14) , iç anadoluda (-11,-12 zaman zaman -13 ve -14 ) görülecektir...

Bu değerler ile ülke genelinde sahiller hariç %85-%90 lık kısım gündüzleri -5 ile +0,5 derece arasında kalacaktır... Geceleri ise -12,-14 ile -6,-2 dereceleri arasında olacaktır..

Son yapılan değerlendirmelere ve gösterilen sinoptiklerin bize sağladığı çıktılara göre kar alacak bölgeler ;

Öncelikle sistemin giriş noktası olan trakya bölgesi ve marmara bölgesi güzel kar yağışları almasını bekliyoruz . Trakyada oluşacak örtü miktarları lokal olarak 40 cm civarına kadar yükselebilir.

İstanbulun kuzey ilçeleri ile beylikdüzü çekmece taraflarında bu örtü miktarı 30 cm civarlarında olacaktır. Güney ilçeleri ve sahillerinde ise 20 cm ve lokal olarak üzerinde olabilir.

Çanakkale , bursa , balıkesir hattında merkezlerde 20 cm civarında örtü oluşması beklenirken yine bu illerinde yükseklerinde yer yer 40-50 cm e kadar örtü miktarı yükselebilir.

Yalova , Bilecik , İzmit hattında ise örtü miktarı 15-25 cm arasında olmasını bekliyorum...

Ege bölgesine geçicek olursak iç kesimlerde afyon eskişehir hattında soğuk bakımından belirttiğimiz üzere hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Bu bölgelerde de örtü miktarı 20 cm ve üzerinde olacaktır..

İzmir 'in yükseklerinde özellikle bergama yükseklerinde yer yer 15 cm civarında örtü oluşabilir. İzmir merkezi ise örtü sürprizi yapabilir . Havada kar görme ihitmali şuan için %99.

Manisa - Burdur hattında da yağışlar 20 cm e kadar çıkabilir..

Akdeniz bölgesinde sürekli her sistem kar alan kısımlar diye bahsedebileceğimiz göller yöresi ve toroslar yine yoğun kar yağışları alacak toroslarda örtü üzerine tekrar 50cm üzeri kar yağışları geliyor. Akdenizin iç kesimlerine gelen örtü kalınlığı ise 30 cm e kadar çıkabilir...

İç anadolunun tamamı kar yağışı alacak bu yağışlar malatya , sivas , eskişehir , ankara dolaylarında zaman zaman yoğun olacak. Örtü miktarı bölge genelinde 15-45 cm arasında olacaktır...

Karadeniz bölgesinin batısı sistemin en şanslı kısmı çünkü soğukların karadeniz üzerinden etkili olması ve hali hazırda görülecek olan siklonik yağışlar ile buna karadenizden yükselecek DEK yağışları eklenecektir. Ve sistem sırasında bu bölge üzerine 500hpa sıcaklıklarında -34 lük çekirdek oluşması bekleniyor . Bu yağışların zaman zaman çok yoğun olmasını sağlıyabilir. Batı karadenizde kar almayacak şehir şuan için yok. Düzce , Kastamonu , Bolu yüksekleri yer yer 50 cm in üzerine çıkacak. Bu bölge sürprizler yapabilir. Detayları bir kaç gün sonra vereceğim. Bölgenin orta ve doğusunda kıyılarda kky ve zaman zaman kar yağışları görülecektir . Bu yağışlar iç kesimlerde 15+ cm örtü oluşturacak iken yükseklerde 40+ cm örtü oluşturma imkanına sahip olacaktır.Sahillerde lolak olarak 5 cm civarında örtü oluşabilir.

Doğu anadolu bölgesinde erzurum,kars ve bitlis civarlarında yoğun kar yağışları görülecek. Bu yağışlar yükseklerde yine 60-70 cm üzerinde örtü bırakabilir. Bölge genelinde merkezlerde 20 + cm örtü oluşmasını bekliyorum...

Güney doğu anadolu bölgesinde diyarbakır , adıyaman , maraş , batman civarlarıda bu sistemden nasibi olan ortalama olarak 10 cm ve üzeri örtü alacaktır..

Sistem detayları bu şekildedir... Günlük güncellemeler ile bende konuda güncellemeler yapacağım ve ilerleyen günlerde konuyu biraz daha detaylandıracağım..

LÜTFEN YORUMLARINIZI EKSİK ETMEYİN . İL İL DETAY İSTEYENLER İLLERİNİ YORUM OLARAK PAYLAŞSIN , KONUYU GÜNCELLEDİĞİMDE O İLLER HAKKINDA DA DETAYLI ANLATIM YAPARIM...

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• GFS ÖĞLE ÇIKTISI = 02.01.2017 - 11.01.2017 ARASI KAR YAĞIŞI MİKTARI ... (Dikkat Örtü Miktarı Değildir.!)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Hayırlı olsun hocam. Önceki sistem örtü oluşmadı manisa salihlide inşallah bu sistemde örtü görürüz.

Temennilerimiz tekrar bu yönde inşallah tüm ülke adına güzel bir sistem olacak

Priestley

• @Uğurcan Makaroğlu valla geçenkinde de aynısını bekliyorduk ama bu sefer çekirdek biraz daha saglam bu seferki lodos arkası saglam sıcaklık düşüşü yaşatacak gibi detayları konuşamıyorum malesef geçenki yılbaşı faciasından sonra malesef çekingen davranıyorum artık inş gelicek diyebiliyorum... Egerki Batı Karadeniz -14 -15 alabilirse gündüzler kıyılar dahi -2 -3 olur gece -5 -6 rahatlıkla olabilir çok fazla detay yapmayacagım bu sefer..

• Sistemin 200km daha doğulama ihtimali var mıdır doğu karadeniz için

Şuanlık pek doğulama ihtimali görülmüyor bu denli . Ama şöyle birşeyde var ki sezon başından beri 4 de 4 yapan ECMWF çok olmasada yine bölgenize kar verdi..

Priestley

• Hocam hayırlı olsun. Kendi bölgem adına yağış olsun da kar lüksümüz olsun. O lüksü yaşar mıyız acaba?

O lüks için sınırdasınız şuan ihtimali var elbette %55 :)

Priestley

• @Uğurcan Makaroğlu valla geçenkinde de aynısını bekliyorduk ama bu sefer çekirdek biraz daha saglam bu seferki lodos arkası saglam sıcaklık düşüşü yaşatacak gibi detayları konuşamıyorum malesef geçenki yılbaşı faciasından sonra malesef çekingen davranıyorum artık inş gelicek diyebiliyorum... Egerki Batı Karadeniz -14 -15 alabilirse gündüzler kıyılar dahi -2 -3 olur gece -5 -6 rahatlıkla olabilir çok fazla detay yapmayacagım bu sefer..

Geçen oluşan sistemde bizden yana bir sıkıntı olmadı yani tüm tahminciler tarafından. Tek sıkıntı üzerimizde oluşan ab nin normalde karadeniz açıklarında oluşması gerekiyordu.

Biz model okuyan yorumlayan insanlarız . Tahminciyiz , kahin değiliz ... Herşey normal benim gözümde..

Priestley

• Hayırlı olsun kardeşim. Cm işlerine erkenden girmenin sakıncalı olduğunu öğrendim sen de aman dikkat et. Gerçi senin durumunda daha az değil de daha çok örtü olabilir :D

• Hocam hayırlı olsun. Açıkçası Bahçeşehir'de oturan birisi olarak 30 cm tahminini az buldum. Ben buraların ikinci bir 17 Şubat 2015 yaşayıp metreyi göreceğini düşünüyorum.

• Hayırlı olsun kardeşim. Cm işlerine erkenden girmenin sakıncalı olduğunu öğrendim sen de aman dikkat et. Gerçi senin durumunda daha az değil de daha çok örtü olabilir :D

Vazgeçilmeyen huylar vardır ... İnsanlara doğru görüklerimizi göstermeye çalışıyoruz sadece :)

Bu arada tebriklerin için çok teşekkür ederim . İnşallah dediğin gibi verdiğimizden çok örtü olur :D :thumbup:

Priestley

• Hocam hayırlı olsun. Açıkçası Bahçeşehir'de oturan birisi olarak 30 cm tahminini az buldum. Ben buraların ikinci bir 17 Şubat 2015 yaşayıp metreyi göreceğini düşünüyorum.

İhtimaller dahilindedir. Şunuda unutmayalım ama ki biz garanti gördüklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz :)

Priestley

• Dün akşamki meteogramda Trabzona 50cm verdi ^^

Fazla vermiş biraz :) İnşallah o kadar olur ama sadece yaylalarda 850+ rakımlı yerde olmasını umuyorum o kadar çok kar yağışını

Priestley