OCAK AYI ve 8 ocak 2017

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar güzel dilekleriniz için Teşekkür ederim @sistemci5534 beraber çok yorulduk
    24 ocak sisteminde :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): şimdiden alkışlıyorum Rabbim bize önümüzdeki sistemi bir daha gösterir mi bilmem ömür yetermi

• @TT SiNaN NN Hocam Size Tekrar Teşekkürlerimi Sunmak İsterim Sağlam Tahminlerinizden Ötürü Bolgem Hala Yoğun Kar yağışı Alıyor DEK Etkisi İle Açıkçası İstanbul da Sistem Adına En Şanslı Bölgelerden Biri oldu bölgem sevinçten ağlamak istiyorum hali hazırda 2004 ü de geçtik ^^ ^^

• Arkadaşlar güzel dilekleriniz için Teşekkür ederim @sistemci5534 beraber çok yorulduk
    24 ocak sisteminde :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): şimdiden alkışlıyorum Rabbim bize önümüzdeki sistemi bir daha gösterir mi bilmem ömür yetermi

Nasıl yani bir daha görmeye ömür yeter mi derken 24 Ocak sistemini mi kastediyorsunuz?
    Bu alkış 24 Ocak sistemine mi yoksa ben mi yanlış anladım : )

Asıl vurgun diyorsanız bu gördüğümüzü fazlasıyla sollayacak demektir. Şaşkınım : )

• @sistemci5534 hocam 16-17 Ocak sistemi bu sistemle yarışacak cinsten mi yoksa değil mi yani görünürde böyle bir durum söz konusu mu

Şu an gfs iki güncellemedir. 16-22 arası marmara, iç ege hatta kıyı ege karadenizin orta ve batı kesimleri iç anadolunun tamamı ve doğu ve güneydoğoyu da kapsayacak bir sistemi gösteriyor. Buradan 24 ocak ile ilgili bir blok sistem oluşma ihtimalini düşünyüyorum ama sonuçları nelere gebe olur onu da aklım hayalim alamıyor. Bir kaç gün daha geçsin net bir şey saptayalım ama fena şeyleer olacağa benziyor... ao nun aşırı negatif seyrinden normal seyreye dönüşü de buna işaret olabilir.

• @sistemci5534 hocam ayni soruyu size de sormak istedim evaplarsaniz cok sevinirim en azindan ogrenmis oluruz. Siklon yagislarda ilden ile nasil bu kadar farklar oldu benim bildigime gore dek yagislarinda bu kadar buyuk farklar oluyodu siklonda bir bolge tamamen ayni olcude kar oluyordu bu sistemin diger siklon bant seklinde olan yagislardan farki ne oldu ruzgar etkeni mi acaba ?

• @sistemci5534 hocam ayni soruyu size de sormak istedim evaplarsaniz cok sevinirim en azindan ogrenmis oluruz. Siklon yagislarda ilden ile nasil bu kadar farklar oldu benim bildigime gore dek yagislarinda bu kadar buyuk farklar oluyodu siklonda bir bolge tamamen ayni olcude kar oluyordu bu sistemin diger siklon bant seklinde olan yagislardan farki ne oldu ruzgar etkeni mi acaba ?

Dostum aslında sorunun cevabıını kendin vermişsin siklon kelime anlamı olarak atmosferde alçak basınç hareketi ile basınç hareketlerinin y.b den a.b ye fırtına şeklinde etkinlik göstermesi sonucu oluşan yağış çeşididir. Bu da aslında bölgesel olarak geniş bir alana da yayılacağını veya a.b nin konumuna göre nereleri etkileyeceğini de bize gösterir. etkin rüzgarlar karayel ise yb den ab alanına doğru dönüş haraketi sonucu ab alanının olduğu kısımda kalan taraf kuzeyli hava akımına maruz kalırken, ab alanının 100 kilometre batısı veya sınırının doğu kısmına dönüş hareketine bağlı olarak saat yönünde güneyden kuvvetli fırtına esmesi anlamına gelebilir. Yani 100 km veya 20- 30 km dahi bazen havasal değişimler gözlenebilir siklonik harektte; ama alansal olarak aslında geniş bir alanı kapsar ancak o ilin alçak basıncın neresinde yer aldığı çok öneme arz edebilir. Yeri gelir 1-2 km lik sapma bile fark edebilir. Hani bazen deriz ya üsküdar da yağmur var beykozda hava günlük güneşlik, bu ona benziyor tabi bulutluluk oranı nem oranı geniş coğrafyayı kapsar.(bunları işin içine katmayaraktan) Ben lokal olarak örnek verdim biraz. Dek ise deniz suyu sıcaklıklarındaki artışa endeksli 500 hpa sıcaklıklarının yeterli seviyede(sıcaklık anlamında) olması sonucu aradaki sıcaklık farkından oluşan buharlaşmadan meydana gelir. sea effect şartlarını birazda o anki rüzgarın durumu belirler. yani aynı şartları taşıyan istanbulun avrupa yakası misal bu akşam deklerden fazla etkilenmez iken poyrazın kuvvetli esmesi ve kütle hareketlerinin anadolu yakasında göstermiş olduğu ivmeden dolayı o darafta dek etkisi daha fazla gözükebilir. Yani dek lokal olarak, siklon ise belli bir bölgeyi kapsayabilir. Ancak dek hareketi daha sığıdır. Siklon daha geniştir. Önemli olan sikonik hareketin nerede başladığı ve bittiğidir. sınıra yakın kısımlarda yer alırsan farklı coğrafik olayların görülmesi normaldir. Kardeşim. İstediği kadar geniş alana yayılmış olsa da. umarım anlabilmişimdir. :)

• @sistemci5534 anladim hocam cok tesekkurler.Bu sistemi haftalalardir modellerden getirmeye calistik bizim icin bosaymis :)) Baska sistemleri kovalayacaz artik :)

İşte bazen şans işi, cuma cumartesi siklonik yağışın kaymağını avrupa yakası yedi bugün anadolu yakası deklerin kaymağını yedi ama totalde fifty fifty eşit miktarda kar aldı hemen hemen bir nevi dengelemiş oldu dekler anadolu yakasını ;)