Yurdumuz balkanlardan ve sibiryadan gelen soğukların etkisine giriyor.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hayırlı akşamlar arkadaşlar.
    Öncelikle belirtmem gerekir ki konu başında yazdım 18 aralık ta sistemle alakalı tüm verileri paylaşacağım.
    ilerleryen günler hakkında bir kaç yorum paylaşmam neden sizi bir winter düşmanlığına itti anlamıyorum. Halbuki her konu altında zamanı geldiginde gfs ecmwf diyafram ao endekslerini paylaşacağımı hatırlattım.
    Konuyu fazla uzatmak istemiyorum.lütfen birilerini eleştirirken önce onun ilk yazdıgı konuyu dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.
    Ha illa winter düşmanlıgı varsa konuyu yetkili arkadaşlar kitlesin. Daha da ağzımı açmam.
    iyi akşamlar.

• Ben bir görselleştirilmiş anime edilmiş veri paylaşayım alltaki resimde 500hpa daki şu anki durum gösterilmekte, Moldova ve Romanya üzerindeki soğuk çekirdekli yavru ab lere dikkat, hem bir süredir ısrarcı ve olgunlaşma ihtimalleri var, Sibirya dan ülkemize kadar uzanan ab uzantısı biraz çekilse bile.
    ECM0-240.gif

• Allah razı olsun. Dostlar fakat konuyu okumadan tıpkı 18 kasım paylaştığım tahmin gibi sadece yorumlarımdan bir kaç kelime alıp işi alay konusuna çevirmeye çalışıyorlar.
    Olsun ben kızmam darılmam ama bilsinlerki bende o şahıslara ilerde yapacakları tahmin ve konuşmalarını tek tek hatırlatma yapacağım.
    Benim burda size alın şu tarihteki sistem ve tüm veri analizleri diye kesin net konuştuğum oldumu.ileriye dönük sinyaller var demek bu kadar peşin veri mi gerektiryor.bildiginiz üzere tüm veriler saatlik bazından gün içinde degisiyor.

• Allah razı olsun. Dostlar fakat konuyu okumadan tıpkı 18 kasım paylaştığım tahmin gibi sadece yorumlarımdan bir kaç kelime alıp işi alay konusuna çevirmeye çalışıyorlar.
    Olsun ben kızmam darılmam ama bilsinlerki bende o şahıslara ilerde yapacakları tahmin ve konuşmalarını tek tek hatırlatma yapacağım.
    Benim burda size alın şu tarihteki sistem ve tüm veri analizleri diye kesin net konuştuğum oldumu.ileriye dönük sinyaller var demek bu kadar peşin veri mi gerektiryor.bildiginiz üzere tüm veriler saatlik bazından gün içinde degisiyor.

boşver o insanları çok biliyorlarsa kendileri konu açıp tahminde bulunsunlar bence gayet düzgün bir şekilde yorumluyorsun insanlar birbirlerine destek olacağına köstek oluyor bende bunu anlamıyorum :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25): :hfyeni (25):

• hayırlı akşamlar...
    Akşam 18:30 güncellemesi ile uzun vade için ecmwf olumlu yönde ilerlerken gfs bir kaç parazit vermiş.
    Ülke olarak şuan ki yaşadığımız soguk koşullar tamamen sibirya yüksek basınçı ile alakalıdır.etkisinde olduğumuz bu soguk dalgaları ay sonuna dek devam edecektir.
    Ocak ilk haftası için sinyaller güzel gidiyor. CFS sistemin yeşil ışıgını yaksada.karasızlık tablosu gösteren Gfs bu parazitlerden etkilenmiş gözüküyor.
    ingiltere başta olmak üzere bu haftayı alcak basınclarla kapatsada. Yıl başına kadar düzeleceği sinyali gözükmektedir.
    Son olarak 27 aralık gibi batı bölgelerimizden artan rüzgar ve gelen yağışla lodos etksini gösterecek.orta akdeniz üzerinden gelen sıcak akım toplam 48 saati bölge olarak marmara ege akdeniz sıcak tutacak gibi.
    Lodos bitimi kar gelebilir.süre olarak 2 ocak en erken süre olsada bu geriye atma şansı vardır.
    Takibe devam

• @Winter60 8 OCAK ;) ;)

• Sadece his yine diyorum bu yılbaşı tekrar kar yağacak. Ve geçtiğimiz 2 sene boyunca yılbaşı öncesi Aralık ayı hiç bu kadar soğuk olmadı . Zayıf sistemler alsakta soğuk salınımları sayesinde yer sicakliği daha aralığın ilk günlerine soğuma eğilimine geçti. Havalar zaten ay sonuna kadar soğuk ve ay sonu gelecek beklediğimiz ilk sert sistem 8 ocak 2015 yoğunluğunda olan kar yağışını bize yılbaşı gecesi gelecek. Zaten sonraki günler efsane sitemler diye belirttiğimiz beklenen sistemler silsilesi olacaktır. Bu yazdıklarımı yeni yıla girdiğimiz gece yağan lapa lapa kar yağışını izlerken okuyup gülümsemeniz temennisiyle iyi forumlar :4722

• Sadece his yine diyorum bu yılbaşı tekrar kar yağacak. Ve geçtiğimiz 2 sene boyunca yılbaşı öncesi Aralık ayı hiç bu kadar soğuk olmadı . Zayıf sistemler alsakta soğuk salınımları sayesinde yer sicakliği daha aralığın ilk günlerine soğuma eğilimine geçti. Havalar zaten ay sonuna kadar soğuk ve ay sonu gelecek beklediğimiz ilk sert sistem 8 ocak 2015 yoğunluğunda olan kar yağışını bize yılbaşı gecesi gelecek. Zaten sonraki günler efsane sitemler diye belirttiğimiz beklenen sistemler silsilesi olacaktır. Bu yazdıklarımı yeni yıla girdiğimiz gece yağan lapa lapa kar yağışını izlerken okuyup gülümsemeniz temennisiyle iyi forumlar :4722

yüreğine sağlık kardesim. Ama emin ol bu yazdıklarından bir kaç cümle alıntı yapıp senden veri isteyenler olacak.
    iste bu olaylar sebebi ile bugün yazacağım 18 aralık tahminini yapmama kararı aldım.forum da dışlandıgımı biliyorum.
    Allah herkesin gönlüne göre versin.

• Hocam konunuz hayırlı olsun Allah utandırmasın. Bu sene istanbul için Extrem bir sistem beklentiniz var mı ?

eyvallah saol kardeşim. Allah razı olsun. Extrem bir beklenti var tabiki konuya süreç olarak ilerleyişleri yazıyorum.
    Sistem geliyor demeyeceğim.malum alıntı oluyor.
    iyi akşamlar

• @Winter60
    Kardeş sen yorumlamaya devam et bırak kim ne derse desin alt tarafı bi tahmin bu tutar ve veya tutmaz çok önemli değil.Yorumlarını okumaktan bizler keyif alıyoruz.Konu açıp sistem yorumlamak yürek ister.Sana kolay gelsin.

• eyvallah saol kardeşim. Allah razı olsun. Extrem bir beklenti var tabiki konuya süreç olarak ilerleyişleri yazıyorum.Sistem geliyor demeyeceğim.malum alıntı oluyor.
    iyi akşamlar

hocam çok sağolun değerli yorumlarınızı takip etmeye çalışacağım.

• @Winter60 Veriler şuan yaşadığımız soğuk hava reaksiyonlarıdır.bakın çarşambaya kadar hava güneşli ve soğuk.Hemen üstüne yağışlı bir sistem geliyor ve direkt kar olarak (hafifte olsa) yağmur yağmadan kar geldiği bir sene söylesin o veri isteyenler bende veri istiyorum bakalım :) Verilerden kasıt olarak GSF vs model grafikleri ise eğer onlar bu gece başka yarın sabah başka bir güncelleme ile karşımıza çıkacak. Ben demiyorum ki burada ki üstadlar bu kışın sert olacağını tahmin ediyorlar bende ek olarak geçmiş kış mevsimleri ile bu kişi kıyas edip ortalama bir öngörü çıkarıyorum. Yılbaşı sistemi daha şimdiden bile göz kırptı veri diyorsanız ecmwf grafikleri paylaşılıyor girip bakın. Ama demek istediğim yılbaşı sistemi zaten tatmin edici olacak geçen sene ki 8 ocak sisteminin Sinoptikleri ile aynı. Ben ocak kalan günleri ve Şubat ayında ise bu yılbaşı sisteminden daha sertleri gelecek diyorum. ;)

• tekrardan hepinize teşekkür ederim dostlar.
    Tahmincilik kolay iş değil. Hele ki biz insan oğlunun 10 saniye ilerisi için garanti kesin konuşma yapmamız alalen çok yanlış olduğu gibi bu gibi ileriye dönük vadeleri yanlızca rabbimiz bilir.
    Bizler elimzdeki teknolojik cihazlarla hava degerlerine göre analiz yaparız.
    Tutup tutmayacağını bizler bilemeyiz.