Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ilker Gunebakan hocam sen bilirsin bu işleri. ufak depremler büyük depremlerin enerjisini azaltır mı azalmaz mı ?

Benim bildiğim atıyorum 4 büyüklüğündeki depremden 1000 (100 de olabilir) tane olması lazım ki 5 in enerjisini kırsın yani her derece arasında 1000 katlık enerji farkı var

-Deprem Bursa'da da hissedildi.

• Benim bildiğim atıyorum 4 büyüklüğündeki depremden 1000 (100 de olabilir) tane olması lazım ki 5 in enerjisini kırsın yani her derece arasında 1000 katlık enerji farkı var

-Deprem Bursa'da da hissedildi.

eyvallah bilgilendirme için

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• 99u yasamis biri olarak senelerdir takip ederim deprem konusunu. Ara sıra bazı basit şeyler paylaşıyoruz. Ama bu forumun en büyük artılarından biri de bu konuda detaylı bilgiye sahip güvenilir kisilere sahip olması. Daha önceki bircok mesajda bizi bilgilendiren değerli arkadaşlara birkez daha teşekkür ederim iyiki varsınız.

• Arkadaşlar;

Depremi hissedip yaşayan arkadaşlara çok geçmiş olsun öncelikle. Allah beterinden saklasın.

Şimdi anladığım kadarıyla kafalara takılan iki soru var.

Birincisi, bu deprem bir şeylerin öncüsü / habercisi midir?

İkincisi; olan depremler büyük br depremin etkilerini absorbe edebilir mi?

İkinci sorudan başlayayım ki bazı arkadaşlar cevabını vermiş, onları kızdırmadan ben de bir şeyler söyleyeyim.

Deprem büyüklükleri için referans skalamız olan "richter" ölçeği, aslında logaritmik bir fonksiyondur.

Örneğin, 4,2 ile 4,3 arasında tam bir kat büyüklük farkı vardır.Ya da 4,0 ile 5,0 büyüklüğündeki iki depremden 5,0 olan 4,0 olan depremin 1024 katıdır. 5,1 ise, 4,0 büyüklüğündeki depremin 2048 katıdır.

Yani beklenen deprem atıyorum 7,0 büyüklüğünde ise, 4,0 büyüklüğündeki depremden, aynı yerde, aynı büyüklük ve zamanda onbinlerce deprem olması lazımdır.

Kısaca, teorik olarak mümkün, pratikde çok da mümkün değildir.

Birinci soruya gelirsek eğer, bu depremin öncü, artçı, haberci gibi kıstaslarla açıklayabilecek bilgiye sahip değiliz.

KAF hattında sık sık depremler oluyor zaten. Benim şahsi görüşüm, bu deprem 17.Ağustos-1999 depreminin artçısı bile olabilir. ( Tabi zor bir ihtimal ama olasılık açısından söylüyorum)

Türkiye bir deprem ülkesi ve devamlı depremler olacak. Hazırlıklı olmalı ama depremi büyük bir korku olarak kafamızdan çıkarmalıyız.

Bu çoğrafya depremler üretecek kesinlikle. Ama ısrarla söylüyorum, yer, zaman ve büyüklük konusunda konuşan ve bunu kesin bilgi olarak söyleyen herkes spekülasyon yapıyordur.

Herkese depremsiz günler, kendinize iyi bakın.

• Rusya'nın doğusunda yer Kamçatka'da 7.4 şiddetinde deprem olmuş tsunami uyarısı yapılmış.

kamçatka da tsunamiden çok volkanik aktiviteyi tetikleyebilir diye düşünüyorum.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Antalya'da korkutan deprem!

Antalya'da merkez üssü Kumluca olan 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

• ilker.gunebakan hocam bugün gazetelerde ki (internette) haberi okudunuz mu? bir yanardağ ve arkasından tsunami,onlarca ölü var. Krakatoa yanardağı faaliyete geçtikten sonra oluşan tsunamide endonezyada birçok insan öldü.

Sanırım bu bölgede, yer altı yanardağlarının etkisiyle birçok ada oluşmakta, dolayısıyla deniz altında etkinlik had safhada, ancak tsunamiye ne sebep oldu henüz belli değildi. Ben yanardağın patlamasının arkasından su altında bir göçük olduğunu bunun etkisiyle tsunami oluştuğunu düşünüyorum, sizinde yorumunuzu merak etttim?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Hocam,zaten tespitiniz çok doğru. Bölge, deniz tabanı volkanik hareketlerin yoğun olduğu ve sıkça deprem ve tsunamilerin yaşandığı bir yer.

Depremin oluş sebebi volkanik bir hareket de, tsunami ( benim görüşüm tabi) taban magma'nın yeryüzüne nispeten yakın olduğu ve bu sebepten plakaların hareketleri / kırılması esnasında oluşan kot farkları sebepli oluştuğu yönünde ( uzun bir cümle oldu ama)

Birde yine büyük olasılık, deprem deniz altında olduğu için, magma çıkışını gözlemleyemesek bile, bir çıkışın olduğu yönünde.

Eğer derinlik çok fazla değilse,dediğiniz gibi Ada, kayalık oluşumları dahi gözlenebilir. Ama depremin büyüklüğü düşünüldüğünde, çok büyük bir çıkış olmayabilir. Sorun plakaların hareketi olmalı.

Kolay gelsin, iyi forumlar

• Bu arada, özellikle Alaska'da meydana gelen depremin oluşturduğu "sismik yayılım" Yerküre açısından risk faktörü.

Türkiye- Anadolu plakasında deprem oluşturan dinamikler aynı zamanda bu yayılımdan minumum etkilenmesine sebep oluyor.

Ama benim kendimce iki coğrafya için endişem var. Birincisi, Afganistan - Pakistan bölgeleri, İkincisi ve ürkütücü olan İran - Tahran bölgesi.

Umarım beklentilerimin içi boştur.

Rabbim büyük felaketler vermesin inşallah.

• ilker.gunebakan teşekkürler hocam bende paralel düşüncedeyim sizinle, özellikle alaska eski zamanlarda da büyük depremlere ev sahipliği yapmıştır, bende hemen doğu ve batısına bakıyorum hocam abd ve güney amerika hattı ile japonyanında bulunduğu batı hattı, açıkçası şili tarafları bayadır sessiz sanırım, bu hatta da bir deprem olabilir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Şili, Peru dediğiniz gibi risk bölgeleri.Tahran konusunda eskiden de endişelerim var aslında. Yapı kalitesi, Yoğun nüfus,Alt yapı sorunları, çarpık kentleşme beni insan hayatı bakımından ürkütüyor. Bir de ( bunu dile getirmek belki ahlaki değil ama) kentleşme açısından, bir depremde Tahran'ın alacağı hasar, İstanbul için küçük de olsa bir göstergedir.

Çok dikkatli olmak gerekiyor.

• xhacker09x

Şimdi şöyle düşünmek gerekli.Aşağıda ki resim " pangea" adı verilen ve kıtalar ayrışmaya başlamadan önceki durum.

Pangea;

Teorik olarak tek kıta varken, yerkabuğunun,magma üzerindeki hareketi kaynaklı ayrışma başlıyor. Ama bu ayrışma çok da sancısız bir ayrılık değil tabi ki. Yer kabuğu üzerinde kırıklar, çatlaklar oluşuyor. Kırılım noktaları oluşuyor, yerüstü plakaları bir birinin altına girip, üstüne çıkıyor.

Bu "ayrışma" belki milyonlarca yıl sürecek diğer bir süreçte ise tekrar " birleşmeye" dönecek.

İşte bu süreçin tam neresinde olduğumuzu bilemiyoruz. Hızla hareket sürüyor mu? Yavaşladı mı? Duracak mı?

Bilmiyoruz.

Yer kabuğu hareketleri işte bu sebeplerle oluşuyor. Fay hatları ve Volkanik aktiviteler kaynaklı bir çok oluşum söz konusu.

Bahsedilen Etna yanardağı aslında tek bir volkan değil. Ege dediğimiz deniz, volkanik hareketler kaynaklı oluşan bir denizi

İşte, bizim Ege Bölgesinde, Akdeniz'in bir kısmında, Çanakkale dolaylarında yaşadığımız hareketlerin sebebi bu volkanik hareketler.

Ege bölgesinde olan bir Magma hareketi, Etna, Vezüv'ü tetikleyebileceği gibi, tersi de olabilir. Tek taraflı düşünmemek gerekli.

Özellikle bu bölgede ki hareketleri çok kapsamlı olarak ve çok yönlü düşünmek gerekli.

İyi forumlar