Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
    • Offizieller Beitrag

Bilgisi olanlar cevaplayabilir mı?1963 Adalar depremi beklenen depremi geciktirmis yada büyüklüğü azaltmış olabilir mi? Hiçbir hoca bahsetmiyor bu depremden.

Narsil  PergamoN

hocam yazınızı geç gördüm. Ramazan hocanın şöyle bir tweeti var. Çınarcık depremi KAF üzerinde değil gibi görünüyor dolayısıyla beklenen marmara depreminin büyüklüğünü azaltmaz. Velev ki KAF üzerinde olduğunu kabul edelim, yine azaltmaz. Deprem büyüklükleri arasında enerji açısından üstel bir artış var yani logaritmik bir fonksiyon söz konusu dolayısıyla 6.3 gibi orta şiddette depremlerin enerji açısından 7.0 ve büyük depremlerin enerjisini azaltma imkanı yok.

• Son 2 gündür Marmara depremi ile ilgili dillendirmeler çoğaldı. Özellikle naci görür ve cenk yaltırak hocanın kamuoyundan sakladığı veya son günlerde bildiği veya tespit ettiği birşeyler olabilir mi?

Bu arada kandilli Marmarayı ölçüm cihazlarıyla doldurdu ve GPS olarak da izliyorlar, acaba bir şeyler tespit etme ama kamuoyuna açıklanmayan birşeyler olabilir mi?

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• 傳台灣搜救隊被客氣趕走 消防署:救災優先 - 政治要聞
    土耳其、敘利亞邊界日前發生規模7.8的百年大震,台灣在第一時間派遣2梯次搜救隊前往協助救災,有媒體引述在災區擔任翻譯的東海大學教授葉瑪思說法報導指出,土耳其當局為搶功勞、名聲「客氣趕走」台灣搜救隊,讓他相
    www.chinatimes.com

Türkçeye çevirip okuyun

• Son 2 gündür Marmara depremi ile ilgili dillendirmeler çoğaldı. Özellikle naci görür ve cenk yaltırak hocanın kamuoyundan sakladığı veya son günlerde bildiği veya tespit ettiği birşeyler olabilir mi?

Bu arada kandilli Marmarayı ölçüm cihazlarıyla doldurdu ve GPS olarak da izliyorlar, acaba bir şeyler tespit etme ama kamuoyuna açıklanmayan birşeyler olabilir mi?

Hocam tespit etse bile kesinlik ifade etmez ki. Ne diyecekler deprem geliyor kaçın mı diyecekler sanki? Böyle bir sorumluluğu kimse göze alamaz. Benzer uyarılar yıllardır var ve deprem sürecinin de sonlarına yaklaşmış olabiliriz. Ama yine de bir tarih veremediğimizden dolayı 3 ay sonra da olabilir, 3 yıl sonra da. Keşke bilebilsek. Son günlerde bu kadar dillendirmesinin sebebi gündemin tamamen deprem olmasından dolayı. 1 ay sonra kimse gözükmez.

• Hocam tespit etse bile kesinlik ifade etmez ki. Ne diyecekler deprem geliyor kaçın mı diyecekler sanki? Böyle bir sorumluluğu kimse göze alamaz. Benzer uyarılar yıllardır var ve deprem sürecinin de sonlarına yaklaşmış olabiliriz. Ama yine de bir tarih veremediğimizden dolayı 3 ay sonra da olabilir, 3 yıl sonra da. Keşke bilebilsek. Son günlerde bu kadar dillendirmesinin sebebi gündemin tamamen deprem olmasından dolayı. 1 ay sonra kimse gözükmez.

Bence kandilli ve bazı bilim adamları durumun farkında,

Çünkü kandilli müdürü Marmara bölgesi en iyi bildiğimiz yer diyordu.

Kandillinin bununla ilgili bir tahmini vardır ama kamuoyu ile paylaşmaya kimse cesaret edemez haklısın.

Depremin gününü ve saatini bilemezler tabiki ama çoğu parametrenin farkındadır...

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Bence kandilli ve bazı bilim adamları durumun farkında,

Çünkü kandilli müdürü Marmara bölgesi en iyi bildiğimiz yer diyordu.

Kandillinin bununla ilgili bir tahmini vardır ama kamuoyu ile paylaşmaya kimse cesaret edemez haklısın.

Depremin gününü ve saatini bilemezler tabiki ama çoğu parametrenin farkındadır...

Cenk hoca belirtiyor artık sona yaklaştığımızı tarihsel aktivitelere göre ve stres birikimine göre faylarda. bu Silivri depremlerinin de haberci olduğunu çoğu hoca söyledi Cenk hoca dahil.

• Cenk hoca belirtiyor artık sona yaklaştığımızı tarihsel aktivitelere göre ve stres birikimine göre faylarda. bu Silivri depremlerinin de haberci olduğunu çoğu hoca söyledi Cenk hoca dahil.

Şöyle bir alıntı yapayım, son durumu göstermek için. Artık siz değerlendirin.

İstanbul' a gelmesinden korkulan felaket, ortalama her 500 yılda bir aynı fayın kırılması ile tekrarlayan çok yıkıcı bir deprem.

Bunlara Ayasofya' nın kubbesini yıkan çok büyük depremler denir.

Büyüklüğü 7.6 civarında olmalı.

Tarihte 558, 989 ve 1509 yıllarında bu depremler tekrarlamıştır.

Aritmetik hesaba göre 1509+500=2009 yılında ortalama deprem peryodunun süresi dolmuştur.

Günümüzde 1509 Kıyamet-i Sügra (küçük kıyamet) üzerinden tam 514 yıl geçmiştir.

Tarihsel süreçte İstanbul depremleri hep İzmit depremlerinin ardından meydana gelmiştir.

Tarihsel depremlerde aradan geçen minimum süre 3 yıl, maksimum süre ise 19 yıldır.

553 İzmit Depremi -----> 557 İstanbul Depremi (3 yıl sonra)

975 İzmit Depremi -----> 989 İstanbul Depremi (14 yıl sonra)

1490 İzmit Depremi ----->1509 İstanbul Depremi (19 yıl sonra)

1999 İzmit Depremi -----> ? İstanbul Depremi ( ? yıl sonra)

1999 İzmit Depremi' nin üzerinden 23 yıl geçmiştir.

İstatistik bilimine göre depremin normal süresi çoktan dolmuştur.

• Offizieller Beitrag

hep sen soruyorsun bu defa ben sorayım. bu depremler hangi fay(lar)a ait, Ayrıca marmara böglesi için 500 yıl beklemeyen depremler var misal 1766-1 ve 1766-2 depremleri, bunlarında tekrarlanma aralıkları neredeyse doldu, yani ne olacak şimdi

• harika bir istatistik yazmışsınız elinize sağlık bende bunu arıyordum cenk hocanın belirttiği tarihler bunlar en uzun makas 2026 da iyice doluyor diyordu izmit depremi için yani 2019 dan sonra artık her an deprem olabilir diyordu ve biz 2023 yılındayız Allah korusun diyelim

• hep sen soruyorsun bu defa ben sorayım. bu depremler hangi fay(lar)a ait, Ayrıca marmara böglesi için 500 yıl beklemeyen depremler var misal 1766-1 ve 1766-2 depremleri, bunlarında tekrarlanma aralıkları neredeyse doldu, yani ne olacak şimdi

Valla sayın hocam ben alıntı yaptım, sizin kadar bilgim yok. Yazıda hata var mı?

• Offizieller Beitrag

Valla sayın hocam ben alıntı yaptım, sizin kadar bilgim yok. Yazıda hata var mı?

estf yazıda hata yok beraber konuşuyoruz, bende konunun uzmanı değiliim ama kendimce açıklık gördüğüm yere soru sordum:)

• Uzatmalara oynuyoruz kısaca

• Offizieller Beitrag

İstatistik ve sayılar yalan söylemez... 2150 gibi tarihler veren tipler neye göre veriyor acaba?

Dikkat çekici olan İzmit depremlerinden sonra gelen İstanbul depremleri sürekli artarak ötelenmiş tarihler(3-14-19) ötelenme süresi artmaya devam etmiş 23 yıl ile.

• estf yazıda hata yok beraber konuşuyoruz, bende konunun uzmanı değiliim ama kendimce açıklık gördüğüm yere soru sordum:)

Hocam bu kadar eski depremlere ait kayıtlara zaten ulaşmak epey zormuş. Hatta Cenk hocanın 1766 depremlerine de daha önce itirazlar okumuştum sanki. Yok o fayda olmadı şu büyüklükte değil vs. Deprem uzmanları arasında da görüş birlikteliği yok.

• İstatistik ve sayılar yalan söylemez... 2150 gibi tarihler veren tipler neye göre veriyor acaba?

Dikkat çekici olan İzmit depremlerinden sonra gelen İstanbul depremleri sürekli artarak ötelenmiş tarihler(3-14-19) ötelenme süresi artmaya devam etmiş 23 yıl ile.

hocam onlar hoca bile değil onları dikkate alanlar hayatının hatasını yapar zaten piyasa da o öyle diyen 2 kişi var keşke haberlere bile çıkartmasalar da Medya seviyor bu tarz şeyleri

• İstatistik ve sayılar yalan söylemez... 2150 gibi tarihler veren tipler neye göre veriyor acaba?

Hocam o kadar uzun tarih verenlere zaten itibar etmiyorum. Onların bu alanda uluslararası bir tane yayınlanmış makalesi, kendini kanıtlamışlığı yok. Ama dediğiniz şey de önemli. Umarım istatistik devam eder ve ötelenme uzun yıllar sürer.