Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam İzmir depremi bir anda geldi bir tane 1 veya 2 büyüklüğünde öncü bile yapmadi hemen 6.9 ile kırdı fayı nedense büyük depremler bir anda oluyor sessiz sedasız yani..

Hocam tam olarak bilemiyorum dediğim gibi konu hakkında bilgim yok. Şöyle birşey var artçı depremler sıklaşınca halk arasında şöyle denir; Büyük deprem mi olacak yoksa ? Çevremde böyle çok duydum. Deprem bir gerçek olacağın önüne de geçilmez. Tedbir bizden taktir Allah'tan. Beterinden korusun İnşallah..

• Hiç bir büyük deprem bir anda oluşmaz, yakın tarihli ülkemizde can kaybına neden olan Sisam depremi , Elazığ/Sivrice ,(Malatya/Doğanyol) depremide hazırlık sürecinden geçmiş depremlerdir.Her iki depremdede yıl/aylar öncesinden özellikle antitetik konumdaki faylar tarafından 4.5/5.7Mw arasında değişen çok sayıda deprem üretilmişdir.Oluşacak anaşok'un bu depremlerden ne zaman sonra meydana geleceğini kimse günümüz koşullarında bilemeyeceği ve bilemediği için can ve mal kayıplarının önüne geçememişdir.

Her +3.5/+4Mw deprem sonrası daha büyüğü gelebilir diyen bir kişinin Marmara vehayut Yedisu depremi (Gözde iki nokta ) oldukdan sonra ben demiştim demesinin depremleri tahmin etmesiyle ve deprem bilimiyle alakası yoktur.

Sismik etkinliğin arttığı noktalarda er yada geç (gün-ay-yıl) sonra hissedilir daha büyük bir deprem meydana gelme olasılığı çok yüksekdir bu depremler artçı değil, hazırlık evresi (öncü) depremlerdir anaşok ne zaman sonra meydana gelecek günümüz koşullarında bilmek mümkün değildir.

• 2022 Yılı ülkemiz karasallığında meydana gelen +4Mw depremler;

OCAK: (6)

1-Ayvacık/Dursunbey/BALIKESİR 5.0M

2-Kızılören/Meram/KONYA 4.1M

3-Sarıoğlan/KAYSERİ 5.1M

4-Okçular/Karakoçan/ELAZIĞ 4.8M/4.0M

5-Şenova/Kovancılar/ELAZIĞ 4.0M

ŞUBAT: (3)

1-Güzelköy açıkları/TEKİRDAĞ 4.2M

2-Gemlik Körfezi/BURSA 4.1M

3-Karahan/Muradiye/VAN 4.0M

MART: (3)

1-Korekem/Mustafakemalpaşa/BURSA 4.2M

2-Taşdamlar/Çelikhan/ADIYAMAN 4.5M

3-Budaklar/Çat/ERZURUM 4.0M

NİSAN: (2)

1-Tekederesi/Pütürge/MALATYA 5.2M

2-Başkale/VAN 4.1M

MAYIS: (4)

Çukurören/Gediz/KÜTAHYA 4.4M

Karaköse/Sincik/ADIYAMAN 4.2M

Aralık/Çaldıran/VAN 4.1M

Yeşilgöl/Yedisu/BİNGÖL 4.1M

HAZİRAN: (10)

Çaypınar/BALIKESİR 4.9M

Küçükbağlar/TOKAT 4.0M

Karapınar/Hekimhan/MALATYA 4.6M

Kuşçu/Muradiye/VAN 5.3M 4.5M 4.2M

TEMMUZ: (5)

Tahtalı/Gönen/BALIKESİR 4.8M

Kozluören/Soma/MANİSA 4.5M

Sarıçökek/Kaynaşlı/DÜZCE 4.2M

Tevekkeli/KAHRAMANMARAŞ 4.6M

Kelle/VAN 4.1M

AĞUSTOS: (4)

Çatak/ÇORUM 4.2M

Kocalar/KAHRAMANMARAŞ 4.3M

Gökoğlan/Tekman/ERZURUM 4.2M

Yoncalıbayır/Kovancılar/ELAZIĞ 4.0M

EYLÜL: (6)

Topsakal/Gürpınar/VAN 4.1M

Elmalı/Yedisu/BİNGÖL 4.9M

Esenevler/Tercan/ERZİNCAN 4.6M

Balçeşme/Göle/ARDAHAN 5.3M 4.3M 4.2M

EKİM: ilk 4 gün (1)

Otmanlar/Köyceğiz/MUĞLA 4.6M

Son 6 ay'daki microdepremler ve Sismojenik zondaki kırılmayı simgeleyen +3Mw depremler dikkate alındığında önümüzdeki ay-yıllarda Gökova fayının doğu ucu Muğla:Ula/Köyceğiz/Marmaris , Denizli:Baklan/Çivril/Çal Osmaniye:Sumbaş/Kadirli/Toprakkale Kahramanmaraş/Türkoğlu,Pazarcık , Gökdere yükselimi Elazığ/Palu,Karakoçan,Kovancılar,Arıcak , Muş/Bulanık , Erzincan/Çayırlı ve Erzurum/Aşkale arası Erzurum/Köprüköy,Karayazı ,Van/Başkale,Saray , Kars/Selim,Kağızman , Ağrı/Doğubayazıt,Patnos Iğdır/Aralık ve çevrelerini etkileyecek hissedilir depremlere hazır olmakda fayda var.Bu bir tahmin olmayıp mevcut sismisiteye bağlı bilgilendirme amaçlıdır %100 geçerliliği yokdur.

Sismik hareketliliğin son aylarda düştüğü , son 2 yıldır ise oldukça hareketli olan , kayma hızı düşük kıta içi faylardan biri olan Deliler fayınında depremlerine devam etme olasılığı yüksek.

• Doğrudur, asıl hareket 2019'da 5,8 olan depremle başladı diye düşünüyorum. Ama zamanı konusunda çok farklı görüşler var. Kimine göre çoktan olması lazımdı, kimi 2025 diyor, kimi en az 50 sene olmaz diyor. Benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla pek bir süre kalmadı ama yine de deprem çok fazla bilinmezlik içerdiğinden kesin zamanını bu teknoloji ile bilemeyiz.

Şu an istatistikler verilere göre senelik ihtimaller %6'yı geçti. Ve her sene üstüne koyarak artıyor. 2027 sonuna kadar gerçekleşeceğini düşünüyorum.

• Şu an istatistikler verilere göre senelik ihtimaller %6'yı geçti. Ve her sene üstüne koyarak artıyor. 2027 sonuna kadar gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Olabilir ihtimaller giderek artıyor. Güzel bir alıntı yapayım durumun anlaşılması adına.

İstanbul' a gelmesinden korkulan felaket, ortalama her 500 yılda bir aynı fayın kırılması ile tekrarlayan çok yıkıcı bir deprem.

Bunlara Ayasofya' nın kubbesini yıkan çok büyük depremler denir.

Büyüklüğü 7.6 civarında olmalı.

Tarihte 558, 989 ve 1509 yıllarında bu depremler tekrarlamıştır.

Aritmetik hesaba göre 1509+500=2009 yılında ortalama deprem peryodunun süresi dolmuştur.

Günümüzde 1509 Kıyamet-i Sügra (küçük kıyamet) üzerinden tam 512 yıl geçmiştir.

Tarihsel süreçte İstanbul depremleri hep İzmit depremlerinin ardından meydana gelmiştir.

Tarihsel depremlerde aradan geçen minimum süre 3 yıl, maksimum süre ise 19 yıldır.

553 İzmit Depremi -----> 557 İstanbul Depremi (3 yıl sonra)

975 İzmit Depremi -----> 989 İstanbul Depremi (14 yıl sonra)

1490 İzmit Depremi ----->1509 İstanbul Depremi (19 yıl sonra)

1999 İzmit Depremi -----> ? İstanbul Depremi ( ? yıl sonra)

1999 İzmit Depremi' nin üzerinden 23 yıl geçmiştir.

İstatistik bilimine göre depremin normal süresi çoktan dolmuştur.

• Bu konuda deprem olasılığını dillendirmek sanki enerji olarak çekiciliği oluşturuyor gibi geldiğinden yazmak istemiyorum. Ama Marmara denizinin hareketliliğinden çok Balıkesir Manyas gönen Bandırma merkezli 4 üstü depremler beni daha çok çekindiriyor nedense... :/

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• İran'da 5.8 büyüklüğünde deprem olmuş. Daha önce bir yerde İran'da ne zaman böyle deprem olsa kısa sürede ülkemizde de hissedilir bir deprem oluyor diye okumuştum. Bakalım bu sefer olacak mı?

• Van/Başkale fayının 55km doğusunda Tebriz fay sisteminin ,tassuj fay segmentinde Kandilliye göre 5.8Mw Afad ve emsc’ye 5.6Mw büyüklüğünde bir deprem meydana geldi 23 Şubat 2020’de Başkale fayının kuzeyinde meydana 5.9’luk depremi 10 saat sonra 6.0Mw bir deprem daha izlemiş ülkemizde 10 kişi hayatını kaybederken 50 kişi yaralanmış,İran’da ise 75 kişi yaralanmışdı gece meydana gelen depremde ise İran’da yerel hasarlar mevcut şuan için can kaybı bildirilmedi 276 yaralı var.

Tebriz fay sistemi en az 5 segmentden oluşan bir fay sistemi, büyük depremlerin tekrarlanma aralığı ise 215-350 yıl arasında değişiyor.Son yıllarda Başkale fayı ile Tassuj segmenti arasındaki sıçrama bölgesinde yüksek sismik aktivite mevcut Tassuj segmentindeki son büyük deprem 1807 yılında , Başkale fayı ile Tassuj segmenti arasında kalan Salmas fayında 1930 yılında 7.1Ms’lik bir deprem meydana gelmiş 1.500-3000 kişi arasında hayatını kaybetmişdir.

• AFAD Deprem on Twitter
    “#Deprem Büyüklük:5.1 (MW) Yer:İyon Denizi Tarih:09-10-2022 Saat:01:02:12 TSI Enlem:38.296 N Boylam:21.234 E Derinlik:10.91 km Detay:https://t.co/kjrYIqAq7q”
    twitter.com

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• İran'da 5.8 büyüklüğünde deprem olmuş. Daha önce bir yerde İran'da ne zaman böyle deprem olsa kısa sürede ülkemizde de hissedilir bir deprem oluyor diye okumuştum. Bakalım bu sefer olacak mı?

Osmaniye 5.0 oldu. Tabi ben Akdeniz odaklı değil daha çok Doğu veya Marmara odaklı bir deprem bekliyordum. Akdeniz zaten hep hareketli.

• Son 6 ay'daki microdepremler ve Sismojenik zondaki kırılmayı simgeleyen +3Mw depremler dikkate alındığında önümüzdeki ay-yıllarda Gökova fayının doğu ucu Muğla:Ula/Köyceğiz/Marmaris , Denizli:Baklan/Çivril/Çal Osmaniye:Sumbaş/Kadirli/Toprakkale Kahramanmaraş/Türkoğlu,Pazarcık , Gökdere yükselimi Elazığ/Palu,Karakoçan,Kovancılar,Arıcak , Muş/Bulanık , Erzincan/Çayırlı ve Erzurum/Aşkale arası Erzurum/Köprüköy,Karayazı ,Van/Başkale,Saray , Kars/Selim,Kağızman , Ağrı/Doğubayazıt,Patnos Iğdır/Aralık ve çevrelerini etkileyecek hissedilir depremlere hazır olmakda fayda var.Bu bir tahmin olmayıp mevcut sismisiteye bağlı bilgilendirme amaçlıdır %100 geçerliliği yokdur.

Varan 1: Osmaniye/Kadirli (Düziçi) 5.1Mw kaynak fay muhtemelen Toprakkale fayı çözümü bekleyelim bakalım.