Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugün size başıma gelen bir olayı anlatayım, oturduğum binaya yaklaşık 1 - 1,5 sene önce taşındım ve bütçem buraya yetti, taşınmadan önce bina sağlam falan demişti oturanlar ve bunu 3 4 daire bu şekilde söyledi, neyse taşındık şuan oturuyoruz evimizde müteahhit ile görüştüklerini falan da söylemişlerdi, az önce apartman görevlisi bina whatsapp grubundan bir mesaj atmış, (kısa geçiyorum) binanın 40 yaşına yaklaştığını ve deniz kumu ile yapıldığını, bir iki müteahhit ile görüşüldüğünü ve brüt 91 metre kare olacağını söyledi, (şuan daireler net 110 metre kare) tabi 91 metre kare brütü duyan cahil insanlar küçük evde oturup güvende olurum yeni binada otururum diyeceğine evim büyük olsun gerekirse ölürüm diyolar, şuan gerçekten şok oldum ve bu binanın müteahhite gitmesi için elimden geleni yapacağım, 3 5 tane cahil yüzünden kendimi eşimi ve çocuklarımı tehlikeye atamam. (başınızı şişirdim kusura bakmayın ancak ne tip insanlar var hiç bir şey umurunda olmayan bunu paylaşmak istedim...

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Şu veriyide 2020'nin sonlarına doğru güncelleyelim..

Son 10 yılın gerçekleşen deprem sayıları ve 2020 yılında şuana kadar gerçekleşen deprem sayıları,son 10 yılın ortalamaları şöyle;

8.0-9.9M ortalama 1.1 2020 gerçekleşen 0

7.0-7.9M ortalama 14.8 2020 gerçekleşen 9

6.0-6.9M ortalama 135.7 2020 gerçekleşen 101

5.0-5.9M ortalama 1605.3 2020 gerçekleşen 1180

Dünya genelinde depremler ortalama altında kalırken,ülkemizin depremselliği ikinci yarıdada çok aktif seyretti.

+7Mw depremlerin dağılımı;

1-7.8Mw Amerika/Alaska 2020 Alaska peninsula Earthquake

2-7.7Mw Jamaica/Hanover offshore 2020 Caribbean Earthquake

3-7.6Mw Amerika/Alaska 2020 Alaska peninsula Earthquake

4-7.5Mw Rusya/Kuril island 2020 Kuril islands Earthquake

5-7.4Mw Meksika/Oaxaca 2020 Oaxaca Earthquake

6-7.4Mw Yeni Zelanda/Kermadec island

7-7.0Mw Türkiye/İzmir ve Greece/Samos 2020 Aegean Sea Earthquake

8-7.0Mw Papua yeni gine/Oro offshore

9-7.0Mw Rusya/Kuril island

Can kaybı meydana gelen depremler;

1-Ege denizi depremi 7.0Mw Can kaybı:118

2-Türkiye/Malatya,Doğanyol 6.8Mw Can kaybı:41

3-Türkiye/İran sınırı Van/Başkale 6.0Mw Can kaybı:10

4-Meksika/Oaxaca 7.4Mw Can kaybı:10

5-Porto riko/Guayanilla offshore 6.4Mw Can kaybı:4

6-Çin/Yunnan 5.1Mw Can kaybı:4

7-İran/Tahran 4.6Mw Can kaybı:2

8-Filipinler/Doğu Visayas 6.6Mw Can kaybı:2

9-Türkiye/Bingöl,Karlıova 5.9Mw Can kaybı:1

10-Peru/Ancash 4.5Mw Can kaybı:1

11-Papua yeni gine/oro offshore 7.0Mw Can kaybı:1

12-Hırvatistan/Zagreb 5.3Mw Can kaybı:1

13-Endonezya/Batı Sulawesi 5.1Mw Can kaybı:1

• Bugün size başıma gelen bir olayı anlatayım, oturduğum binaya yaklaşık 1 - 1,5 sene önce taşındım ve bütçem buraya yetti, taşınmadan önce bina sağlam falan demişti oturanlar ve bunu 3 4 daire bu şekilde söyledi, neyse taşındık şuan oturuyoruz evimizde müteahhit ile görüştüklerini falan da söylemişlerdi, az önce apartman görevlisi bina whatsapp grubundan bir mesaj atmış, (kısa geçiyorum) binanın 40 yaşına yaklaştığını ve deniz kumu ile yapıldığını, bir iki müteahhit ile görüşüldüğünü ve brüt 91 metre kare olacağını söyledi, (şuan daireler net 110 metre kare) tabi 91 metre kare brütü duyan cahil insanlar küçük evde oturup güvende olurum yeni binada otururum diyeceğine evim büyük olsun gerekirse ölürüm diyolar, şuan gerçekten şok oldum ve bu binanın müteahhite gitmesi için elimden geleni yapacağım, 3 5 tane cahil yüzünden kendimi eşimi ve çocuklarımı tehlikeye atamam. (başınızı şişirdim kusura bakmayın ancak ne tip insanlar var hiç bir şey umurunda olmayan bunu paylaşmak istedim...

keske bınanızın sahlam olup olmadıgını komsularınıza degılde yetklı bırımlere sorsaydınız.daha az canınız sıkılırdı..

• Bergamada birşey hissetmedim deprem ağına bir sürü güçlü deprem bildirimi gönderilmiş ilginç ,trol yoktur umarım hisseden varmı?

Twiter'de sadece 2 kişi var deprem hissettiğini söyleyen. Korktum bir an. Ama ne sağlıklı bir bilgi ne de öğrenebildiğim bir durum yok.

• Twiter'de sadece 2 kişi var deprem hissettiğini söyleyen. Korktum bir an. Ama ne sağlıklı bir bilgi ne de öğrenebildiğim bir durum yok.

Bu kadar sürede çözümlenmemesi imkansız ya yanlış alarm gönderdiler yada bilerek yapılmış organize troll.

Bildirim gönderende az değil ilginç yani

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Kandilli otomatik çözüm 5.2 gözüküyor 5.7-5.8’lerde bir deprem olabilir uzak istasyon çözümleride önemli.

Pütürge’deki atım açıklığı deprem üretmeye devam ediyor 6.1-6.2’lik deprem üretmek yerine parçalı kırıyor 5.5-6.0 arası depremlerle.