Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi paranoyak olursunuz kafanızı dağıtın biraz. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok, ufak tefek hazırlıklar dışında. Bin kere söyledim yine söylüyorum 99 depremini gece 3'te uyanıkken yaşadım çalışıyordum. Sağa sola tutunmaktan başka hiçbir şey elden gelmiyor haraket edemiyorsun,birde gece olunca görmüyorsun. Deprem elbeltte olacak, ama olacaksa da inşallah gündüz olur. Rabbim inşallah hiç yaşatmaz böyle bir olay. Kafanızı dağıtın arkadaşlar, yapabileceğimiz hazırlıkları yapalım.

Haklısın hayat devam ediyor tek birşeye katılamıyorum gündüz olursa daha sıkıntılı diye düşünüyorum 99 da ne olduğunu anlamadık bile gün ağarınca felaketi gördük.

• Meydana gelen depremlerin haritadan yerine bakarak ana segment’de meydana gelmiştir demek imkansız.Haritada çizilen çizikler hiçbir şey ifade etmiyor bunun yorumu yapabilmek için odak mekanizması çözümü lazım ki anaşok sayılacak (en büyük deprem) hariç bu veriler halkla paylaşılmıyor.

Arka sayfalarda derinlikle ilgili bir kaç soru sorulmuş doğrultu atımlı fayların derinliği genelde ( anaşokun odak mekanizması)10-15km ortalamasındadır 20’yi çok zor geçer ve bu derinliğe sığ deprem denir. Özellikle büyük depremlerde yüzey kırığı (faylanması) meydana getirebilir. Meydana gelen Artçılar fayın yaptığı eğim doğrultusunda 3-4km dahil 20-25km derinliklere kadar inebilir. Farklı derinliklerde meydana gelmesi ekstra birşey ifade etmez.

Birkaç işim vardı takip edemedim 4’lük bir deprem meydana gelmiş emsc’ye göre

Bölgedeki dağılıma. Bakılırsa 2 tane’dende fazla küçük fay mevcutmuş gibi görünüyor 4’lük son deprem değil bana göre.

Aklımdaki soru bu fay zonun’da 10-15km uzunlukta başka bir ters faylanma varmı? Aksi takdirde büyük istanbul depremini tetiklemesinden hariç benzer büyüklükte 5.6/5.7/5.8m deprem üretebilir bunun örnekleri çok kez gördüm.

e9d2c.png

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• balikciliga ilgim var. Balik tutma ile ilgili facede grup var. Birkacina uyeyim. Birisi bi balik yakalamis normalde dipte olan balik ama su yuzeyinde yakalanmis. Yakalayanda deprem olucak heralde ki balik yuzeye geldi dedi. Hakikatende deprem oldu. Tesaduftur belkide bilemem.

bu birçok hayvanda görülüyor arların koşuşturması köpeklerin uluması gibi ....

• Abi paranoyak olursunuz kafanızı dağıtın biraz. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok, ufak tefek hazırlıklar dışında. Bin kere söyledim yine söylüyorum 99 depremini gece 3'te uyanıkken yaşadım çalışıyordum. Sağa sola tutunmaktan başka hiçbir şey elden gelmiyor haraket edemiyorsun,birde gece olunca görmüyorsun. Deprem elbeltte olacak, ama olacaksa da inşallah gündüz olur. Rabbim inşallah hiç yaşatmaz böyle bir olay. Kafanızı dağıtın arkadaşlar, yapabileceğimiz hazırlıkları yapalım.

bende 99 çok kötü yaşadım tutunmayı birakın bir adım atıp ayakta duramadım bende gece olsun diyorum olacaksa hiç değilse çoluk çocuk derdine düşmem diyorum .

• 99'da Depremin D'sinden haberi olmayan yüz binlerce insan vardı bu faktörü de unutmamak gerekir.

şimdi 99 depremini iliklerine kadar yaşayıp korkan insanlar var . Deprem öldürmese bile bir çok kişi kalp krizinden ölür . Nitekim 99 depreminden sonra kalp hastalıklarında büyük artış oldu

• @4 Şubat Bölgenin jeolojik yapısı çok karışık dikine bir alanda değilde gülpınar açıklarından batıya doğru bir hattı riskli görüyorum özellikle uzun zamandır kırılmayan behramkale fayı mevcut Ayvacık depremlerinden sonra belirgin bi aktivite oldu üzerinde ama anaşok gelmedi . Aynı şekilde batıya doğru gittikçe daha açıkda skrios fayı mevcut o hatta uzun zamandır kırılmadı 6.8-6.9 deprem üretme potansiyeli var tabi bunların zamanları konusunda konuşmak imkansız ama çok uzak değil bana göre .

ee8994616c08179.png

063ef7c86e3a46ea7c.png

7c3dfaf5f38a865319de8.png

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Bu depremler bize İstanbul’da oturduğumuz yapıların az katlı ve betonsuz olması konusunda uyarıyor

Allah’ın izniyle kimse zarar görmeden atlatırız bu depremleri inşaallah

Hepimiz aynı gemideyiz Rabbim tüm İnsanları korusun inşaallah Amin

• PergamoN hocam Giresun/Eynesil açıklarındaki deprem için yorumuzu merak ediyorum. Karadeniz açıklarında fay hattı var mı?

Zaman zaman bu tür depremler üretiyor riskin en düşük olduğu yer çok büyük deprem kayıtları yok 5-6lıklar mevcut ama daha kuzeyde gürcistan açıklarında ve karasallığında bölgedeki faylanmayı bende bilmiyorum herhangi bir makale okumadım.

• Kaliforniyada bile erken uyarı sistemi varmış bunu öğrendim. Bizim de yapmamız lazım aciliyetle. Depremden saniyeler önce otomatikmen suyu, gazı elektriği kesebilmemiz yüzlerce kişinin canını kurtarabilir.

• Kaliforniyada bile erken uyarı sistemi varmış bunu öğrendim. Bizim de yapmamız lazım aciliyetle. Depremden saniyeler önce otomatikmen suyu, gazı elektriği kesebilmemiz yüzlerce kişinin canını kurtarabilir.

Ben kamu birimlerinde var diye biliyorum.

• Odtu depremin kumburgaz fayinda oldugunu soyluyor. Fayin bati ucunda olmus. Yani 7 uzerinde deprem uretecek bir faymis. Biz haritaya baktigimizda ana fayin uzerinde gozukuyor. Deprem olan yerde ayrica 7 lik deprem beklenen faymi var ?

• Odtu depremin kumburgaz fayinda oldugunu soyluyor. Fayin bati ucunda olmus. Yani 7 uzerinde deprem uretecek bir faymis. Biz haritaya baktigimizda ana fayin uzerinde gozukuyor. Deprem olan yerde ayrica 7 lik deprem beklenen faymi var ?

Evet üstad bende okudum çok ilginç bir açıklama olmuş tutarsızlık var herkesin farklı bir teorisi var gibi