2016 - 2017 Kış Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sibirya uyan artik :bawling:

Sibirya uyanık zaten :D Bu sene uyandı :D Sadece kafası karışık sistemler Avrupa'yamı gitsin yoksa Türkiye'ye mi diye :D

Cidden bu sene Sibarya bekleniyor kışın 2.yarısına damgasını koyacak Sibirya.Bir yerler çok mutlu olacak gibi.

• Sibirya uyanık zaten :D Bu sene uyandı :D Sadece kafası karışık sistemler Avrupa'yamı gitsin yoksa Türkiye'ye mi diye :D
    Cidden bu sen Sibarya bekleniyor kışın 2.yarısına damgasını koyacak Sibirya.Bir yerler çok mutlu olacak gibi.

insallah :)

• Özellikle son 20 yıllık sonbahar kış gözlemlerine baktığımızda erken kış koşulları yaşamaya başladığımız sonbaharları takip eden kışlarda mevsimine göre uygun yağış ve sıcaklık ortalamalarını yakalayamadığımızı çöpe attığımız Ocak ve hatta Şubat aylarını birçoğunuz hatırlayacaksınız. Bu yıl ben özellikle Aralık ayının ortasına kadar özellikle de kuzeybatı bölgeler için bu nitelikte salınımlar beklemiyorum. La Nina'nın ülkemiz kış koşullarına olan etkisi tartışmaya açık olsa da genel olarak orta ve orta üstü kuvvette La Nina yıllarında kışın karakteri mevsimine uygun gerçekleşiyor. Yağış bakımından özellikle Şubat ayının daha kısır olabileceğini bunun sebebi olarak Sibirya YB' ının son yıllarda olmadığı kadar etkili olacağını öngörüyorum. DEK'ler Ocak sonu ve Şubat başına damga vuracaktır, en şanslı bölgelerin Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz ve İç Ege olacağını öngörüyorum. Ankara'da ayazın -20 lere dayandığı İstanbul'da gündüz dahi sıcaklıkların 0 C nin üzerine çıkamadığı günler görmemiz çok da imkansız değil. Orta Akdeniz'de oluşacak güçlü siklonların oluşturacağı yağışın İç ege ve göller yöresinde kar sevenleri mutlu etmesini bekliyorum. Ortalamaların yer yer 2-4 derece üzerinde bir Ekim kapanışının ardında Kasım ayı da yine mevsim normallerinde veya 1-3 derece üzerinde olabilir. Kasım ayı içinde kuzey ve iç bölgelerde kar yağışları görülecek olması yine mevsim normali olarak değerlendirilebilecek bir doğa olayı olacaktır. Ancak aralık ayının özellikle ikinci yarısı kış mevsiminin kendini asıl hissettirmeye başlayacağı dönem olacaktır diye düşünüyorum. Sibirya kar örtüsü, solar aktivitedeki azalış trendi NAO ve AO dan sonra takip edilecek diğer değişkenler olmalıdır.
    Sevgiler

• Ağzınızdan bal damlıyor hocam :) .

^^ Valla İzlanda'nın özellikle Aralık ortasından sonra büyük ölçüde aktifliğini yitireceğini düşünürsek Orta Avrupa ve Balkanlara düşey salınımlarını azaltacağını ve Azor'un Almanya içlerine kadar zaman zaman genişleyeceği düşünüldüğünde Cenova körfezi AB üretme fabrikasına dönüşebilir. Bu durum da Yunanistan, Ege ve Batı Akdeniz'in yağış bakımından şanslı olacağı bir senaryoyu gözler önüne sermektedir. Ülkemiz üzerinde atmosferin üst seviyelerindeki soğuk hava gelecek olan AB ve bağlı cephelerin söylediğim bölgelerin iç kesimlerine kar bol miktarda kar bırakması ile sonuçlanacaktır. Kafamdaki kurgu bu yönde...

• @wildleo1907 Ben de Aralık ikinci yarısı itibariyle kış şartlarının İstanbul'da oluşmaya başlamasını öngörüyorum.Umarım bu normaller üstü sıcaklıklar ve normaller altı yağış sona erer de ara ara tek hanelere inecek sistemler bize gelir bu döneme kadar.Yoksa bu Y.B ile başımız bir süre belaya girecek :) Yalnız Semih Bey'in Kasım'da Marmara'da kar beklentisi buna İstanbul'u da dahil etmesi oldukça iddalı oldu umarım sezona kötü bir start vermez.@Efsane-Semih

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• @wildleo1907 Ben de Aralık ikinci yarısı itibariyle kış şartlarının İstanbul'da oluşmaya başlamasını öngörüyorum.Umarım bu normaller üstü sıcaklıklar ve normaller altı yağış sona erer de ara ara tek hanelere inecek sistemler bize gelir bu döneme kadar.Yoksa bu Y.B ile başımız bir süre belaya girecek :) Yalnız Semih Bey'in Kasım'da Marmara'da kar beklentisi buna İstanbul'u da dahil etmesi oldukça iddalı oldu umarım sezona kötü bir start vermez.@Efsane-Semih

@berkay_tuku Efsane Semih demişse vardır elbet bir bildiği, bana kalırsa yukarıdaki yazımda da bahsetmiş olduğum gibi Kasım ayı içinde Kuzey ve İç bölgelerde yer yer kar yağışlarının görülmesi, hatta marmara'da da kar seviyelerine inen sıcaklıklar ölçülmesi mevsim dönüşlerinde olabilen normal bir hava olayıdır. Ama ben kuvvetli bir kış sistemini andıracak derecede bir sistem Marmara geneli ve özellikle istanbul için beklemiyorum. @Efsane-Semih de bence böyle bir sistemi kastetmiştir.

• Abi doğu ve güneydoğu için bişey demedin bu bölgeler daha mı şansız batı bölgelere göre?

Sevgili kardeşim, Orta Akdeniz kökenli siklonlar ve polar jet akımlarına tepki olarak Kıbrıs - girit premature AB sistemleri Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'yu elbette etkileyecektir.

• @wildleo1907 Hocam İnşAllah dediğiniz gibi olur.Geçen kış iyi değildik onun sebebi de 2015'te çok yağış almamız ve kar da boldu ki 23 nisanda bile kar aldık Afyon olarak.Hocam bu kış iç ege doğuyla yarışır mı? :D

• Son 3-4 kış Trakya olarak özellikle batısında tam bir hüsran oldu. Sistemler ya Edirne sınırda kaldı yada Çorlu Çerkezköyün doğusunda umarım bu kış özlediğimiz kar yağışlarını alırız. Tüm bölgeler için karlı güzel bir kış olsun inşallah.

• Merhabalar,
    Özellikle de 500 hpA kuzey kutbu ve Avrasya basınç haritasına baktığımızda birkaç gündür görmekte olduğum ve bana göre zamanından önce oluşan bir basınç dizilimi var. Zamanından önce derken keşke Aralık sonu veya Ocak ayı içinde böyle bir sinoptiik oluşsaydı demek istiyorum. Şöyle ki, Grönland üzerinde 1060 mb lere kadar yükselen bir YB alanı ile Azor'un birleşerek kuzey kutup dairesi ve çevresinden orta enlemlere indirmeye yüz tuttuğu bir soğuk hava var. Soğuk havanın şiddeti yani kuvveti potansiyel olarak değişmeyecek olsa da etki alanı Azor'un Avrupa içlerine ne kadar gireceği ile bağlantılı görünüyor. Eğer Azor Almanya'nın doğusuna yatay olarak genişlerse bu durumda soğuk hava Polonya ve Ukrayna'nın batısından giriş yaparak güney batı istikametinde balkanların batısına Adriyatik istikametinde ilerleyecek biz de kırıntısını alacağız. Ve fakat Azor konumunu vertical (dikey) olarak ve Almanya Fransa İngiltere üçgeninde oluşturursa Kırım üzerinden Marmara ve Karadeniz hatta İç anadolu ve İç Ege'ye kadar etki alanını genişletebilecek bir sistem oluşturabilecektir. Bununla ilgili daha kesin konuşabilmek için takibe devam edeceğiz.
    Selamlar, sevgiler herkese...

• İnşAllah Hocam Azor çok batılı yükselmesin yoksa kış ayında Balkanlara,İtalyanlara sistem kaptırır dururuz.Lodos yeriz anca.Kırım üzerinden bodozlama giren soğuklar her zaman garantidir ülkemiz adına.

• İnşAllah Hocam Azor çok batılı yükselmesin yoksa kış ayında Balkanlara,İtalyanlara sistem kaptırır dururuz.Lodos yeriz anca.Kırım üzerinden bodozlama giren soğuklar her zaman garantidir ülkemiz adına.

Grönland'ın Azor yükseği ile blocking yapması her yıl olan bir durum değil, İzlanda'nın etkinliğini azalttığı yıllarda oluyor bu durum daha fazla, tabi bunda Kuzey Atlantik deniz suyu yüzey sıcaklığının normallerin altında olması da etkili elbette, sebebi her ne olursa olsun sonuç açısından bizim için müspet oluşumlar bunlar.

• Merhabalar,
    Özellikle de 500 hpA kuzey kutbu ve Avrasya basınç haritasına baktığımızda birkaç gündür görmekte olduğum ve bana göre zamanından önce oluşan bir basınç dizilimi var. Zamanından önce derken keşke Aralık sonu veya Ocak ayı içinde böyle bir sinoptiik oluşsaydı demek istiyorum. Şöyle ki, Grönland üzerinde 1060 mb lere kadar yükselen bir YB alanı ile Azor'un birleşerek kuzey kutup dairesi ve çevresinden orta enlemlere indirmeye yüz tuttuğu bir soğuk hava var. Soğuk havanın şiddeti yani kuvveti potansiyel olarak değişmeyecek olsa da etki alanı Azor'un Avrupa içlerine ne kadar gireceği ile bağlantılı görünüyor. Eğer Azor Almanya'nın doğusuna yatay olarak genişlerse bu durumda soğuk hava Polonya ve Ukrayna'nın batısından giriş yaparak güney batı istikametinde balkanların batısına Adriyatik istikametinde ilerleyecek biz de kırıntısını alacağız. Ve fakat Azor konumunu vertical (dikey) olarak ve Almanya Fransa İngiltere üçgeninde oluşturursa Kırım üzerinden Marmara ve Karadeniz hatta İç anadolu ve İç Ege'ye kadar etki alanını genişletebilecek bir sistem oluşturabilecektir. Bununla ilgili daha kesin konuşabilmek için takibe devam edeceğiz.
    Selamlar, sevgiler herkese...

tesekkurler ustad :hfyeni (25):