Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • mesela önümüzdeki sistemde bu olay görülecek. sistemde üst seviye soğukları modellerden daha erken girecek ve 3 derece civarında kar alabilmemizi sağlayacak. en azından şuanki görüntü öyle :) @sistemci5534

• Forum da aradım taradım en uygun başlık burayı buldum soracak.

Kırgızistan da 2009 yılında başımıza gelen olay ve bu olayın sebebini soracam.
    Olay şu kısaca Kırgızistan'ın başkenti Bİşkek ortalama 850 m rakıma sahip bir kent.2009 yılının Şubat ayı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam Bişkek'in dışında Ala-Arça denilen tabiat parkına gittik. Bu park Tanrı dağlarının eteklerinde yer almakta ve ortalama yükseltisi 1500 m . Bişkek de lapa lapa kar yağarken Ala-Arça da bildiğimiz buz fırtınasına yakalandık. Yani yağmur yağıyor ama dokunduğu yerde donup buz oluyor. Yaklaşık 1.5-2 saat sürdü bu olay Otelin içinde mahsur kaldık resmen. Sonra hava kar yapmaya başladı.
    Bu olay doğal mıdır ? Atmosfer de var mı böyle bir şey ? Gerçi var ki yaşandı demek ki ama garibime gitti açıkçası.850 m de lapa lapa kar 1500 m de yağmur ama düştüğü yerde donan buza dönüşen bir yağmur. Sebep ne olabilir.

Donan yağmur var. Yanlış hatırlamıyorsam buz çisentisi vardı bir de. DMİ'nin sayfasında kıyamet gibi simge var. Araştırıp bulabilirsin. Doğal ve hava delisini hoşnut edecek bir hadise :) .

• değerli cevaplarınız için teşekkürler. O zamanlar bu hava olaylarını kovalamıyordum ve anlamıyordum gerçi hala anlamıyorum ama :)

Bizi şaşırtan şuydu o zaman hani coğrafya derslerinde 200 m de 1 derece muhabbeti vardır ve bizim bildiğimiz tek konu oydu o zaman. 850 m de lapa lapa kar 1500 m de yağmur ama yer soğuk olduğu için galiba yağmur düştüğü yer de buz oluyor. 1.5-2 saat sürdü bu olay sonra kar yağmaya başladı yukarıda belirttiğim gibi.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• 9. sınıf coğrafya derslerindeki iklimbilgisi ünitesi adı altında okutulan meteorolojinin %80i yalan yanlıştır çünkü genellemeler üzerine kuruludur.
    geçen bir ygs denemesinde çıkan soruyu söyleyim mesela
    azor adaları ile izlanda adasının olduğu yerleri işaretlemiş buralarda hangi tip hava hareketleri bulunur demiş
    cevap doğal olarak azor adalarının üzerinde yükselici
    izlanda adalarının üzeirnde ise alçalıcı hava hareketleriydi, ancak şu anda anlık basınç hareketlerine baktığımızda izlandada yükselici hava var. oysaki bize öğretilen tam tersiydi? pozitif nao üzerine öğrettiler çünkü.
    başka bir örnek daha vereyim gündüzleri karadan denize geceleri ise tam tersi rüzgar eser. yemin ediyorum böyle br genelleme olamaz ya. mantıksal olarak öyle olması lazım ancak evrenimiz basit mantık değil ileri düzey sayısal mantık üzerine kuruludur. dolayısıyla deneysel yollarla oluşturulan mantıksal ifadeler çoğu zaman geçerli olmaz.

• Peşinhükümlü olma hemen. Dinamik (günlük harekete bağlı) ve termik (yıllık harekete bağlı) basınçlar kafanı karıştırmış olmasın sakın?
    @cografyaciburak
    @KUZEY

AF-YOK

• Forum da aradım taradım en uygun başlık burayı buldum soracak.

Kırgızistan da 2009 yılında başımıza gelen olay ve bu olayın sebebini soracam.
    Olay şu kısaca Kırgızistan'ın başkenti Bİşkek ortalama 850 m rakıma sahip bir kent.2009 yılının Şubat ayı olması lazım yanlış hatırlamıyorsam Bişkek'in dışında Ala-Arça denilen tabiat parkına gittik. Bu park Tanrı dağlarının eteklerinde yer almakta ve ortalama yükseltisi 1500 m . Bişkek de lapa lapa kar yağarken Ala-Arça da bildiğimiz buz fırtınasına yakalandık. Yani yağmur yağıyor ama dokunduğu yerde donup buz oluyor. Yaklaşık 1.5-2 saat sürdü bu olay Otelin içinde mahsur kaldık resmen. Sonra hava kar yapmaya başladı.
    Bu olay doğal mıdır ? Atmosfer de var mı böyle bir şey ? Gerçi var ki yaşandı demek ki ama garibime gitti açıkçası.850 m de lapa lapa kar 1500 m de yağmur ama düştüğü yerde donan buza dönüşen bir yağmur. Sebep ne olabilir.

Donan yağmur tehlikeli bir hava olayıdır. Yağmur taneleri düştükleri yerde donmaya başlarlar, kardan çok daha kötü sonuçlar doğurabilir, kanat şeklini bozdukları uçakları düşürebilirler.Hatta bu sebepten olan bir uçak kazası haberi vardı.En fazla bitkilere zarar vermektedir.
    Sıfır derecenin altında yağış ,yağmur şeklinde olabilir. Daha yavaş ilerleyen sıcak cephelerde görülme ihtimali daha fazladır,bu durumda da ılık hava hafif olduğu için soğuk havanın üzerine tırmanmaya başlar ve yine ters bir dikey sıcaklık görünümü oluşur.

• şimdi youtube de araştırdım baktım video linki atmamızda sakınca var mı ?

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Yanlış düşünüyorsun.

Her öğrencinin her alanla ilgili az çok bilgi sahibi olmak zorunda olduğu bir eğitim sisteminde genellemeler üzerine kurulu olmayan bir eğitim verilmesi mümkün değil. Çünkü genellemeler ortadan kaldırıldığında öğrenilmesi gerekecek bilginin bir sınırı yok. Örneğin şöyle bir bilgi yazıyordu 9. sınıf kitabında;

"Bir hava kütlesi 100 metre alçaldığında sıcaklığı sürtünmeler sebebiyle 0.5 derece artar."

Isınmanın sebebi kitapta sürtünme olarak gösterilmiş ve ayrıntısından bahsedilmemiş. Peki gerçek sebebi ne? Adyabatik işlem. Yani (ayrıntısı) mühendislik konusu olan bir fizik bilgisi. Böyle konulara girilemeyeceğine göre genelleme yapmaktan başka bir yol zaten kalmıyor. Fakat eğer eğitim sistemi herkesin kendi ilgi alanını öğrendiği; sayısalcının sayısal, sözelcinin sözel okuduğu şekilde oluşturulursa o zaman bir konunun derinlerine inmenin de bir sınırı olmaz ve dediğin gibi durumlar ortadan kalkar. Ama öyle bile olsa bilginin yine bir sınırı yoktur ve mutlaka bir aşamada genelleme yapmak zorunlu hale gelir.

• Peşinhükümlü olma hemen. Dinamik (günlük harekete bağlı) ve termik (yıllık harekete bağlı) basınçlar kafanı karıştırmış olmasın sakın?@cografyaciburak
    @KUZEY

Arkadaşın ikinci bölümüne katılacağım. Evet lise coğrafyasında yanlış bilgiler mevcut. İşin ilginç tarafı coğrafya bölümleride lise bilgilerini görmemekte. :)
    Coğrafya öğretmenleri nispeten lise düzeyinde.