⛄ 2016-2017 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Bay Hava Ecmwf resmen yakmis mahfetmis bizi sicaklik acisindan

Normal. 90'ların sonundan itibaren Avrupa genelinde yıllık sıcaklık ortalamaları çoğunlukla norallerin üzerinde gerçekleşiyor. Bu durumun her mevsime ve her bölgeye farklı şekillerde yansımaları oluyor. Bu gerçeği bilerek hareket etmemiz ve bizi normalden sıcak gösteren senaryoları da anlayışla karşılamamız lazım. Ben açıkçası ECMWF'nin çıktılarına çoktan razıyım. Sıcakık dalgalanmaları mutlaka olacaktır. Belki sıcaklıklarımız ortalamalarda normalden yüksek çıkar ama araya 2004 benzeri oluşumlar sıkıştırabilirsek çok güzel olur.

• Normal. 90'ların sonundan itibaren Avrupa genelinde yıllık sıcaklık ortalamaları çoğunlukla norallerin üzerinde gerçekleşiyor. Bu durumun her mevsime ve her bölgeye farklı şekillerde yansımaları oluyor. Bu gerçeği bilerek hareket etmemiz ve bizi normalden sıcak gösteren senaryoları da anlayışla karşılamamız lazım. Ben açıkçası ECMWF'nin çıktılarına çoktan razıyım. Sıcakık dalgalanmaları mutlaka olacaktır. Belki sıcaklıklarımız ortalamalarda normalden yüksek çıkar ama araya 2004 benzeri oluşumlar sıkıştırabilirsek çok güzel olur.

2000 yılından önce ortalamanın altında 2000'den sonra üstünde peki bu ortalamayı belirleyen veriler hangisi?

• Arkadaşlar merhaba. Ben coğrafyacı ya da meteoroloji mühendisi değilim. ancak coğrafyaya ve meteorolijik olaylara karşı ilgim var. forumda yeniyim. çalışmalarınızı izlemek yorumlarınıza bakmak için foruma üye oldum. paylaştığınız verileri haritaları amatörce genel kültürüm yettiğince okuyabiliyorum ve gördüğüm kadarıyla genellikle soğuk ve kar bırakan sistemler üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz ya da ben anlamıyorum. o sistemlerin ülkemize gelip gelmeyeceğini tahmin ediyorsunuz.

neyse. anladığım kadarıyla bu kış çok sert bir kış gibi görünmüyor kar açısından. en azından şimdilik. peki yağmur? yağmur da mı yok bu sene? sıcak ve yağışsız mı görünüyor ya da yağmur tahminleri yapılamıyor mu? yılı yanlış hatırlayabilirim ama sanırım 2005 kışıydı. o kış gibi bir kış mı olacak?

Einmal editiert, zuletzt von kisadami ()

• @kisadami Öncelikle HavaForum'a hoşgeldiniz.

Forumumuzun amacı sadece soğuk ve kar yağışlı sistemler değil.Sıcaklıklar,yağış,mevsimsel tahminler,model yorumlamaları vs. meteorolojik bütün bilgiler mevcut.Her türlü tahmine ulaşabilirsiniz fakat mevsim olarak kış ayları yaklaştıkça dikkatler kar yağışlarına kayıyor.Kış mevsimi için net tabirler kullanmamız yanlış olur.Fakat Forumumuzda çok değerli hava tahminci arkadaşlarımız olduğu gibi kendini meteorolojiye adamış amatör üyelerimizde var.Hava tahmininde bulunan hocalarımızın yazılarına BLOGLAR / TAHMİNCİLER bu kısımdan genel anlamda model yorumlarını okumak istersenizde GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016) buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı konularda yardıma ihtiyacınız olursa HavaForum ailesi görevli ve değerli üyeleriyle her zaman yardım edecektir.İyi forumlar dileriz.

• @kisadami Öncelikle HavaForum'a hoşgeldiniz.

Forumumuzun amacı sadece soğuk ve kar yağışlı sistemler değil.Sıcaklıklar,yağış,mevsimsel tahminler,model yorumlamaları vs. meteorolojik bütün bilgiler mevcut.Her türlü tahmine ulaşabilirsiniz fakat mevsim olarak kış ayları yaklaştıkça dikkatler kar yağışlarına kayıyor.Kış mevsimi için net tabirler kullanmamız yanlış olur.Fakat Forumumuzda çok değerli hava tahminci arkadaşlarımız olduğu gibi kendini meteorolojiye adamış amatör üyelerimizde var.Hava tahmininde bulunan hocalarımızın yazılarına BLOGLAR / TAHMİNCİLER bu kısımdan genel anlamda model yorumlarını okumak istersenizde GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016) buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı konularda yardıma ihtiyacınız olursa HavaForum ailesi görevli ve değerli üyeleriyle her zaman yardım edecektir.İyi forumlar dileriz.

Açıklamanız ve dilekleriniz için teşekkür ederim. fırsat buldukça foruma girip karıştırıyorum. göstermiş olduğunuz sayfalar çok iyi görünüyor. memnun oldum. umarım buradaki herkesin istediği gibi güzel sistemler gelir :) ve benim de temennim 2012-2013 kışı gibi bir kış olmasıdır. zira çok iyi hatırlıyorum ankara'da tüm kış kar örtüsü neredeyse kalkmamıştı. sistemler peş peşe gelmişti :)

• bende önceden okuyup kapatırdım sistem geliyor mu gelmiyor mu diye ama muhabbet ettikçe daha güzel bir aile oluyoruz daha çok havaya ilgimiz artıyor benim de tavsiyem okuyup çıkan arkadaşlara sizde dahil olun sorun bilmediğiniz herşeyi sormak ayıp değil ben de yeri geldiğin de adminlere yazarlara benden daha iyi anlayan hava forum da ki arkadaşlara soruyorum

• @Furkan7878 teşekkür ederim. konuyu dağıtmamak adına hassasiyet gösteriyorum. anlamadığım bir şeyler olursa sorarım. ilginize teşekkür ederim.

Yanlış anlama lütfen sana söylemedim cümlede de yazdım yazmayıp çıkan arkadaşlara dedim eğer cümle mi yanlış anladıysanız özür dilerim