Bu Kış Nasıl Geçecek ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğu Karadeniz soğuk yönünden daha kısırdır Batı bölgelere göre. Yani inen soğukların kuvveti yönünden de bu kuvvetli soğukların (mesela -18 ve daha soğuğu) sayısı yönünden de Batı bölgeler daha şanslıdır. Bu da Dünyanın hareket yönü ile ilgili. Bir de Kafkas dağları soğuklara her zaman set olmaktadır. Yani soğuklar Kafkas dağlarını aşamaz çoğunlukla o nedenle mesela normal bir Karadeniz sisteminde bile en geç Doğu Karadenize iner soğuklar.

Ha soğukların daha geç girmesine ve daha az soğuk almamıza rağmen en çok kar'ı biz alırız. :D :P

• @Arik Boge Kar kalınlığı ne kadardı o sistemde? Sıcaklık efsanesi olduğu kesin fakat bence Karadeniz'in kar efsanesi değil. Doğu Karadeniz'de doğru düzgün bir rüzgar yok, alçak basınç alanı da yok. Ve gelen rüzgar da çok kısa bir mesafede deniz üzerinden geçiyor.

• @Arik Boge Kar kalınlığı ne kadardı o sistemde? Sıcaklık efsanesi olduğu kesin fakat bence Karadeniz'in kar efsanesi değil. Doğu Karadeniz'de doğru düzgün bir rüzgar yok, alçak basınç alanı da yok. Ve gelen rüzgar da çok kısa bir mesafede deniz üzerinden geçiyor.

Mgm ye ait veriler de kar kalınlığı rekoru bu. http://www.mgm.gov.tr/veridege…istatistik.aspx?m=TRABZON

Bir kaç sene önce 1960'a kadar baz alınıyordu. O zaman yanılmıyor isem 67 cm idi Trabzon'un rekoru ve 1967 sistemine aitti. Şimdi 1950 ye kadar baz alınıyor ve attığım linkte de gördüğün gibi 115 cm.

Rize için ise yanılmıyor isem 1960'a kadar baz alınıyorken 1967 sisteminde 115 cm idi rekor. 1950 ye kadar indirilince 7 Şubat 1950 sisteminde 177 cm rekoru var.

• Öncelikle bu işte kış tahmininde şuan ki şartlarda biraz temkinli olmak ve beklemek lazım Accuweatherın kış tahmini bizim için ölçü olabilir
    2012 den beri Sibirya İstanbula uğramadı La Nina'lı bir yıldayız bu sene uğrama ihtimali var bu çok mutlu ediyor beni ve yağmurlar Rootun dediğine göre bu sene güzel yaağmurlar alıcakmışız kapşonluyu çekip yağmur altında yürümesine geçen sene hasret kalmıştım bakalım bekliyelim

• bu yaz dediğim gibi sıcak geçiyor. Facebookta bir grupta inadına soğuk yaz diyenler vardı ve veri istediğimde yollamıyorlardı eğer bu forumda üyelerse burdan onlara selamlar ;) çekemeyip engellemişlerdi çünkü.
    sonbahar tahminim marmara civarında normallerin biraz üzeri yağış güneydoğu anadolu ise normaller ve hafif altında yağış. ekime kadar sıcaklıklar yurt genelinde normallerde gezinir ekim sonundan itibaren soğuklar başlar. kayak sezonu normalden bi 10 15 gün erken açılabilir.
    kışın ise yağışlar normaller ve hafif altı olur genel olarak soğuklar ise normaller altı olur.

• bu yaz dediğim gibi sıcak geçiyor. Facebookta bir grupta inadına soğuk yaz diyenler vardı ve veri istediğimde yollamıyorlardı eğer bu forumda üyelerse burdan onlara selamlar ;) çekemeyip engellemişlerdi çünkü.
    sonbahar tahminim marmara civarında normallerin biraz üzeri yağış güneydoğu anadolu ise normaller ve hafif altında yağış. ekime kadar sıcaklıklar yurt genelinde normallerde gezinir ekim sonundan itibaren soğuklar başlar. kayak sezonu normalden bi 10 15 gün erken açılabilir.
    kışın ise yağışlar normaller ve hafif altı olur genel olarak soğuklar ise normaller altı olur.

Soğuk yaz mı? Tuhaf. Yurdun güneybatısı hariç 2009 tadında geçiyor, şimdilik, kış için tahminler erken yapılıyor, süper el ninodan sonra kuzey yarım kürenin toparlanması biraz zaman alacak.

• 2012 de daha çok doğu avrupa ve türkiye sistemleri vardı.Benim korkum bu sene sistemlerin avrupada kalması.

İşte Sibirya'dan korkmamın nedeni bu örneğin bu akşam bakarsın çıktıya 1 hafta sonra Sibirya Yb gömüyor seni ama 1-2 gün geçtikçe o Yb kuzeyde güçlendikçe sürekli Doğuya doğru yatar en sonunda öyle bi hal alır ki o soğuklar taa ingiltereye gider biz de kuzeyden geçerken izlemekle yetiniriz öyle tehlikeli.

• Bi tane yıl benzetmeside ben yapayım, 1996. Kışın kendisinide hatırlarım, tahmini şimdiden çok zor olan bir kış, sonbahar belli gibi serin soğuk arasında bişey, ben bir tahmin yapmadım yanlış anlaşılmasın, bu tuhaf bir benzetmedir, kış için.

• La Nina-Doğulu Qbo ikilisi genellikle ülkemize yarayan bir ikili olarak bilinir.Bunu istatistiksel olarak da doğrulayabiliyoruz.Ancak ben yine de temkinli davranıyorum.Ekim-Kasım aylarında gelecek kışın iskeleti yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır.

• kadirwinter zaten 96ya benzemeyecek gibi bu kis
    96daki co2 yoğunluğu ile simdiki arasinda daglar kadar fark var tahmin yapmadigini biliyorum sadece soylenek istedim
    Sibirya ybnin 2012 de bize attigi o kazigi unutmayalim ayrica :D

• Jamstec'in son güncellemesine göre onu dedim, tabi bu ay başka bir çıktı sunar, :) 2012 dar bir alan hariç efsane diye bileceğimiz bir kıştı, bu tür kışlar bulunduğumuz coğrafyanın özelliklerine göre 10-15 yılda bir yaşanıyor, kuzey yarım kürenin güneydoğu, doğu abd dışında kış soğuklarından tam anlamıyla etkilenmesi için pasifiğin yüzde 60-70'nin soğuması lazım bana göre 2012 tamda öyleydi, nedense en sert kışları üst üste iki süren lanina kışlarının ikincisi ve hafif olan lanina dan sonraki yıllar, örnekler çok fazla, geçen senede dediğim benim favorim 2018, iyi akşamlar. :)

• Azor candır gerisi heyecandır.2012 Sibirya kazığından sonra güvenemiyorum Sibirya'ya.Tek güncellemede yıkılmıştım resmen :hfyeni (43):

Sibirya yükseğinin Avrupa'ya doğru genişlemesi yoluyla aldığımız soğuklarda -35 inebileceği gibi, iyice batıya kayan bir dizilimde +2 bile inebilir. Fakat bana göre, bizim için -30'un ihtimali oluşabiliyorsa ve asıl soğuklar Avrupa'nın herhangi bir yerine ulaşabiliyorsa, bize +2 de gelse o kış güzeldir. :)

• @Root bana soracak olursan asla katılmıyorum. 2012 de yaşadığım travmayı bir ben bir Allah biliyor. -30 varken ve geçip giderken +2 yi almak ölümdür benim için o derece. Azor ile gelsin her zaman en sağlamı odur. Polar atak istiyoruz. :)