Bu Kış Nasıl Geçecek ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yıllara göre benzetmek yanlış bence ama illa ki birine benzet mert dersen 2006 derim. 2012 ile çoğu veri benzemesine rağmen güneş aktiviteleri açısından pek benzemiyor. şimdiden birşeyler söylemek gerçekten güç ancak iç bölgeler için siklion sıkıntısının olmadığı bir iki sistem olabilir ancak sonbahar hakkında biraz daha net konuşabilirim eylül civarı yeni zelanda açıklarında bir kasırga muhtemel. yine ekim civarında ege kıyılarında sel ihtimali muhtemel. ekim sonlarına doğru modeller kasım ortalarına efsane çıktılar vermeye başlar erteleye erteleye aralık civarını bulur ilk mükemmel sistem. bu benim TAHMİNİM, ANALİZİM olacak diye birşey yok tabii ki

• Hocam 1929 Türkiye'ye iyi sistem gelmiştir evet daha çok batı bölgelere evet ama kaymak Avrupa'nın :)

Sistemler aynı şekilde gelecek diye bir kaide yok Kadir abi önemli olan kışın genel profili, potansiyel barındırması.

• 0,5- 1 civarında hafif La Nina, Doğulu QBO ve düşük güneş aktivitesi =1929...

PDO ve AMO endeksleri de bu yıl olduğu gibi pozitifmiş. Bakmamıştım 1948 öncesi yıllara. 1961 ve 2006 diye söylediğim iki yıla 1929'u da ekleyebiliriz bu durumda. Tüm endeksler aynı sonuçta.

1929: İstanbul boğazına buzlar gelmesi ve 4-5 metrelik kar yığınları,
    1961: Balkanlar'da -20 izoterminin, İstanbul'da ise -17 izoterminin görüldüğü 7 günlük bir sistem, Şubat'ta 3 karlı sistem, soğuk ve karlı geçen bir Mart.
    2006: Üç hafta boyunca aralıksız -5 ve altındaki izotermler, doğru düzgün kar alamayan illerden biri olan Çanakkale'de bile bir metre kar.

Ayrıca QBO ve ENSO benzerliği açısından 2012'yi de katanlar olduğu için, 1060 mb kuvvetinde bir Sibirya yükseği.

Toplam 4 gözlük eder. :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29): :hfyeni (29):

• 0,5- 1 civarında hafif La Nina, Doğulu QBO Batı Avrupa,Merkez Avrupa'ya da yarar.Efsane kış geliyor demek için çok erken :D Ben sadece bunu söylüyorum sonuçta foruma sadece bunlar için bakanlar var insanları şimdiden havaya sokmak yanlış.

Daha önce paylaştım bunun gibi de olabilir yani olmayacak diye bir şey yok.Sistemler Avrupa'ya akabilir de bize de akabilir.Avrupa kaç yıldır iyi sistem alamıyor özellikle Batı Avrupa.Bu sene oradan korkuyorum yılların acısını çıkartacaklar gibi bir his var içimde.Sadece bir his.Bilimsel tahmin değil.

• 0,5- 1 civarında hafif La Nina, Doğulu QBO Batı Avrupa,Merkez Avrupa'ya da yarar.Efsane kış geliyor demek için çok erken :D Ben sadece bunu söylüyorum sonuçta foruma sadece bunlar için bakanlar var insanları şimdiden havaya sokmak yanlış.

Daha önce paylaştım bunun gibi de olabilir yani olmayacak diye bir şey yok.Sistemler Avrupa'ya akabilir de bize de akabilir.Avrupa kaç yıldır iyi sistem alamıyor özellikle Batı Avrupa.Bu sene oradan korkuyorum yılların acısını çıkartacaklar gibi bir his var içimde.Sadece bir his.Bilimsel tahmin değil.

2011 yılı güneş aktivitesinin 2006, 1961 ve 1929 gibi azalma döneminde değil artma döneminde olduğu, mevsimsel tahminlerde önemli belirleyiciliği olan PDO endeksinin de bu yıllardaki gibi pozitif değil negatif olduğu bir yıl.
    Ben insanları havaya sokmaya çalışmıyorum. Şuanki veriler net bir şekilde 1929, 1961 ve 2006 yılları ile %100 aynı. :)

Ayrıca bizim için gayet güzel bir kış bekliyorum fakat Avrupa'nın da sağlam bir şeyler alma ihtimali hiç az değil.

• Yok yok biliyorum senin havaya sokmayya çalışmadığını ama foruma girenler bu konuda az bilgisi olan bir insan bunları görüp çok rahatlıkla gaza gelir ben bile gaza geldiysem kendimi zor tutuyorum :D

Ilıkcı mod on :AFRİKA GELİYOR!

• uzunvade.png

Bulgaristan'da -18.

forum.havaforum.com/attachment/2266/

Romanya'da -20.

forum.havaforum.com/attachment/2262/
    forum.havaforum.com/attachment/2264/
    @BaFRaLı55 İtalya'da -28, Romanya'da -35. Deniz seviyesinde, İngiltere'nin güneyinde bir yerin sıcaklığının -30 dereceye düştüğü bir kış ile ve Balkanlar'a ciddi soğukların indiği 1961 ve 2006 yılları ile önümüzdeki yılın tüm verileri aynı. Kendini hala tutabiliyor musun? :D

• gencler anladik sabirsizlaniyorsunuzda, su enfes modelleri paylasmayin yoksa bu yaz gecmeyecek:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 4500 saat az mı? @Root, ayrıca yaz ayı olması yeterli sıcaklıklar ne olursa olsun..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN