GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Farkında mısınız bilmiyorum ama ECMWF diyagramında -8'lerde olduğu kadar +10 üzerinde de senaryo var. Tam bir belirsizlik durumu hakim. Diyagram ortalamaları halen 0, hemen uçmamak lazım.

Yani 18 mart'tan sonra kar yapacak, hatta İstanbul'un yükseklerinde örtü yapacak bir sistem de olabilir; yeniden +20'lerde sıcaklarla da karşılaşabiliriz.

Biraz sabırlı ve temkinli olmak lazım.

Not: GFS ana senaryo yine kar ihtimali olan tek senaryo. Son güncellemelerde ana senaryo ve yan senaryolar arasında neden bu kadar fark var anlamış değilim.

• 15+ üzeri 2 -3 senaryo varken 0 altı 25 senaryo var. Ama tabi beklemek lazım. Heleki sözkonusu istanbulsa :D

• Ben bozulacağını düşünüyorum çok kararsızlar. Etkisiz bir yağış olacağına ılık havayı tercih ederim kimse zarar görmesin.

• zaten her güncelleme diğerine göre daha iyi çıkıyor gfs ve ecmwf deki sinoptik muhteşem koridor açık. Yani az da olsa kafkaslara kaptırma ihtimali var ki buda çok az bi olasılık

• Ecm Diyagramı Mükemmele Yakın Beyler -10 Luk 2 Senaryo Bile Gördüyseniz İhtimaller Az Değil Demektir Bence Ve bu -8 -10 Da Her Geçen Diyag ram Güncellemesinde Artıyor :) :)

• Sende Çok Temkinlisin Yav :D :D Diyagram Müthiş Soğuk Kesin Resmen Ama Azor Rahat Durması Lazım Üstümüze Güzel Soğuklar Gelecek Romanya Moldova Diyagramına Bakarsan eğer Anlarsın Azor Rahat Durursa -10 Ları Görürüz :) :)

• Sende Çok Temkinlisin Yav :D :D Diyagram Müthiş Soğuk Kesin Resmen Ama Azor Rahat Durması Lazım Üstümüze Güzel Soğuklar Gelecek Romanya Moldova Diyagramına Bakarsan eğer Anlarsın Azor Rahat Durursa -10 Ları Görürüz :) :)

Vallaha bu şubattan sonra korkuyorum :D

• sanki tam ortalamasi olan 0 derece 37 enlemine inecek.bunun üstü enlemler ise -2 veya -4 u görebilir

• Soğuklar azalmış bu güncellemede -12 olan çoğu yeri 0 ve -4 gördüm zaten daha çok zaman var. Bir soğuma kesin gibi ama kar yapar mı bilinmez.