5-6 Şubat Değerlendirme

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hepinizin çoktan bildiği gibi 5-6 Şubatta ülkemizde kar yağışları gerçekleşecek. Bu yağışlar bazı yerlerde kar, bazı yerlerde ise KKY yada yağmur olarak düşecek.

Bu haritalar donma seviyesi yükseliğini gösteriyor. Gördüğünüz gibi İstanbul'da 800-600 metre arası bir yerde. Bu şartlarda kıyılarda kar yağma ihtimali 0. Ancak yükseklerde yağabilir.

Burada ise İstanbula 600 metre sınırı biraz daha yaklaşmış ama önemli bir değişiklik yok. İstanbul için tahmin yapmamız gerekirse, kıyılar yağmur ile yetinecek. Yüksekler ise KKY veya kar alacak. ECMWF'nin de donma seviyesini gösteren bir harita olsaydı kesin birşey söyleyebilirdim. 200 metre ve üstüne ancak saf kar yağabilir. Diğer yüksek semtlere yağsada sulu kar olur.
    Diğer bölgelere bakacak olursak, Trakyanın tümünde kar olacak. Aynı şekilde İç Ege ve Batı Karadenizin iç kısımlarıda kar alacak. Yani Trakya dışında tüm karasal yerlerde kar, kıyılarda kky ve yağmur var. Özellikle yağışlar Batı Karadenizin iç kısımlarında yoğun kar şeklinde olacak.
    Fazla beklentiye girilecek bir sistem değil. Soğuk, yağmur ve poyra fırtınasının keyfini çıkarın :)

Uzun vadede ise Şubat 3.hafta büyük balığı kapabiliriz.

Einmal editiert, zuletzt von Icould ()

• Şuan İstanbul da bu sistem karayel olsaydı. Bütün yağışı kar olarak alırdık. Root bazı ilçelerde karayel esebilir dedi. Sizce karayel rüzgarı olucak mı? Bazı ilçelelerde?

• Donma seviyesi uygun yere geldiği zaman yağış kesiliyor gibi maalesef. Yağış Cumartesi sabahıda olursa kar alırsınız.

Hocam çabakkalenin 400m üstü yerler için ciddi manada kar kalınlığı yapacağını düşünüyorum bilhassa köyler sizce doğru mu

• "Bu haritalar donma seviyesi yükseliğini gösteriyor. Gördüğünüz gibi İstanbul'da 800-600 metre arası bir yerde. Bu şartlarda kıyılarda kar yağma ihtimali 0. Ancak yükseklerde yağabilir."
    Hocam istanbulun en yüksek yeri aydos tepesi (580) metre olduğu düşünüldüğünde belki orada kar sınırını yakalar ...:)

• Şuan İstanbul da bu sistem karayel olsaydı. Bütün yağışı kar olarak alırdık. Root bazı ilçelerde karayel esebilir dedi. Sizce karayel rüzgarı olucak mı? Bazı ilçelelerde?

Esebilir değil esecek. Bu gece 1'den sonra son durumlarda görmeye başlarız. "Bazı ilçeler"e AHL'yi ve Şile'yi dahil bilin, başka yorum yapmıyorum. Esmeyeceği koşulları kafanızdan çıkarın. Icould kar olmayacaği konusundaki fikrimi ben değistirdim Skew-T çıktılarından sonra. :)

• Esebilir değil esecek. Bu gece 1'den sonra son durumlarda görmeye başlarız. "Bazı ilçeler"e AHL'yi ve Şile'yi dahil bilin, başka yorum yapmıyorum. Esmeyeceği koşulları kafanızdan çıkarın. Icould kar olmayacaği konusundaki fikrimi ben değistirdim Skew-T çıktılarından sonra. :)

• Esebilir değil esecek. Bu gece 1'den sonra son durumlarda görmeye başlarız. "Bazı ilçeler"e AHL'yi ve Şile'yi dahil bilin, başka yorum yapmıyorum. Esmeyeceği koşulları kafanızdan çıkarın. Icould kar olmayacaği konusundaki fikrimi ben değistirdim Skew-T çıktılarından sonra. :)

Root mgm de yarın akşam saatlerinden sonra yükseklerde karlakarışık yağmur ve kar olur demiş. Ben umutluyum.

Çorlu için bir tahmininiz var mı ? Burası daha karasal ve biraz yüksek.