Kara Kış Geliyor!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cekmekoyde hafif kar yagisi var ama radara gore birazdan gunes acar. Ben gene istanbul icin ciddi ortu olmayacagi konusunda israrciyim ama mevcut durumdan da cok memnunum. Kucuklugumdeki kislara benzedi bu surec kar yagar (az veya cok) yerde biraz erir sonra ustune tekrar yagar her yer beyazdir insana huzur verir bu goruntu. Hayat da felc olmaz normal akisinda devam eder..

• ne zaman yagis bakimindan bolu iyi dense yagmiyor gectigimiz sistemdede 3,5 cm yagdi forumda istanbul ve civar yerlerden kar haberleri geliyor bizde izliyoruz radarda bos sadece kiyi kesimlerde yagis var ne yapalim nasip

• Bugün boş radarı görünce böyle sorular sormayın demiştim. Yarın gelecek güzel kütleler. :)

Pazar akşam üstüne kadar fazla beklentileri düşük tutmakta fayda var. Genelde parçalı bulutlu nadirde olsa kar geçişleri olacak. Pazar akşam üstü daha organize bir DEK oluşmasını tahmin ediyorum. Pazartes, sabah erken saatlerde etkisini yetirecek. 5- 10 cm toplanda bu DEK sayesinde kar alacağız. Öncesinde 1 cm bile olmayabilir.

• Root hocam herkeze bilgi vermek için gerçekten çok çalışyorsun o konundan tebrik edrim seni ama tahminlerin hiç iyi değil site girdiğimden beri tahminlerin tuttuğu pek görmedim doğrular bu kalpını kırmak istemem ama

• Root hocam herkeze bilgi vermek için gerçekten çok çalışyorsun o konundan tebrik edrim seni ama tahminlerin hiç iyi değil site girdiğimden beri tahminlerin tuttuğu pek görmedim doğrular bu kalpını kırmak istemem ama

• Kasımdaki tahminimde forumun yarısının beklediği dört sistemin gelmeyeceğini 40 gün önceden tahmin ettim.
    • Yılbaşında sistem geleceğini 31 gün önceden tahmin ettim. Yoğun olacak dedim, oldu.
    • 3 Ocakta herkesin aksine karla karışık yağmur değil yoğun kar olacak dedim ve tutturdum.
    • Kimsenin beklemediği iki oraj sistemini tahmin ettim, gece vakti çoğu yerde dolu yağışları oldu.
    • Geçtiğimiz sistemde çok iri taneli kar ve şimşek göreceğiz dedim, gördük.
    • İki sistem üst üste gelecek, 10 gün içinde İstanbul'da kar dışında yağış olmayacak dedim. Olmadı.
    • Bu sistemde kar orajları göreceğimizi söyledim, an itibariyle heryer kümülonimbüs kaynıyor, yer yer sarı kütleler gördük ve yağışın artmasını bekliyorum.

Tutmayan tahminimi söyler misiniz çok merak ettim? Tutmayan tek tahminim 23 Kasımdaki kar yağışıdır, o sistem de geldi fakat beklediğimden 2 derece sıcak oluğundan kar yağmadı. Var mı başka bildiğiniz? Lüzumsuz eleştiriler yapmayın.

• Kasımdaki tahminimde forumun yarısının beklediği dört sistemin gelmeyeceğini 40 gün önceden tahmin ettim.
    • Yılbaşında sistem geleceğini 31 gün önceden tahmin ettim. Yoğun olacak dedim, oldu.
    • 3 Ocakta herkesin aksine karla karışık yağmur değil yoğun kar olacak dedim ve tutturdum.
    • Kimsenin beklemediği iki oraj sistemini tahmin ettim, gece vakti çoğu yerde dolu yağışları oldu.
    • Geçtiğimiz sistemde çok iri taneli kar ve şimşek göreceğiz dedim, gördük.
    • İki sistem üst üste gelecek, 10 gün içinde İstanbul'da kar dışında yağış olmayacak dedim. Olmadı.
    • Bu sistemde kar orajları göreceğimizi söyledim, an itibariyle heryer kümülonimbüs kaynıyor, yer yer sarı kütleler gördük ve yağışın artmasını bekliyorum.

Tutmayan tahminimi söyler misiniz çok merak ettim? Tutmayan tek tahminim 23 Kasımdaki kar yağışıdır, o sistem de geldi fakat beklediğimden 2 derece sıcak oluğundan kar yağmadı. Var mı başka bildiğiniz? Lüzumsuz eleştiriler yapmayın.

Herşeye katılıyorum sadece geçtiğimiz sistemde sizin ora hariç çok az yerde iri taneli kar yağdı ve ben şuanki sistemi de pek iyi bulmuyorum.

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA