Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son iki kışın en büyük kaybedeni tartışmaya kapalı olarak önce Doğu Karadeniz ardından Orta Karadeniz'dir bölge sahillerine 2 seneyi neredeyse geçti kar düşmedi örtüden bahsetmiyorum bile 2 senedir 850 hpa 'da -10 dahi girmedi Istanbul oyle yada boyle iyi yada kotu havada da olsa defalarca kar gördü bazı semtlerinde gecici de olsa örtü oldu ama Orta ve Dogu karadeniz kıyıları rezalet bir süreçten geçiyor Allah sonunu hayırlı etsin

• Hayaller ve hayatlar. 300 lü saatlerde bir şeyler gözükür coşarız hep birlikte 120 li saatlerden sonra ise yahu neden böyle oldu geyiği yaparız içimiz darala bunala. Geçen yıldan beri böyle bir trend var malesef. 2017 yılından bu yana heyecan yaratan bir şey yok. Kısmet böyle ama takibe de devam.

• Semih hoca modelleri bazı verileri karşısına alıp efsane beklentisini hep devam ettirdigi icin; eğer beklentisi gerçeklesirse Semih hocayı sevmeyenler tahminlerini gereksiz bulan insanlar bile saygı duymaya başlar.

• Hayaller ve hayatlar. 300 lü saatlerde bir şeyler gözükür coşarız hep birlikte 120 li saatlerden sonra ise yahu neden böyle oldu geyiği yaparız içimiz darala bunala. Geçen yıldan beri böyle bir trend var malesef. 2017 yılından bu yana heyecan yaratan bir şey yok. Kısmet böyle ama takibe de devam.

Eğer attığım modeldeki görüntüye karşı söylüyorsanız 300lu saat olarak saygı duyarım fakat Naefs uzun vadede gayet iyidir uzun süredir takip ediyorum ve Ecmden daha başarılı buluyorum. Semih hocaya bunu sorabilirsiniz. GEFS ve Gemin 20 senaryosunun ortalamasını alıyor kısacası. Bu yüzden uzun vadede tutuarlılığı artıyor. 1hafta önce 8-10 olası bizim beklediğimiz sistemi iyi göstermiyordu yine kısaca onun dediği gibi oldu kısmen. Bekleyip görelim.

• Eğer attığım modeldeki görüntüye karşı söylüyorsanız 300lu saat olarak saygı duyarım fakat Naefs uzun vadede gayet iyidir uzun süredir takip ediyorum ve Ecmden daha başarılı buluyorum. Semih hocaya bunu sorabilirsiniz. GEFS ve Gemin 20 senaryosunun ortalamasını alıyor kısacası. Bu yüzden uzun vadede tutuarlılığı artıyor. 1hafta önce 8-10 olası bizim beklediğimiz sistemi iyi göstermiyordu yine kısaca onun dediği gibi oldu kısmen. Bekleyip görelim.

Naefs hangi tarihler için sistem veriyor ?

• Naefs hangi tarihler için sistem veriyor ?

Attığım resimdeki ana tabloya bakın diyagrama değil Semih hocanın dediği gibi Batı Avrupadan Batı Rusyaya kadar bi yb görünümü var. 2-3 gündür değişmeden gösteriyor dua edelimde bu görüntü kaybolmasın bizim için gayet olumlu bir gelişmedir. Bu demektirki o tarihlerden itibaren birşeyler olması yüksek ihtimal. Kısacası 16 sonrası.

• Eğer attığım modeldeki görüntüye karşı söylüyorsanız 300lu saat olarak saygı duyarım fakat Naefs uzun vadede gayet iyidir uzun süredir takip ediyorum ve Ecmden daha başarılı buluyorum. Semih hocaya bunu sorabilirsiniz. GEFS ve Gemin 20 senaryosunun ortalamasını alıyor kısacası. Bu yüzden uzun vadede tutuarlılığı artıyor. 1hafta önce 8-10 olası bizim beklediğimiz sistemi iyi göstermiyordu yine kısaca onun dediği gibi oldu kısmen. Bekleyip görelim.

Hayır sizi kastetmedim. Genel trend böyle özellikle gfs için. Ecm reis dedik o bile tutarlı değil süre azaldıkça soğukları kırdı hep. Hep böyle bir döngü. Umarım 15 i sonrası beklenen soğuma böyle olmaz.

• Hayır sizi kastetmedim. Genel trend böyle özellikle gfs için. Ecm reis dedik o bile tutarlı değil süre azaldıkça soğukları kırdı hep. Hep böyle bir döngü. Umarım 15 i sonrası beklenen soğuma böyle olmaz.

Ecm ile Gfsyi ben bitirdim kafamda anca vade yaklastıkca bakacam ve dikkate alacam. Şu aralar pek dikkate almaya gerek bile yok çünkü sistem beklenilen tarih 16 sonrası. Daha ecmnin radarına bile girmedi kafadan en az 3-5 gün felan beklemek gerek birşeylerin oturması için. Ben şahsen suanlık sadece Naefse bakıyorum uzun vadede her güncellemesinde paylaşacağım görüntüyü bozarsa oda dükkanı kapatıcam ama suanlık umut verici gerçekten.

• Aslında hazır sinerjiyi tekrar yakalamayı yavaştan başarmışken sistem beklenen tarihlere hocalar (bizden bir adım önde olan ) bazı veriler sunsalar daha sağlıklı takip edebiliriz forumu ve bir sürü oldu bitti vs gibi boş yazıları okumayız diye düşünüyorum

• evuzübillahiminşeytaniraccim bismillahirahmanirrahim,

beher kar tanesine ayrı şekil veren rabbim;
    ermişlerin yüzü suyu hürmetine,
    ölmüşlerin sükut dolu rahmetine,
    yedi tepeli şu güzel şehrine
    top top kar yağdır yarabbim allahım (amiiin)
    ateş-ül kürreyi altı günde toprak eyleyen rabbim;
    mü'minlerinin hayır duasına,
    kafirlerin mahşer azabına,
    melaikelerin kanat çırpışına,
    kulak ver de rahmetsiz koma yarabbim allahım (amiin)
    ademoğluna çamurdan şekil veren yüce rabbim;
    pamuktan yorgan bekleyen damlara,
    camdan semayı gözleyen yavrulara,
    işten güçten bitkin düşen kullarına,
    o beyaz rızkını yağdır da mes'ud et Ya Rabbim (amiin)

• Ecm ile Gfsyi ben bitirdim kafamda anca vade yaklastıkca bakacam ve dikkate alacam. Şu aralar pek dikkate almaya gerek bile yok çünkü sistem beklenilen tarih 16 sonrası. Daha ecmnin radarına bile girmedi kafadan en az 3-5 gün felan beklemek gerek birşeylerin oturması için. Ben şahsen suanlık sadece Naefse bakıyorum uzun vadede her güncellemesinde paylaşacağım görüntüyü bozarsa oda dükkanı kapatıcam ama suanlık umut verici gerçekten.

Evet paylaşırsanız harika olur. Uzun vade için bir fikrimiz oluşur.

• sistem böyle gelse bile yükseklere yarar bıre bor diyen arkadaş biraz sonra efsane semihin konu açmasını bekleyeceğim diye yazacaksın bi dur vaktimizi alma bilen le bilmeyenin farkı olsun be kardeşim.