Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Valla yaradan ne eylerse güzel eyler.Benim dustürum bu ayetteki gibidir...Aklını çalıştıranlardan olabilmek...
    “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün sürelerinin değişmesinde, insanlara fayda sağlamak üzere denizlerde gemilerin süzülüşünde, Allah’ın gökten indirip kendisiyle ölmüş yeri canlandırdığı yağmurda ve yeryüzünde hayat verip yaydığı canlılarda, rüzgarların yönlerini değiştirip durmasında, gökle yer arasında emre hazır bulutların duruşunda, elbette aklını çalıştıran kimseler (aklını kullanan bir kavim) için Allah’ın varlığına ve birliğine nice deliller vardır.”(Bakara, 2/164).

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Sayın Cohen SSW durumuna bakarak benzer 3 yıl belirtmiş. 1979 Şubat 1985 Ocak 1991 Şubat...1985 i onun açıklamasından bile önce burada paylaştık.79 ve 91 e bakalım bir de...
    Sıcak bir 18 şubat 1979
    20 Şubattan başlayan ve 5 gün süren bir sistem geliyor

• Gelecek, diyagramları yanıltarak, tahminleri alt üst ederek, beklenmediği anda gelecek ve kara gömecek İstanbul'u.
    İddia ediyorum, bu sene İstanbul'da okullar en az 1 hafta kar tatili yapacaklar.

• Konuyu bölmemek adına buradan teşekkür ediyorum @Burak34 Hakkım diye birşey varsa tabiki ederim.Benim tek isteğim öğrendiğim birşeyler varsa bunu sevgili HF ile paylaşmak.Seneye bu konuda daha bilgili üyelerle bu konuda beyin fırtınası oluşturalım.Sadece yazarların tahminine bağlı kalmadan geleooo deyip sağa sola ateş etmekten ziyade sezona nasıl giriyoruz kaçan sistemlerde etkileyen neler oldu hangi verileri gözden kaçırdık.Mesela kaçırdığımız sistem İspanyaya giden mi yoksa aslında Moskovayı kara boğan sistem miydi?

• @4 Şubat inşallah hocam kafada kişi bitirmedin istikrarlı bir şekilde sağlam gelecek diyorsun allah utandırmasın ama bence kış kışligini yapicak sağlam bir kar yagisi ile güzellik yapicak tebrik ederim teşekürler hocam durmak yok kışa devam 8) :gun_bandana:

• Tolga abi bizde seni ve hügoyu çok seviyoruz , az telefon parası gelmemişti zamanında :D
    İnadına evet ama birilerinin inadına değil , veri gördükçe yorumla ilgili ön görülerimizi yazmaya çalıştık
    Bazıları maalesef heves bırakmadı
    Bu kıştan daha birşey olmaz diyorlar utanmasalar yemin edecekler
    1-Yüce yaratıcı ne emreder kim bilir, modellerin yaratıcının emrini tam bildiğini sanmak tam bir ZIRVA
    2- 2018 Kışı’nın bir kişiliği var ve o karar mı verdi 17-28 şubatta yada Mart’ta kar vermeyeceğim diye
    3- Bizim topraklar mı yeminli kar almayacağız diye
    Toprağın yada yılın böyle bir kararı olamayacağına göre takdiri kimse bilemez
    Tabiki bu sorulara cevap Yok
    Eldeki tek veri bugüne kadar durgun geçmesi , oysaki ucu ucuna sistem de almayabilir hiç yağmurda görmeyebilirdik
    Yusuf psygamber 7 yıl kuraklık söylemişti Krala, konuyu bilen bilir
    Demek ki bizde şükür YOK
    Neyse sabırla bekleyeceğiz
    Ayrıca dünkü güncellemeler umudumu biraz azaltıyordu ki toparlandı, çünkü kuzeyde bile soğuk kalmamıştı ki o sıkıntı
    Ama tekrar düzelttiler
    Elbette asıl veriler modeller değil ama onların çıktıları da fikir veriyor
    Eğer kuzeyde 2000 km de 240 saat ve ötesinde -20 ler varsa benim iştahım kabarır
    Asıl sorunumuz doğumuzdaki YB dir , Azora takmış bazıları , ama tek mevzu o değil
    Ayrıca Ren geyiği arada görünüyor hala
    Yine de sinerji sağlayacak bir ortam var
    Nasipte varsa GEÇ de olsa GELECEĞİNE inanıyorum inşaallah
    forum.havaforum.com/attachment/16794/
    8B03045C-8E5C-4467-B9D6-58ECA0246175.png
    forum.havaforum.com/attachment/16795/
    forum.havaforum.com/attachment/16796/

• Düzeltme
    Arkadaşlar SSW ile ilgili bir bilgi düzeltmesi gereği duydum.Benim gibi birçok kişi de bu akşam öğrenmiş oldu ( Hatta içlerinde hava kanalı ortaklarından biri dahil ) SSW etkisi için 15 günlük bir etki süreci var demiştim.Doğrusu böyle bir ısınmanın etkisi hemen ya da birkaç gün içinde oluyormuş.Ama etkileri haftalarca sürebiliyormuş..Yani 11-12 gibi oluşan ısınmanın etkilerini hemen ya da 14-15 gibi etkilerinin başlayıp aysonuna kadar sürmesi bekleniyor...