Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ocak 18 civarı başlayacak olan sistemler silsilesi Şubatın sonuna kadar devam edecek.
    Zamanı gelince 45-50 cm'lik sistemlere rastlayacağız ancak o zamana kadar kıl payı soğugu alamayıp yağışı bol bol aldığımız sistemler de olacak.Hadi bakalım :)

• Valla ılıkçı psikolojisinde olmak çok zor bir durum.Düşün önünde koca bir 3 ay var aralık başı sistem almışsın.Sonunda peş peş e gelenler var.Lodosla azıcık yüzün gülse de sonrası soğuk yağışlı günler.Mart gelsin diye kediler gibi bekle dur.Millet k arın keyfini çıkarırken sen yağmur yağsaydı bari hiç olmadı karla karışık diye dövün dur.Kaçan sistemleri sanki kendisi kaçırmışcasına sevinerek teselli olmaya çalış...Zor gerçekten ılıkçı olmak zor vesselam...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Birde şu konu var
    Evet biz Aralık’ın son gününe kadar umutla takibe devam edeceğiz
    Ama bundan bazı karamsarcılar ( yada gizli ılıkçılar) Ocak ve Şubatı boşladığımız sonucu çıkarmamalıdırlar

Ta başından beri 2017-2018 kışının Geç kış modeli olduğunu başta @Efsane-Semih üstad olmak üzere çoğu yazarımız ve yöneticilerimizle ifade ettik

Ama buna rağmen Aralık ikinci yarıda gördüğümüz sinyalleri ( bütün global endeksler dahil Mjo sundan ACE sine , Eposuna kadar ) takip edip hareketlilik beklentimizi de ifade ettik , bundan sonrası nasip işi , insani tahminlere mutlak hakikat yada kesin derecede biat etmek de ayrı bir ilim dışılıktır.

Ayrıca şu da var , 1 Ocak’tan itibaren malum ılıkçı ve karamsarcılar bu sefer 15 Ocaka , 20 Ocak’a ve Şubata hatta Mart’a kalır bu iş , hiç boşa model takip etmeyin diyeceklerdir, sonra da Martta kar mı olur derler

Onun için biz yüce yaradanın bereketi vermesi dileği ve inancı ile ve umutla modelleri takip edip gerekirse tezlerimizi revize edecek , sinerjimizi asla bozmayacağız

• 16 ocakta batı sistemi bekliyorum kar kalınlığının 1metreye kadar dayandığı. 8 şubatta doğu sistemi bekliyorum kar kalınlığının 1,5 metreye dayandığı. son olarak 24 şubatta ülke sistemi bekliyorum 1 metre ve üzeri kar ve yoğun tipili. bunun dışında ülke genelinde 4-5 sistem daha olabilir ama onlar 10-50 cm arası anca olur. bu kış kara doyarız. yeter artık yağmasın bile deriz.

1 ay önce yazmıştım. yine tahminimin arkasındayım. 26 aralıktan itibaren ülke genelinde büyüklü küçüklü mart başına kadar 7 sistem olacak diyorum. bunların 1i batı 1i doğu 1i ülke sistemi.

• Valla ılıkçı psikolojisinde olmak çok zor bir durum.Düşün önünde koca bir 3 ay var aralık başı sistem almışsın.Sonunda peş peş e gelenler var.Lodosla azıcık yüzün gülse de sonrası soğuk yağışlı günler.Mart gelsin diye kediler gibi bekle dur.Millet k arın keyfini çıkarırken sen yağmur yağsaydı bari hiç olmadı karla karışık diye dövün dur.Kaçan sistemleri sanki kendisi kaçırmışcasına sevinerek teselli olmaya çalış...Zor gerçekten ılıkçı olmak zor vesselam...

Bunlar ılıkçı değil (K)ılıkçı her türlü renge uyarlar :) senden önce Kar resmi yayınlarlar merak etme :)

• Benim yazdıklarımı ciddiye alıp ılıkçı demişsiniz.Yahu anlamadınız mı ters sinerji yapıyorum?En kötü ihtimali ortaya koyuyorum,mutlu oluyorum.Sen işini kış tut,yaz çıkarsa bahtına misali ben en kötü tarafından bakıyorum olaya.Beklentilerim de haliyle yüksek olmuyor. :D

• beyler ben bu haritalardan fazla anlamıyorum. öğrenebileceğim bir yer varmıdır acaba ?

hocam forumda meteorolojik bilgiler konusu var oradaki konulara bakın takıldığınız yerde yetkili arkadaşlara sorabilirsiniz

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Küresel ısınma dolayısı ile modeller çok farklı senaryolar sunuyor olabilir istikrar göstermeyebilirler...

Fakat ben küresel ısınma dolayısı ile kar getiren sistemlere her yıl daha da hasret kalacağımızı düşünüyorum..

Forumdaki genç arkadaşlarla yaşlanınca kar yağışını ülkemizde çoğu yerde göremeyebiliriz...

Bu kışa gelecek olursak geçtiğimiz yılki gibi ekstrem soğukların geleceğini zannetmiyorum ılık bir kış olmayabilir ama kar aşıklarını memnun edecek bir sezon olmayacak bence...