Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • SSW'nin etkisi olarak uzun süre negatif seyreden görüntü şimdi uzun süre pozitif seyreder mi acaba endekslerin hareketlerini etkileyen temel etkenler nelerdir? @4 Şubat  Cold.EFso

MRF Ensemble North Atlantic Oscillation outlooks

• SSW'nin etkisi olarak uzun süre negatif seyreden görüntü şimdi uzun süre pozitif seyreder mi acaba endekslerin hareketlerini etkileyen temel etkenler nelerdir?

SSW (Sanırım Kuzey yarımküre için sordun şu an güneyde de var) SSW oluştukdan sonra coupling yani stratosfer- trafosfer alışverişinin olması gerekiyor.Geçen sene SSW de coupling olmadı ama son ısınmada( Nisan sonunda) gerçekleşip bize rahat bir yaz geçirmemize neden oldu.Nao yu etkileyen çok tele bağlantı olmasına rağmen benim favorim PNA dır...Konu çok detaylı ama özet hali bu...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Gréy , NAO ve ilişkisi olduğu başlıklar gerçekten çok önemli

Birkaçtır böyle kritik konulara dikkat çekiyorsunuz

Bana göre halen yüzde 100 cevabı yok bu konunun

Hatta NAO’yu en çok ne etkiler

Kuzey Atlantik SST’si mi ?

Valla odur diyemiyor hiç kimse

Gulf stream etkisi , Labrador akıntısı yada Atlantik Dipolu , Kutup tropik etkileşimi , Kelvin dalgaları ve birçok parametre işin içinde

Hatta Alboran denizi SST’si bile etkiliyor Nao’yu

Bizim için en hassas ve orta vadede ölçülmesi gittikçe zorlaşan NAO’nun teleconnettionun başat aktörü olduğundan şüphe yok

Şimdilik bu kadar yorumum , son sıcaklarda Güneyden selamlar 🤗

2b3561d0439780e61e6f7e11a.jpg

• @4 Şubat evet abi Kuzey Yarım Küre'de olanı kastediyorum dediğin gibi ilkbaharda bir ısınma oldu ve yazın negatif anomaliye sebep oldu şimdi pozitif gidiyor bir süredir sebebini merak ettim kesin cevabı yok sanırım.

Cold.EFso teşekkürler. Forumun göz ardı ettiği konuları dile getirmeye çalışıyorum bu yüzden özellikle kışın adım kötüye karamsara çıkıyor siz hep olumlu olsun istiyorsunuz ama böyle yapmaya devam ederseniz yine baş belalınız olacağım şimdiden uyarayım ^^

• Cold.EFso teşekkürler. Forumun göz ardı ettiği konuları dile getirmeye çalışıyorum bu yüzden özellikle kışın adım kötüye karamsara çıkıyor siz hep olumlu olsun istiyorsunuz ama böyle yapmaya devam ederseniz yine baş belalınız olacağım şimdiden uyarayım ^^

rica ederim ama bazı yaklaşımlarınıza da itiraz etmem gerektiğini düşünüyorum

Öncelikle bir konuda soru sormak sorabilimek iyidir ama başkaları da o soruları soruyor

Örneğin Nao’nun kendisini sorgulayalım diye onlarca analizim var kendi çapımda , aşırı negatifte de sistem aldık , nötrlerde avcumuzu yaladık , nötr görünen iki günde aşırı pozitife döndü falan filan ..

Ben sadece birkaç sorunuzu beğendiğimi ifade ettim , buradan herkese (yada sinerjiye muhalefet ) misyonunuza destek de vermedim😊

Kaldı ki kimse burada kimsenin anti-si değil ve olmamalı, sistem gelmeyecek demek de en kolayı şu coğrafyamızda.

Biz bir umut ışığı yeşerdimi kişisel katkılarımızla onu söylemeye çalışıyoruz , icabında susmasını da bilir içimize atarız

Ayrıca birbirimize “diss atmak” gibi bir misyonumuz da yok

Diss’in kralını atmosfer atıyor ve ağzımız açık seyrediyoruz 😀

Ben Eylül Ekimde demiştim bu kış tırt diye aha da tırt diyen ama gıdım veri de ortaya koyamayan yaklaşımları bilimsel bulmadığımı defalarca belirtmiştim

• @4 Şubat bu seneden umudu kestin mi yoksa hocam? :D

Cold.EFso öyle her şeye muhalif değilim körü körüne bir şeye takmış değilim veri olmadan sistem gelmeyecek, kış kötü geçecek vs. demem emeğe haksızlık olur nacizane fikrimi belirtirim en fazla ama işime duygularımı kattığımda doğrudur 😌

• MRF Ensemble Antarctic Oscillation Outlooks

Yukarıdaki antartik salınım.Oluşan SSW ile ay sonu salınım başlıyor.Ao ile pozitif korelasyonu oluşursa ay sonu batı avrupa soğuk salınım olabilicek mi? Test edeceğiz hep birlikte...

Not : Aga sen ne anlatıyon yorma bizi diyen varsa söylesin hiç kasmayayım buralarda...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• MRF Ensemble Antarctic Oscillation Outlooks

Yukarıdaki antartik salınım.Oluşan SSW ile ay sonu salınım başlıyor.Ao ile pozitif korelasyonu oluşursa ay sonu batı avrupa soğuk salınım olabilicek mi? Test edeceğiz hep birlikte...

Not : Aga sen ne anlatıyon yorma bizi diyen varsa söylesin hiç kasmayayım buralarda...

Bazı verilerin ne ifade ettiğini anlamasak bile içeriklerini araştırıp öğrenmeye çalışıyoruz hocam..

Hem böylesi daha etkili bir öğrenme sağlıyor bizler için..