Lodos Arkası Kar Geliyor!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• 25 Ekimden beri İstanbul'un 1 mm yağış almamış olması çoğu kişiyi bıktırdı, forum sessiz kaldı. Artık bu durumun son saatlerini yaşıyoruz. Söylediğim lodos geldi, şimdi ise lodos hafifledi ve arkasındaki yağışlar da giderek yaklaşmaya başladı. Peki bundan sonra neler olacak?

Radarda ve uyduda görünen kütleler yarın akşam saatlerinde ülkemize girecek. En ufak bir nemi bile kalmayan toprak uzun bir aradan sonra hızla sulanacak. Sıcaklık düşecek. Önümüzdeki haftasonu Pazar gününden itibaren soğuma giderek hızlanacak. Eğer mantar gibi türeyen siklonlar yine bir problem çıkarmazsa İstanbul bile önümüzdeki Pazartesi 5-6 derecelere kadar soğuyacak. İç Anadolu, Doğu Anadolu kar alacak, başka yerler de alabilir veriler kesinleşince söylerim.

Devamında ise sıcaklık tekrar artacak. Fakat sinir bozucu sıcaklar filan yok. Ama sıcak olmadığı gibi soğuk da yok. Aralık tahminimde ilk yarısının, özellikle ilk 20 günün pek eğlenceli olmayacağını söylemiştim, beklentim aynı.

• güldürüyorsun beni . diyagram senin referanssa hiç tecruben yok demek .

• Kesinlikle katılmıyorum tahminine.Pazartesi günü İstanbul'da sıcaklıklar 5-6 derece seviyesinde kalması imkansız.Ayrıca Aralık ilk 10 gün içinde mutlaka sıcaklıkları kar seviyelerine kadar indirecek bir soğuk hava dalgası bekliyorum.Ayın 10'undan sonraki periyota katılıyorum Y.B yine bizle ta ki son haftaya kadar.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Pazartesi ve Salı günleri için bu gecenin model ve sounding çıktıları kritik. Eğer veriler istediğim şekildeyse Istanbul'a kar diyebilirim, değilse yağmur bile yok. Kar mı olur falan filan diye olay çıkarmayın, veriler 23 Nisan sistemine benziyor. Eğer veriler güzelse yeni konu açacağım. :)

• Pazartesi ve Salı günleri için bu gecenin model ve sounding çıktıları kritik. Eğer veriler istediğim şekildeyse Istanbul'a kar diyebilirim, değilse yağmur bile yok. Kar mı olur falan filan diye olay çıkarmayın, veriler 23 Nisan sistemine benziyor. Eğer veriler güzelse yeni konu açacağım. :)

Aralık 7-8'ine odaklanalım , daha iyi olmaz mı Root ?

• Süre uzun olduğu için mi ?

Murphy Kanunları.

"Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir."
    "Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir."
    "Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır."
    "Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır."
    "Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır."
    "Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir."
    "Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi."
    "Ne kadar beklersen bekle istenmediği zaman gelecektir."
    "Çözülen her problem yeni problemler yaratır."
    "Her şey yolunda gidiyorsa, kesin bir terslik vardır."
    "Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız."
    "Bütün bir dönem kusursuz çalışan hesap makinesinin, matematik sınavında pili biter. (açıklama: her ihtimale karşın, beraberinizde pil taşırsanız, o da bayat çıkar)"
    "Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir."
    "Piyangoda para kazandığınız gün, ölümünüze fazla kalmamıştır."
    "Bir şeyi anlayamıyorsanız, içgüdüsel olarak doğrudur."
    "Bir "kişiye masa boyalı, sakın değme!" derseniz, size inanmadan önce mutlaka masaya dokunacaktır."
    "Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer."

Dikkat etmekte fayda var. :D323 Bu sonbahar iyi bir tecrübe oldu bana.

• Murphy Kanunları.

"Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir."
    "Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir."
    "Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır."

Bunları geçen sene öğrenmişler çok söylemişlerdi lodos yiyeceğiz ondan sonra kış bitti diye. Felsefecileri hiç sevmem genellikle ters köşe olurlar bir şeyin sonucuna da ulaşamazlar :D .

AF-YOK